Siostra cienia

Tom 3 cyklu Siedem Sióstr

Star D'Apliese nie może dojść do siebie po nagłej śmierci jej adopcyjnego ojca – tajemniczego multimilionera Pa Salta. Dziewczyna jedzie do położonego nad Jeziorem Genewskim urokliwego zamku, gdzie ma się spotkać z siostrami. Na miejscu okazuje się, że Pa Salt zostawił każdej z nich w spadku zaszyfrowane wskazówki dotyczące ich pochodzenia. Otrzymana wizytówka i figurka kota wiodą najbardziej enigmatyczną z sióstr, zawsze pozostającą w ich cieniu nieśmiałą Star do uroczego londyńskiego antykwariatu. Niespodziewana śmierć Pa Salta i wizyta w księgarni Orlanda mogą stać się początkiem czegoś nowego.

Sto lat wcześniej. Zdecydowana i niezależna Flora MacNichol przyrzeka sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Wiedzie spokojne życie w domu położonym w malowniczej Krainie Jezior w północno-zachodniej Anglii, nieopodal miejsca zamieszkania słynnej pisarki, Beatrix Potter, gdzie Flora czuje się bezpieczna i szczęśliwa. Wkrótce jest zmuszona wyjechać do Londynu, gdzie trafia do domu jednej z najbardziej znanych i szanowanych w społeczeństwie edwardiańskiej Anglii kobiet, Alice Keppel. Flora wbrew swojej woli staje się pionkiem w grze, w której będzie musiała wybierać pomiędzy prawdziwą miłością a lojalnością wobec chlebodawcy. Nieoczekiwane spotkanie z tajemniczym mężczyzną przyniesie odpowiedzi, których Flora od dawna szuka.

Wykorzystując wskazówki pozostawione przez ojca, Star zgłębia fascynującą historię Flory, poznając jednocześnie szczegóły dotyczące jej własnych korzeni. Badając swoje związki z Florą, odkrywa swoje miejsce w układance pełnej miłości, nienawiści, bólu i nadziei.

Nastrojowa i pełna magii powieść, która zachwyci miłośników prozy w stylu Kate Morton i Kristin Hannah, a także wielbicieli brytyjskiego serialu „Downton Abbey”.

Informacje dodatkowe o Siostra cienia:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-01-31
Tytuł oryginału: The Shadow Sister
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Marzena Rączkowska, Maria Pstrągowska

Kup książkę Siostra cienia

Oczywiście my, ludzie, jesteśmy tacy sami jak nasiona(...) Jeśli mamy słońce, deszcz... i miłość, niczego więcej nam nie potrzeba.

(...) rzeczy prawdziwie wartościowe wydają owoce dopiero po jakimś czasie. A kiedy to się stanie, będziesz zadowolona, że wytrwałaś.

Siostra cienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maggiewksiazkach
Maggiewksiazkach
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Literatura obyczajowa ,

