Tam gdzie jesteś

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-02-13

Jest jak w piosence: kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością. Oboje na życiowym zakręcie, potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. Czy będą umieli znaleźć je w sobie nawzajem?

Ania Turska ma trudny okres w życiu. Zamierza na dobre uwolnić się od męża, domowego tyrana. Za nią już wyprowadzka z domu i złożenie pozwu rozwodowego, teraz czas na uporządkowanie reszty spraw. Powinna wreszcie sprzedać domek letniskowy, który odziedziczyła po ojcu. Gdy przyjeżdża do Jantaru, aby zrobić zdjęcia, zastaje tam Adama, bezdomnego, który znalazł tu schronienie na nadchodzącą jesień i zimę. Nieoczekiwanie nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Ta znajomość to czyste szaleństwo. A jednak czują się w swoim towarzystwie tak dobrze, że tylko szaleństwem byłoby nie spróbować. Jedno tylko martwi Anię: Adam zdaje się skrywać jakiś mroczny sekret...

Kup książkę Tam gdzie jesteś

Opinie o książce - Tam gdzie jesteś

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Bezdomność to jeden z problemów, który dotyczy całego świata. Przyczyny bezdomności są różne i często nieoczywiste. Jest to również jeden z przejawów wykluczenia społecznego. Można ją rozpatrywać w różnych kontekstach tutaj autor wykorzystuje jeden z nich. Pokazuje również, że pomimo trudnych i emocjonalnych przeżyć, można wykazać się empatią, odwagą, zaufaniem, zrozumieniem i podać pomocną dłoń, co jednych może dziwić, a dla innych jest to przejaw człowieczeństwa. Przecież właśnie życzliwość, szlachetność, dobroć, bezinteresowność, umiejętność dzielenia się jest jego ucieleśnieniem i miarą. Autor łącząc losy bohaterów Anny i Adama, daje im szansę na miłosne szczęście. Jednak by tę szansę wykorzystać muszą zmierzyć się z ranami przeszłości oraz wyjść z toksycznego związku, aby zamknąć za sobą te rozdziały życia i móc stworzyć nowy, szczęśliwy związek. Przeczytałam gdzieś, że to powieść dla kobiet, napisana przez mężczyznę, ale czy to ma jakieś znaczenie, kiedy książka jest po prostu dobra, warta polecenia, i tak naprawdę dla każdego?! Nie oceniajmy jej po takich ocenach, ani po okładce, tak jak ludzi przez pryzmat stereotypów, gdyż możemy się bardzo pomylić. Wykorzystujmy dane nam szanse, bo kolejne mogą się nie powtórzyć!

Avatar użytkownika - Erna
Erna
Przeczytane:2019-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

Co sprawia, że ludzie zaczynają czuć do siebie sympatię? Wyłącznie podobieństwa? A może różnice? Czasem wystarczy podać pomocną dłoń, gdy drugiej osobie wydaje się, iż została kompletnie sama na tym świecie. Wystarczy zainteresować się czyimś losem…

Jakoś się utarło, że na naszym rodzimym rynku literackim książkami obyczajowymi zajmują się przede wszystkim kobiety. Oczywiście, mamy Wiśniewskiego, ale ciężko skojarzyć więcej nazwisk, prawda? A szkoda, bo ogromnym mitem są te historie o braku wrażliwości u mężczyzn, czego dowodzi debiutancka powieść Tomasza Betchera. Pedagog, socjoterapeuta, który od dawna pragnął realizować się również jako pisarz. Postanowiłam dać jego twórczości szansę, gdyż bardzo lubię obserwować czyjąś drogę od samego początku, rozwój kariery. Już po skończonej lekturze stwierdzam — trzymam kciuki za tego autora i żywię wielką nadzieję, iż wkrótce ukażą się kolejne książki. Jednocześnie rozumiem negatywne opinie na temat pisarstwa Betchera, choć do kilku zarzutów chciałabym się ustosunkować w późniejszych akapitach. Ze swojej strony mam konkretny, może czepialski, a jest nim brak przecinka w tytule. Nic nie poradzę na moje umiłowanie interpunkcji!

To niewątpliwie ładna historia. Trochę bajkowa, owszem, czytałam recenzje krytykujące odrealnienie fabuły. Ja natomiast uważam, iż tego typu okoliczności są rzadkie, ale zdarzają się. Na pierwszy rzut oka: atrakcyjna kobieta, elegancka, na poziomie, a przy niej bezdomny mężczyzna, odstręczający swoim wyglądem. Jak w ogóle może między nimi zaiskrzyć? I tutaj w grę wchodzą uczucia. Naturalnie, początkowo ciężko takie coś sobie wyobrazić, chociaż sama potrafię, bo na własne oczy widziałam podobne związki. Cóż, życie bywa romantyczne, a jeszcze lepiej, gdy sięgniemy po wzruszającą książkę, zwłaszcza w sytuacji, jeśli tracimy wiarę w dobro oraz zaufanie.

