Ocena: 6 (2 g³osów)

Sztuka w afekcie przedstawia historie najs³awniejszych par artystów, odkrywaj±c pasje, wyzwania i mi³osne relacje skrywaj±ce siê za najwiêkszymi dzie³ami sztuki na ¶wiecie.

Poprzez szeroki przekrój XX-wiecznych par: od Fridy Kahlo i Diego Rivery do Josepha Cornella i Yayoi Kusamy, od Josefa i Anni Albers do Gilberta & George'a, Kate Bryan ¶ledzi pocz±tki mi³osnych relacji, a czasem te¿ ich dramatyczne rozpady, aby ujawniæ, jak wielki mo¿e byæ wp³yw mi³o¶ci na proces twórczy. Opowiadaj±c o d³ugotrwa³ych wspó³pracach i krótkich namiêtno¶ciach, Sztuka w afekcie rzuca ¶wiat³o na jedne z najwiêkszych historii mi³osnych XX wieku.

Informacje dodatkowe o Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najs³ynniejszych artystycznych par:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2022-06-22
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788321352077
Tytu³ orygina³u: The Art of Love

wiêcej

Kup ksi±¿kê Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najs³ynniejszych artystycznych par

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najs³ynniejszych artystycznych par - opinie o ksi±¿ce

Mi³o¶æ uskrzydla i dodaje energii. Mo¿e mieæ zbawienny wp³yw na nasze ¿ycie, ale mo¿e te¿ byæ ¼ród³em nieszczê¶cia, je¿eli jest niespe³niona. Dziêki niej w przesz³o¶ci powsta³o wiele wspania³ych i ciesz±cych oko dzie³ sztuki. Czy ju¿ jeste¶cie ciekawi?

Dziêki Kate Bryan mieli¶my okazjê poznaæ mi³osne wzloty i upadki znanych twórców, burzliwe i namiêtne historie ich zwi±zków. Zajrzeli¶my do alkowy niejednej znanej pary artystów, zagl±dali¶my do ich intymnych pracowni artystycznych i ogl±dali¶my znamienne wytwory ich p³odnej twórczo¶ci. Odkrywali¶my ich pasje i namiêtno¶ci, towarzyszyli¶my im w codziennej pracy – byli¶my niemym ¶wiadkiem rodzenia siê intryguj±cych pomys³ów w ich ogarniêtych ¿±dz± s³awy g³owach.

Kogo nam autorka zaprezentowa³a? Ponad trzydzie¶ci par ze ¶wiata artystycznego, osobisto¶ci zarówno znane bardziej, jak i mniej, takie, o których mo¿e s³yszeli¶my po raz pierwszy. Ale ich ¿ycie by³o równie¿ zaskakuj±ce i pe³ne niespodzianek, odbi³o swoje piêtno na ¶wiatowej sztuce, czy to w dziedzinie malarstwa, rze¼by czy architektury.

Pablo Picasso i Francois Gilot, Jackson Pollock i Lee Krasner, Frida Kahlo i Diego Riviera czy Gilbert & George to tylko niektórzy z bohaterów „Sztuki w afekcie”. Z impetem wkraczamy w ich ¿ycie osobiste, jeste¶my ¶wiadkami zarówno rozwoju, jak i upadku, obserwujemy, jak radz± sobie ze s³aw±. Czy s± szczê¶liwi? Czy pasja tworzenia daje im ca³kowite spe³nienie? Dlaczego ich zwi±zki by³y tak burzliwe i krótkie? A mo¿e chêæ bycia t± wa¿niejsz± osob± w zwi±zku by³a asumptem do licznych rozstañ? Ta lektura stawia wiele pytañ, ale te¿ daje wiele odpowiedzi na pytania, których dotychczas nie mieli¶my odwagi zadaæ. Dziêki zag³êbieniu siê w ¿ycie bohaterów mamy mo¿liwo¶æ zrozumieæ i lepiej poznaæ ich twórczo¶æ, przekaz ich dzie³ sztuki, interpretowaæ widziane oczyma wyobra¼ni obrazy. Tak naprawdê te krótkie opowie¶ci o ¿yciu artystów pozwoli³y mi bardziej ich poznaæ ni¿ oficjalne biografie, pe³ne dat i skrupulatnie wyliczonych wydarzeñ z ich ¿ycia. Okraszenie wydania bardzo prostymi i dosadnymi ilustracjami doskonale dope³ni³o ca³o¶æ. Barwne i szczere opisy na d³ugo pozostaj± w nas. Nie jest to jednorazowe spotkanie ze s³ynnymi artystami, to d³u¿sza przygoda na wiele wspólnych chwil.