Niestety nie udało mi się zdobyć drugiej części sagi, ale zabrałam się za kolejną Jest to historia Star.
Star to młoda kobieta, która jest małomówna, kocha książki i przyrodę. Bardzo przeżyła śmierć ojca adoptowanego. Długo zbierała się na odwagę, by otworzyć list od niego. Kiedy to w końcu zrobiła, okazało się, że w liście niebyło nic czego nie wiedziała. Ojciec podał jej adres księgarni w Londynie, zasugerował żeby tam poszła i pytała o Flory MacNichol.
Cóż, trochę czasu upłynęło zanim Star odważyła się wejść do tejże księgarni. Kiedy w końcu tam weszła, okazało się, że to bardziej antykwariat ze starymi książkami niż księgarnia. Poznała tam tajemniczego, lekko ekscentrycznego Orlando. Mężczyzna zaproponował jej pracę u siebie. Jednak nie potrafił jej pomóc w sprawie Flory. Powiedział, że jedynie może jej pomóc Mouse. Pewnego dnia zaprosił Star na urodziny swojego siostrzeńca. Tam Star poznała najbliższych Orlando i tajemniczego Mouse'a. Który okazał się jeszcze dziwniejszym człowiekiem niż Orlando. To przystojny, tajemniczy mężczyzna, który wszystkich trzyma zdala od siebie. Jednak Star go czymś zauroczyła, bo postanowił jej pomóc. Przyniósł jej dzienniki, które pisała Flory przez całe swoje życie. I tak Star wyruszyła w podróż do przeszłości, poznała czasy, w których żyła tajemnicza Flory. A były to czasy kiedy kobiety nosiły gorsety, piękne suknie, a ich zadaniem było tylko ładnie wyglądać, by zdobyć bogatego męża.
Jakie powiązania rodzinne łączą Star i Florę? Czy Star odnajdzie swoje korzenie?
Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Jest napisana prostym i łatwo przyswajalnym językiem. Tak jak pierwsza część jest to historia głównie o miłości i różnych jej odcieniach, miłości w dawnych czasach kiedy kobiety tak naprawdę nie miały zbyt wiele do powiedzenia, bo liczyło się tylko zdanie mężczyzny.
Polecam tą lekturę na te coraz dłuższe jesienne wieczory

Zachwycająca jest opowieść o losach trzeciej z sióstr Star. Nie mogłam się od ksiażki oderwać i pochłonęłam ją mega szybko. To naprawdę ciekawa, wciągająca i zarazem tajemnicza historia, którą czytałam z wielką przyjemnością. Autorka po mistrzowsku stworzyła tę powieść.

Główna bohaterka to Star, która całe życie stoi w cieniu siostry Cece. Dla swojej "bliźniaczki" dziewczyna zrezygnowała z wymarzonej uczelni i przeprowadziła się do Londynu. Śmierć ukochanego adopcyjnego ojca wywarła na kobiecie ogromny wpływ. W tajemnicy postanawia wykorzystać wskazówki Pa Salta i odszukać miejsce, które one wskazują.
Przypadkiem dociera do małego antykwariatu, którego właścicielem jest wielki miłośnik książek Orlando. Zatrudnia on Star, która pomaga nu prowadzić antykwariat. Dziewczyna pomaga swojemu szefowi nie tylko w Londyńskim sklepie ale również opiekuje się jego siostrzeńcami. Poznaje również jego mrukliwego brata.
Kobieta coraz bardziej usamodzielnia się i zaczyna przeciwstawiać się siostrze. W odnalezionych w antykwariacie starych dziennikach poznaje historię swojej rodziny. Na swojej drodze spotyka również miłość.
   Uważana przez wszystkich za niesmiałą, Star otworzyła się jak kwiat i zaczęła wreszcie żyć tak jak chciała. Polecam, bo książka jest warta przeczytania i nie możnasię przy niej nudzić.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2018-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Egzemplarz recenzencki, czytam regularnie,

Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – trzecia z siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu Sióstr. Po części saga rodzinna, a po części baśń – która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr.
Pierwsza książka cyklu z Mają, najstarszą z sióstr zaprowadziła nas do gorącej Brazylii; Siostra burzy, której bohaterką jest Alkione – do mroźnej Norwegii. Tym razem w wędrówce towarzyszymy trzeciej siostrze Asterope (Star).

Dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych tomów krótka informacja. Umiera adopcyjny ojciec sióstr D’Aplièse, bardzo bogaty i jeszcze bardziej tajemniczy Pa Salt. Wszystkie córki spotykają się wobec tego w zamku Atlantis nad Jeziorem Genewskim, gdzie spędziły dzieciństwo. Pa Salt przyszykował dla młodych kobiet niespodziankę. Każda z nich otrzymuje zaszyfrowane wskazówki oraz list, które mogą doprowadzić je do miejsca swojego pochodzenia i odkrycia dziedzictwa.
Ciekawe, że Twoim siostrom dałem przeważnie jakieś przedmioty, Ty natomiast, chcąc się czegoś dowiedzieć, będziesz musiała komunikować się z innymi ludźmi, ponieważ ślady które wiodą do poznania Twego pochodzenia, całe lata były pieczołowicie ukrywane (…) Jestem pewny, że podołasz temu wyzwaniu, moja błyskotliwa Star. Twój prężny umysł wsparty zrozumieniem natury ludzkiej, zdobytym dzięki latom obserwacji – i co najważniejsze – słuchania, dobrze Ci się przysłużą, jeśli zechcesz podążyć ścieżką, którą Ci wskazuję.
Pozostająca z cieniu pozostałych sióstr, a zwłaszcza CeCe, Asterope nie jest zbyt pewna siebie. A wszystkie decyzje podejmowała pod wpływem CeCe, z którą jest najbardziej złączona. Od początku jednak ma się wrażenie, że bardzo chciałaby się uwolnić spod wpływu siostry. Kobiety mieszkają razem w Londynie i właśnie zmieniają mieszkanie (zmienia je CeCe, ale umiejętnie wciąga w to wszystko Star). Asterope nie otworzyła od razu listu od ojca, ale w końcu nadszedł czas. W związku z tym jedzie do Atlantis, by pobyć bliżej Pa Salta i w tamtej baśniowej atmosferze przeczytać list. Dzięki instrukcjom ojca Asterope trafia do małej księgarni w Londynie. Na miejscu poznaje jej ekscentrycznego właściciela Orlanda. To spotkanie staje się dla kobiety początkiem do odnalezienia własnych korzeni.

Siostra cienia to historia osnuta wokół postaci Flory MacNichol, a żeby ją poznać cofamy się do 1909 roku do malowniczej Krainy Jezior w północno-zachodniej Anglii. Razem ze Star zgłębiamy fascynującą opowieść o życiu Flory i odkrywamy wraz z nią swoje miejsce w układance złożonej z bólu, nienawiści, miłości oraz nadziei. Lucinda Riley z niebywałą lekkością porusza się między okresami, przenosząc nas naprzemiennie do początków XX i XXI wieku.

Siostra cienia tak jak dwie wcześniejsze książki jest powieścią obyczajową, ale także romantyczną z rozbudowanymi wątkami historycznymi. Lekkość pióra irlandzkiej pisarki, precyzyjność i drobiazgowość opisów sprawiają, że kartki książki same się przewracają, a lektura zajmuje zadziwiająco mało czasu. To opowieść niezwykła, tajemnicza i czarowna. Cudowna wielowątkowa powieść rozpalająca ciekawość czytelnika. Momentami czyta się jak najpiękniejszą współczesną baśń.

Siostra cienia skradła moje serce. Z niecierpliwością będę czekała na kontynuację, tym razem o kolejnej siostrze Celaeno (CeCe). A tymczasem gorąco polecam wam tę cudowną, trochę sentymentalną powieść. Dajcie się zaczarować i przeżyjcie wraz z bohaterkami książki pełną emocji podróż, która zniewala i uwodzi. W dwóch słowach – naprawdę warto.

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2019-03-10,

W cieniu wcale nie jest bezpieczniej i spokojniej, wprost przeciwnie niepokój jest wciąż obecny, a pozorne godzenie się z tym co przynosi los to jedynie pozory. Prędzej czy później człowiek decyduje się wyjść poza to co znane, lecz niezadowalające i staje w blasku dnia by sprawdzić co faktycznie na niego czeka.