Powieść wciąga, autora posiada niezwykle lekkie pióro, kolejne zdania czyta się bardzo szybko. Osoby poszukujące ostrych zwrotów akcji będą rozczarowane, ta płynie całkiem spokojnie, pozwalając na zadumanie nad konkretnymi fragmentami. Łatwo domyślić się zakończenia, lecz narracja została poprowadzona w taki sposób, że trudno się znudzić, mimo przewidywalności. Na wielkie uznanie zasługuje podejście Betchera do tematu bezdomności, przedstawionego wnikliwie, rozsądnie, bez wzbudzania niezdrowej ciekawości. To chyba najmocniejszy punkt całości, aż chciałoby się zrobić z tego reportaż, byłby zdecydowanie interesującym materiałem.

Głównych bohaterów stworzono z dbałością, powodują mieszane emocje, ponieważ są po prostu ludzcy, posiadają wady, a ich decyzje nie zawsze wydają się sensowne. Popełniają błędy, starają się je naprawiać, a dialogi przekazują sporo mądrości życiowej. Za Adamem ciągnie się trudna przeszłość, a Anna ciągle jest niepewna swojej przyszłości. Z rozwojem akcji poznajemy poplątane losy mężczyzny, zdając sobie sprawę z faktu, iż bezdomność ma jakąś przyczynę. Banalne, a wymagające przemyślenia, bo zrozumienie oczywistości nadchodzi dopiero po pewnym czasie. Fabuła skupia się też na skomplikowanych relacjach rodzinnych. Wielowarstwowa historia, choć powierzchownie może robić wrażenie wypełnionej frazesami, dlatego proszę się nie zniechęcać!

Autor powinien być zadowolony ze swego debiutu. Mamy do czynienia z pozycją przyjemną w odbiorze, ciepłą i wzruszającą. Polubiłam bohaterów, a mój egzemplarz powędruje dalej, ponieważ znam dużo osób przepadających za literaturą, która wzbudza w czytelniku nadzieję, potrafi wycisnąć kilka łez, również wywołać uśmiech. Z kart książki bije cała gama emocji, warto je wpuścić do życia, zwłaszcza teraz, gdy jeszcze oczekujemy na wiosnę. Niechaj publikacja Tomasza Betchera osłodzi nam wypatrywanie odbijających się w morzu słonecznych promieni…

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-02-15, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Mamy tutaj przedstawioną historię Adama i Ani i ja do niej podeszłam bardzo sceptycznie... Książka dla mnie zbyt oczywista i niemożliwa, ale o tym za momencik!
Po pierwsze, jak wiadomo każdy z nas nosi swoją własną historię, każdy coś przeżył, stracił i zyskał. Jednemu poszło lepiej, drugiemu gorzej, trzeciemu kompletnie podwinęła się noga. Według mnie to główne i BARDZO ważne przesłanie jakie niesie nam ta książka. Ma ona swoją mądrość i za to bardzo ją sobie cenie! Mówi o człowieczeństwie, o empatii i o wyrozumiałości do drugiej osoby. Na początku poznajemy Adama, jest to bezdomny, który chcąc przezimować włamuje się do domku letniskowego nad polskim morzem. Mieszka tam i korzysta z dobrodziejstw, jakie znajdzie w jego wnętrzu. Domek oczywiście ma swoich właścicieli i Ania, do której należy miejsce postanawia je odwiedzić. W środku oczywiście zastaje niespodziankę, czy miłą? No raczej nie! Nie dość, że panuje okropny bałagan, burdel, to jeszcze w łóżku śpi śmierdzący bezdomny? Na początku oczywiście w nerwach go wyrzuca, po czym okropnie żałuje swojej decyzji i postanawia mu pomóc. I od tego momentu już wiedziałam jak skończy się ta książka. Domyślacie się już? Nie będę więcej zdradzała, dla mnie jest za bardzo oczywista, jednak szanuje ją za przesłanie jakie nam niesie. Za to, że każe nam przystanąć i zastanowić się nad losem osoby obok nas. Lubie również jej tło! Polskie morze kocham i uwielbiam jego opisy i krajobrazy!

