Miłość uskrzydla i dodaje energii. Może mieć zbawienny wpływ na nasze życie, ale może też być źródłem nieszczęścia, jeżeli jest niespełniona. Dzięki niej w przeszłości powstało wiele wspaniałych i cieszących oko dzieł sztuki. Czy już jesteście ciekawi?

Dzięki Kate Bryan mieliśmy okazję poznać miłosne wzloty i upadki znanych twórców, burzliwe i namiętne historie ich związków. Zajrzeliśmy do alkowy niejednej znanej pary artystów, zaglądaliśmy do ich intymnych pracowni artystycznych i oglądaliśmy znamienne wytwory ich płodnej twórczości. Odkrywaliśmy ich pasje i namiętności, towarzyszyliśmy im w codziennej pracy – byliśmy niemym świadkiem rodzenia się intrygujących pomysłów w ich ogarniętych żądzą sławy głowach.

Kogo nam autorka zaprezentowała? Ponad trzydzieści par ze świata artystycznego, osobistości zarówno znane bardziej, jak i mniej, takie, o których może słyszeliśmy po raz pierwszy. Ale ich życie było również zaskakujące i pełne niespodzianek, odbiło swoje piętno na światowej sztuce, czy to w dziedzinie malarstwa, rzeźby czy architektury.

Pablo Picasso i Francois Gilot, Jackson Pollock i Lee Krasner, Frida Kahlo i Diego Riviera czy Gilbert & George to tylko niektórzy z bohaterów „Sztuki w afekcie”. Z impetem wkraczamy w ich życie osobiste, jesteśmy świadkami zarówno rozwoju, jak i upadku, obserwujemy, jak radzą sobie ze sławą. Czy są szczęśliwi? Czy pasja tworzenia daje im całkowite spełnienie? Dlaczego ich związki były tak burzliwe i krótkie? A może chęć bycia tą ważniejszą osobą w związku była asumptem do licznych rozstań? Ta lektura stawia wiele pytań, ale też daje wiele odpowiedzi na pytania, których dotychczas nie mieliśmy odwagi zadać. Dzięki zagłębieniu się w życie bohaterów mamy możliwość zrozumieć i lepiej poznać ich twórczość, przekaz ich dzieł sztuki, interpretować widziane oczyma wyobraźni obrazy. Tak naprawdę te krótkie opowieści o życiu artystów pozwoliły mi bardziej ich poznać niż oficjalne biografie, pełne dat i skrupulatnie wyliczonych wydarzeń z ich życia. Okraszenie wydania bardzo prostymi i dosadnymi ilustracjami doskonale dopełniło całość. Barwne i szczere opisy na długo pozostają w nas. Nie jest to jednorazowe spotkanie ze słynnymi artystami, to dłuższa przygoda na wiele wspólnych chwil.

Znakomita przygoda, pełna niesamowitych emocji i wrażeń. Nie sposób się jej oprzeć, okładka kusi od pierwszego wejrzenia. Chłonęłam te historie z wypiekami na twarzy. Ale wiele też zyskałam. Musiałam, ciekawość i chęć spojrzenia na wielką twórczość były ode mnie silniejsze, po bliższym zapoznaniu się z każdą parą, zrobić rozeznanie ich dorobku artystycznego, ocenić styl i charakter prac. W ten sposób łatwiej było mi zrozumieć ich wewnętrzne artystyczne powołanie.

Sztuka w afekcie powinna gościć w każdej domowej biblioteczce. Nie opieraj się dłużej, im większy stawiasz opór, tym chęć jej posiadania jest większa. Polecam gorąco!

Informacje dodatkowe o Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2022-06-22
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788321352077
Tytuł oryginału: The Art of Love
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Zobacz opinie o książce Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par

Kup książkę Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par