CeCe i Star, zawsze razem, jedna głośna, druga cicha, jakby awers i rewers tej samej monety, lecz czy na pewno taka sytuacja jest równie komfortowa dla obu sióstr. Śmierć Pa Salta przyniosła nie tylko ogromny smutek, ale pytania, na których odpowiedzi trzeba poszukać w pojedynkę. Do tej pory sześć sióstr zawsze mogło liczyć na swego ojca, teraz pozostał im wspaniały dom oraz … możliwość poznania swej przeszłości. Star podobnie jak i jej rodzeństwo otrzymało pośmiertną wiadomość od swego rodzica, część z niej jest więcej niż tajemnicza, a wskazówki wydają nad wyraz enigmatyczne. Jak z takich okruchów odtworzyć swoje korzenie? Księgarnia, jakby rodem z początku dwudziestego wieku, jest pierwszym miejscem gdzie trafia panna D`Apliese, ale co to miejsce ma z nią wspólnego? Prawie sto lat wcześniej Flora MacNichol staje przed równie trudnym przełomem w swoim życiu, chociaż nawet w małym ułamku nie wie co ją czeka. Wydaje się, że tych dwóch młodych kobiet nic nie łączy, ale czy na pewno? Obie poznają świat angielskiej arystokracji, skomplikowane więzy zaskakują je, a ich teraźniejszość jest wynikiem zagadkowej przeszłości. Flora i Star, lubiące pozostawanie w cieniu i obserwowanie otoczenia, lecz co się wydarzy gdy zdecydują się wyjść naprzeciw swoim pragnieniom i marzeniom?

Każda rodzina ma swoje sekrety, niekiedy ukryte pomiędzy niewypowiedzianymi słowami lub zapisanymi zdaniami w zaginionych pamiętnikach. A może po prostu tylko jedne i drugie czekają na odpowiedni moment i właściwą osobę?

Po raz kolejny zauroczyła mnie swoją książką Lucinda Riley. Trzeci tom cyklu „Siedem sióstr” nie jest w żadnym stopniu kalką poprzednich, chociaż główny motyw pozostaje ten sam – poszukiwanie swoich korzeni i tożsamości. Jednak kolejna historia to całkiem nowa porcja emocji, zagadek i sekretów nie tylko rodzinnych. Główna bohaterka, skryta i cicha okazuje się być prawdziwą mistrzynią drugiego planu, która, jeżeli już wychodzi naprzód życiowej sceny, to nie robi tego stosując półśrodki. Pisarka postawiła na jej drodze niejeden sekret, a łańcuch przyczynowo-skutkowy może więcej niż oszałamiać. Postacie historyczne oraz fikcyjne spotykają się w niespodziewanych sytuacjach dając punkt wyjścia do kolejnego przełomu w akcji jakich również jest niemało. Tajemniczy Pa Salt nadal nie traci nic ze swej aury, lecz jednocześnie da się odczuć, że pomimo swej nieobecności wciąż towarzyszy swoim córkom. Kim on był i co ukrywał? To wciąż pozostaje niewiadomą, ale czytelnicy mają okazję poznać historię Asterope, równie niezwykłą co i siostry oraz zapowiadającą, iż pozostałe kobiety także czeka jeszcze dużo niespodzianek. Przeszłość i teraźniejszość  odgrywają równie ważną rolę, każdy horyzont czasowy niesie z sobą pytania i odpowiedzi, czasem przeplatające się i mające nieoczekiwane efekty. W „Siostrze cienia” poznajemy epokę edwardiańską oraz malownicze krajobrazy Wielkiej Brytanii, Lucinda Riley oddała słowami niesamowity klimat czasów, które już przeminęły oraz przyrodę, nieskażoną cywilizacją, lecz również współczesność z perspektywy odmiennej niż ta do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Dwie bohaterki, które dzieli kilkadziesiąt lat, piszą swoją życiową powieść, w jakiej nie brak dramatów, trudnych decyzji i przede wszystkim emocji.