Znakomita przygoda, pe³na niesamowitych emocji i wra¿eñ. Nie sposób siê jej oprzeæ, ok³adka kusi od pierwszego wejrzenia. Ch³onê³am te historie z wypiekami na twarzy. Ale wiele te¿ zyska³am. Musia³am, ciekawo¶æ i chêæ spojrzenia na wielk± twórczo¶æ by³y ode mnie silniejsze, po bli¿szym zapoznaniu siê z ka¿d± par±, zrobiæ rozeznanie ich dorobku artystycznego, oceniæ styl i charakter prac. W ten sposób ³atwiej by³o mi zrozumieæ ich wewnêtrzne artystyczne powo³anie.

Sztuka w afekcie powinna go¶ciæ w ka¿dej domowej biblioteczce. Nie opieraj siê d³u¿ej, im wiêkszy stawiasz opór, tym chêæ jej posiadania jest wiêksza. Polecam gor±co!

,,Sztuka w afekcie" autorstwa Kate Bryan to zbiór esejów opowiadaj±cych o parach artystów, tworz±cych w XXw. Nie s± to typowe biografie, a historie ¿ycia uczuciowego wybranych twórców.

Arty¶ci cechuj± siê zwykle tym, ¿e albo maj± o sobie do¶æ wysokie mniemanie, bywaj± apodyktyczni, nie przebieraj± w s³owach, albo s± te¿ zamkniêci w sobie i swoim ¶wiecie. Na kartach tej pozycji znajdziemy ka¿dego z nich.

Autorka ukazuje przede wszystkim, jak silny wp³yw mia³a sztuka na ¿ycie osobiste opisywanych postaci, ale te¿ i na odwrót - jak mocne piêtno na powstawanie nowych dzie³ odcisnê³a mi³o¶æ.

Dziêki tej lekturze pozna³am wiele nowych nazwisk. Zaintrygowana przedstawionymi ,,smaczkami" z ich ¿ycia prywatnego z przyjemno¶ci± bli¿ej przyjrza³am siê ich twórczo¶ci. Niesamowite jest to, jak± ró¿norodno¶æ ludzkich charakterów mo¿emy tu ujrzeæ. By³y pary, które wspólnie tworzy³y, daj±c sobie wzajemne wsparcie i inspiracjê. Pojawi³y siê te¿ zwi±zki pe³ne przeciwieñstw, a tak¿e i takie, dla których rywalizacja sta³a siê nieodzown± czê¶ci± ich egzystencji. Jednych ³±czy³o p³omienne uczucie, inni nie potrzebowali blisko¶ci, ¿yli nawet na odleg³o¶æ. A byli te¿ i tacy, gdzie wolny zwi±zek stanowi³ podstawê bycia razem. W¶ród opisanych par znalaz³y siê te¿ te tej samej p³ci, dla których ujawnienie swoich preferencji w ówczesnych czasach nie nale¿a³o do ³atwych.

W tej ksi±¿ce ukazana jest niezwyk³a si³a mi³o¶ci, która potrafi byæ niezwykle twórcza, ale te¿ i niszczycielska. Chocia¿ tytu³ wskazuje na burzliwe ¿ycie artystów, odnajdziemy tu wiele przyk³adów na to, ¿e wspólna pasja mo¿e ³±czyæ i przyczyniaæ siê do harmonijnego ¿ycia.

Lekki i przystêpny jêzyk, jakim pos³uguje siê Autorka, sprawia, ¿e czas spêdzony na lekturze up³ywa niezwykle szybko i przyjemnie. Podzia³ na krótkie rozdzia³y, traktuj±ce o innej historii, daje mo¿liwo¶æ czytania ich w dowolnej kolejno¶ci, zaczynaj±c np. od najbardziej znanych nazwisk.

Na szczególn± uwagê zas³uguje piêkne wydanie - twarda oprawa, wzbudzaj±ce zachwyt ilustracje i wiêkszy format. Najwiêksz± ciekawostk± dla mnie by³o dowiedzenie siê, ¿e Raoul Hausmann i Hannah Höch wynale¼li i opracowali technikê fotomonta¿u - i to na pocz±tku dwudziestego wieku.

Zdecydowanie polecam ten tytu³, nie tylko mi³o¶nikom sztuki, ale te¿ i tym, którzy interesuj± siê histori±, biografiami, a nawet psychologi±, bo mamy tu pe³en wachlarz przeró¿nych osobowo¶ci.

Na koniec zacytujê Autorkê - ,,sztuka powinna broniæ siê sama niezale¿nie od jej twórców, ich historii, zwi±zków, b³êdów i porywów serca."

Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;