Avatar użytkownika - kasiatuszek
kasiatuszek
Przeczytane:2018-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lucinda Riley urodziła się w Irlandii. We wczesnej młodości pracowała jako aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, a w wieku 24 lat napisała swoją pierwszą powieść. Międzynarodową sławę przyniosła jej wydana w 2011 roku powieść "Dom orchidei", która została przetłumaczona na 34 języki i sprzedana w ponad 8 milionach egzemplarzy. Powieści autorstwa Lucindy - m.in. "Dziewczyna na klifie", "Tajemnice zamku" i "Róża północy" - wielokrotnie znajdowały się na szczytach list bestsellerów "New York Timesa" i "Sunday Timesa". Szczególne miejsce w twórczości Lucindy Riley zajmuje inspirowany mitem o Plejadach cykl "Siedem Sióstr", który otwiera książka pod tym samym tytułem. Zarówno ona, jak i druga powieść - "Siostra Burzy" - stały się europejskimi bestsellerami numer 1, a prawa do kilku sezonowego serialu kupuje hollywoodzka firma producencka. Lucinda mieszka z mężem i czwórką dzieci na wybrzeżu North Norfolk w Wielkiej Brytanii oraz w West Cork w Irlandii. Kiedy nie pisze, podróżuje lub opiekuje się dziećmi. Uwielbia też, z kieliszkiem wina w dłoni, czytać książki, których nie napisała. (źródło: książka "Siostra Burzy")

Rok 2007. Śmierć właściciela zamku w Atlantis nad Jeziorem Genewskim, Pa Salta, wstrząsnęła jego córkami. Kiedy wszystkie przybyły do domu, Marina (opiekunka, którą zwały mamą) poinformowała je, że pogrzeb ojca już się odbył zgodnie z jego życzeniem. Mężczyzna przeczuwając, iż jego koniec jest bliski, bardzo dokładnie przygotował swój pochówek oraz precyzyjnie zaplanował przyszłość córek. Każdej z nich pozostawił imienny list wraz ze wskazówki ułatwiającymi dotarcie do swych korzeni i poznanie swego pochodzenia. Star, trzecia z sióstr, bardzo tęskni za ojcem, z którym każdego niegdyś poranka skradała się do ogrodu, gdzie wspólnie przyglądali się nasionom z encyklopedii botaniki i prowadzili długie rozmowy. Tragiczna wiadomość uświadamia dwudziestosiedmioletniej kobiecie, że najwyższy czas coś zmienić w swym życiu. Jednak chwilowo brakuje jej odwagi. Od zawsze była silnie związana z siostrą CeCe. Ich relację nierzadko uważano za chorą. Star rezygnowała z własnych planów, nie wyrażała nigdy swego zdania, nawet teraz wprowadziła się do mieszkania, które siostra kupiła w Londynie. Nie mogła się przecież nie zgodzić, a tym bardziej jej zostawić. Pewnego dnia Star decyduje się zajrzeć do koperty otrzymanej od prawnika ojca. W niej dostrzega nie tylko wzruszający list, ale także współrzędne ze sfery armilarnej określające lokalizację, skąd zabrał ją Pa Salta gdy była niemowlęciem. Ponadto zauważa przetłumaczoną z greckiego inskrypcję, wizytówkę do antykwariatu w Kensington oraz czarną figurkę w postaci pantery. Postanawia udać się pod wskazany adres księgarni, aby dowiedzieć się, dlaczego to właśnie to miejsce wskazał ojciec. Przekraczając próg klimatycznego antykwariatu ma nadzieję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją podstawowe pytania, a otrzymuje znacznie więcej...

Umiejętność perfekcyjnego scalania poszczególnych nici kłębka fabularnego, stopniowania napięcia i wzmagania ciekawości oraz trzymania w niepewności od pierwszej do ostatniej strony, sukcesywnego ujawniania szczegółów wpływających na bieg ukazanej historii, a także rozplanowania z ogromną dokładnością wszelakich wątków jest z pewnością nie lada sztuką. Owa powieść, niewątpliwie napisana z pasją i zaangażowaniem bijącymi z każdej kartki sagi rodzinnej, absorbuje, pochłania, pobudza wyobraźnię, i co najważniejsze wyzwala ocean emocji przyjmujących rozmaite barwy. Nieprzewidywalność, niebywała tajemniczość, nastrojowość i urokliwość czynią tę powieść obyczajową pasjonującą i fascynującą. Wrażenie na pewno budzi należyte przygotowanie merytoryczne autorki do stworzenia tegoż jakże oryginalnego i wyjątkowego utworu, który cechuje się między innymi rozpiętością czasową. Umiejscawiając akcję na tle zaistniałych wydarzeń na początku XX wieku, pisarka idealnie odzwierciedliła ówczesny świat i oddała jego niepowtarzalny klimat. Co więcej, wyśmienicie poradziła sobie z wpleceniem w fikcyjne życie bohaterów, rzeczywistych osobowości, mniej lub bardziej znanych z pełnionych niegdyś funkcji i z jawiących się wokół nich kontrowersji. Na uwagę zasługują m.in.: otaczany przez wianuszek kochanek król Edward VII, charyzmatyczna i towarzyska manipulantka Alice Keppel, Violet Trefusis i Vita Sackville-West, których nietypowa wtenczas relacja budziła sensację, oraz miłośniczka natury, ilustratorka i autorka książek dla dzieci - Beatrix Potter. Życie wspomnianych indywidualności urozmaiciło najnowszą powieść Lucindy Riley, dodało tej poruszającej historii szczypty pikanterii, a tuż po jej lekturze także zainspirowało do poszukiwań i zaczerpnięcia szerszych informacji na temat sławnych w tamtym okresie osób. Wielowątkowość to kolejna zaleta "Siostry Cienia". To kompozycja płynnie zazębiających się motywów rodowych, romantycznych i obyczajowych, z wyrazistym rysem historycznym, psychologiczną nutą, aspektami społecznymi i życiowymi oraz namiastką nostalgii. Wszystkie te spójnie ze sobą powiązane elementy sprawiają, że ów wolumin nie zawiera krzty monotonii. A to już jest dokonanie zasługujące na podziw. Autorkę wyróżnia zatem niesłychany dar zarówno konstruowania cudownych opowieści, jak i przelewania ich na papier za pomocą tysięcy słów niepozbawionych gwałtownych emocji i głębokich myśli.

Bogactwo językowe i plastyczność fragmentów stanowiących opisy budzących zachwyt krajobrazów oraz magicznych miejsc to następny atut tegoż obszernego utworu. Zapach przestarzałych i zakurzonych, ale jakże cennych książek, złote iskierki bijące z ledwo rozpalonego kominka, przyjemne otulenie kocem na wygodnym fotelu i lekki odgłos skrzypiącej podłogi. Widok na dziewicze doliny rozkładające swe przyjazne ramiona i napawające nadzieją, wędrówka na szczyt Scafell Pike w Krainie Jezior otwierająca oczy na wiele życiowych spraw i wskazująca inne perspektywy na przyszłość, woń kwiatów pokrywających polany, szelest liści tańczących według nadanego im rytmu, echo głosów zwierząt roznoszące się po okolicznych polach, delikatny powiew wiatru muskającego z rozkoszą policzki. Spacer po nasyconych romantycznym fluidem ogrodach w Kent będących kwintesencją sztuki. Nieziemski smak cytrynowego ciasta i rozpływających się w ustach polędwiczek w aromatycznym sosie. Posiadłość przesiąknięta ogromem wspomnień, zacierająca bolesne sceny, rodząca przyjaźń i owiana romantyczną aurą z melancholijną nutką. Współczesny gwar londyńskich ulic, urok edwardiańskich bankietów skupiających najznakomitsze osobowości i ukazujących niejedno oblicze arystokracji. To tylko niektóre obrazy przewijające się na łamach powieści Lucindy Riley. Przedstawiają one okryte jednocześnie dramatyczną, jak i radosną poświatą ludzkie życie na przestrzeni lat, gdzie niekiedy zacierają się, a innym razem uwidaczniają różnice czasowe, społeczne i kulturowe, rzadko kiedy podobieństwa. Osadzenie akcji w Londynie, zarówno w 2007 roku, jak i w latach początkowych XX wieku pozwala owe dostrzec. Ponadto  oferuje możliwość bliższego przyjrzenia się obyczajom i tradycjom obowiązującym za czasów panowania Edwarda VII, Jerzego V i Jerzego VI Windsora. Owe scenerie przenoszą do innego wymiaru, z którego tak naprawdę nie ma się ochoty wracać. Mimo iż często uwzględniają zdarzenia pełne cierpienia, żalu, tęsknoty i łez, tym samym rozdzierając serce i duszę, to dają również poczucie spokoju i ciepła. A nade wszystko skłaniają do wielu refleksji, które wraz z pokonywaniem kolejnych szczebli fabularnych i jednoczesnym zgłębianiu się w omówioną historię, intensyfikują się. Towarzyszący nieustannie natłok myśli wcale nie znika po poznaniu ostatniej kartki tejże powieści, a wręcz się wzmaga, albowiem nie na wszystkie pytania uzyskujemy satysfakcjonujące odpowiedzi. To pozwala snuć domysły i podejrzewać, że dopiero końcowy tom cyklu rozwiąże pozostałe wątpliwości. Ale na ów jeszcze trzeba troszkę poczekać.

Historia ujęta w "Siostrze Cienia" opowiedziana jest z perspektywy dwóch głównych bohaterek: Star (narracja pierwszoosobowa) i Flory MacNichol (narracja trzecioosobowa). Pierwsza z nich, będąca trzecią córką Pa Salta, od zawsze żyła w cieniu siostry CeCe, w pełni jej ulegając. Oddała jej siebie, wraz ze swymi uczuciami, myślami i rozterkami. Poświęciła własne marzenia i pasje na realizację i możliwość rozwoju planów swej siostry wędrowniczki. Pozbawiona niejako wolności, a nierzadko nawet głosu, wyzbyta asertywności, tkwiąca w toksycznej relacji z bliską osobą, wreszcie dostrzega to, co inni uświadamiali jej od lat. Po śmierci ojca podejmuje decyzję o stopniowym rozluźnianiu więzi siostrzanej, aby wkrótce móc się uniezależnić i podążyć sobie wyznaczoną drogą. Wyrusza nie tylko w celu odnalezienia swych korzeni, ale nade wszystko w poszukiwaniu własnego ja. Tym sposobem dociera do posiadłości High Weald i związanej z nią ściśle Flory MacNichol, dla której dawno temu owe miejsce było jednocześnie symbolem zdrady i wyrzutów sumienia, jak i oazą spokoju i wszechogarniającego szczęścia. Flora wychowała się w domu położonym w Krainie Jezior. Była pasjonatką natury, miłośniczką zwierząt, wielbicielką malarstwa i rysunku. Kochała zwierzęta, przygarniała je i opiekowała się nimi oddając im całe swe serce. Wielokrotnie uznawano to za jej dziwactwa. W czasie dwumiesięcznej nieobecności matki i siostry, które wyjechały do Londynu, gdzie Aurelia miała debiutować na dworze, oraz ojca, który udał się na polowanie, młoda dziewczyna zostaje na włościach tylko w towarzystwie służby. Wówczas przypadkiem odnajduje pewne sekretne listy, a także doświadcza czegoś pięknego... Jednak pewnego dnia jej osobliwy i radosny świat przyćmiewa ciemna plama. Rodzice przekazują jej wiadomość, że z powodu problemów finansowych dom rodzinny zostanie wystawiony na sprzedaż. Sytuacja ta zmusza Florę do wyjazdu do Londynu, gdzie przyjmuje posadę guwernantki w domu szanowanej w kręgach śmietanki towarzyskiej Alice Keppel, jednej z kochanek króla Edwarda VII. Aczkolwiek i tam zaledwie dziewiętnastoletnia kobieta nie zagrzeje długo miejsca... Jak potoczą się dalsze losy Flory? I jak wpłynęły one na przyszłą historię Star?

"Siostra Cienia" to urzekająca i frapująca opowieść o śmierci, tęsknocie, poczuciu osamotnienia, uzależnieniu emocjonalnym, usamodzielnianiu się, walce z depresją, wynikającego z traumatycznych przeżyć izolowaniu się od najbliższych, długotrwałej żałobie i trudnym życiu w obliczu wojny. O miłości, przyjaźni, zdradzie, zerwanych więzach, zachwianiu życiowej drogi, niesnaskach rodzinnych, kłamstwach, poświęceniu, rezygnacji z własnego szczęścia dla dobra ogółu. O skandalach, sekretach, romansach, konsekwencjach podjętych decyzji, wyrzutach sumienia, cierpieniu i obarczaniu winą siebie za naiwność i brak rozsądku w istotnych momentach. O szacunku wobec przyrody, darów natury i dzieł literatury. O spełnieniu, realizacji najskrytszych marzeń, wzruszającym spotkaniu z przeszłością. I wreszcie o przeznaczeniu, które początkowo zaskakuje i zadziwia, z czasem prześladuje, a ostatecznie chwyta swymi mackami i nie pozwala się wymknąć. O przeznaczeniu, które jednoczy, napawa nadzieją, daje ukojenie duszy, rozpala i raduje serce, a także otula i uspokaja myśli.

Sentymentalna, tkliwa, angażująca, rozczulająca - taka jest "Siostra Cienia". Wabi delikatnymi zapachami, mami rozkosznymi widokami, uwodzi niejednym subtelnym dotykiem. Pochłania w zniewalającą i refleksyjną podróż, której obrazy zapadają w pamięć, a niewidzialne ziarnka towarzyszących emocji już na zawsze osadzają się na dnie serca... To jak, dasz się porwać? Zapewniam, że nie pożałujesz!

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023,

Jak zwykle historie z przeszłości ciekawsze niż te dziejące się w obecnych czasach. Dzięki audiobookowi moje wiosenne porządki zdecydowanie posuwają się do przodu.

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2022-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Dawno nie czytałam tak dobrej serii książek

"Siostra Cienia" Lucinda Riley

Historia Star, która szuka swojej drogi. Podążając za wskazówkami zostawionymi przez ojca, trafia do świata angielskiej arystokracji. Intrygi, problemy finansowe, aranżowane małżeństwa, miłość. W ręce Star trafią pamiętniki, które pozwolą odkryć skomplikowaną historię przodków.
Polecam.

Cykl powieści, który nieustannie wciąga. Tym razem poznajemy losy trzeciej siostry. Star szuka swojego miejsca w świecie i trafia do małej księgarni. Tam odkrywa swoje pochodzenie i znajduje bliskich. Poprzednie części były jednak ciekawsze.

Nieustannie podoba mi się historia siedmiu (a może sześciu) sióstr. Tym razem poznałam dalsze losy Star, która wreszcie wyzwoliła się z trochę toksycznego związku z kolejną siostrą, dokopała się do swoich korzeni i odnalazła swoje szczęście. I podobnie jak w poprzednich tomach urzekła mnie część historyczna. Kolejna tajemnica ujrzała światło dzienne. A ile ich jeszcze zostało? Największą dla mnie stanowi jednak śmierć przybranego ojca sióstr. Mam swoją teorię, ale zweryfikuję ją zapewne dopiero po przeczytaniu całego cyklu.

Sekret listu
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Sekret listu

Zakazana miłość, niebezpieczny list i historia, która się powtarza. Śmierć wielkiego aktora Jamesa Harrisona wywołuje poruszenie nie tylko w Wielkiej...

Róża północy
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Róża północy

Orientalna piękność, dziedzic podupadłej fortuny i kobieta, która chce zabić ich miłość! Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu swoich setnych urodzin...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;