Wiele już powstało książek o miłości trudnej, spotykającej się z przeszkodami np. uczucie,które ma początek w czasie wojny a nie jest akceptowane przez pochodzenie stron, miłość dwojga ludzi,która spotyka się z odrzuceniem na podstawie statusu materialnego. Debiutujący autor Tomasz Betcher przedstawił nowy temat. Czy jest możliwe,aby rozwinął się związek bezdomnego mężczyzny i kobiety,która chce ułożyć sobie życie osobiste?

Adam to mężczyzna,który kiedyś miał w życiu wszystko: pracę, rodzinę i pieniądze. Jednak życie pisze różne scenariusze. Pewne wydarzenie sprawiło, że stał się bezdomnym. Natomiast Anna Turska pozornie powinna być szczęśliwa. Stabilna praca, mąż na wysokim stanowisku i dorastający syn, jednak nic nie jest tak jak się wydaje. Drogi tych dwojga ludzi krzyżują się. Co dokładnie wydarzyło się w życiu Adama? I jak potoczą się ich losy?

Autor pokazuje w tej książce problemy z jakimi spotykają się bezdomni i poczucie wyższości innych z którym sama nieraz się zetknęłam. Adam to bohater,który wzbudził moją sympatię.Mimo,że sam nie miał łatwego życia chce być wsparciem dla Anny i próbuje odmienić swoją sytuację. Anna również jest ciekawą bohaterką. Krok po kroku wychodzi z cienia, żeby zacząć żyć po swojemu.

Nie bardzo mi przypadły do gustu opisy potraw i sposób ich przyrządzania. Chwilami autor trochę się zagalopował i można odnieść wrażenie,że czyta się książkę z przepisami. Plus za piękne opisy morza. Są tak wyraziste, że można się przenieść na naszą plażę podczas lektury. Widzę podobieństwo do Nicholasa Sparksa, którego również cenię. Dziękuję wydawnictwu W.A.B za otrzymanie książki. Lektura była dla mnie poruszająca. Nie zawsze przyczyną bezdomności jest alkohol i narkotyki. Polecam wielbicielom powieści obyczajowych poruszających temat niezwykłej, ale trudnej miłości. Udany debiut autora. Będę czekała na jego kolejne książki.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-02-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Tam gdzie jesteś daleko do banalności. Powieść napisana została w sposób, który nie pozwala się oderwać. Dawno nie czytałam książki na jednym tchnieniu. I dawno nie leciała mi ślinka podczas czytania. Kulinarne opisy są tak wysmakowane, iż można pomyśleć, że zostały napisane przez szefa kuchni. Co więcej, choć powieść osadzona jest na naszym polskim Pomorzu, autor pozwala nam odbyć dalekie (także smakowe) podróże.

Książce niezwykle daleko do sentymentalnego mdłego romansu. Ta historia została napisana z niebywałą klasą. Bez zbędnych ciągot w niepotrzebne rejony. Trafia w sedno na każdej ze stron. A przede wszystkim pozwala zapomnieć się na kilka chwil, chłonąć tylko i wyłącznie losy bohaterów oraz zasmakować się w tej historii –po prostu być tam razem z Anną i Adamem.

cały tekst recenzji pod linkiem

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością". Te słowa najlepiej oddają klimat książki.

Ania ma bogatego męża, syna, stabilną pracę w banku. Wydawałoby się, że wiedzie dobre życie, jednak jej mąż przez ostatnich 20 lat tyranizował ją, nie licząc się ani z jej uczuciami, ani z jej zdaniem. Gdy syn osiągnął pełnoletność, kobieta dojrzała do tego, by zmienić coś w swym życiu i złożyła pozew rozwodowy. Mąż nie chce dać łatwo za wygraną i posuwa się do szantażu, a nawet użycia siły, by Anna wróciła do domu.

Gdy kobieta udaje się do domku letniskowego w Jantarze, który zamierza sprzedać, natyka się na koczującego w nim bezdomnego. Po początkowej panice postanawia mu pomóc i godzi się, aby mieszkał w domku dopóki nie znajdzie na niego kupca. Spotykają się coraz częściej i rodzi się pomiędzy nimi szczera relacja i sympatia. Ania wie, że za bezdomnością Adama na pewno kryje się jakąś niesamowita historia. Jaką tajemnicę skrywa ten inteligentny, oczytany człowiek, którego życie wykluczyło i zepchnęło poza nawias społeczeństwa? Gdzie nauczył się tak nieziemsko gotować i skąd zna obce języki? Czy otworzy się przed kobietą i da sobie pomóc?

Piękna historia obyczajowa o tym, by zawsze dostrzegać człowieka w człowieku, nawet, a może szczególnie, tym okrutnie doświadczonym przez życie.

Każdemu z nas przydarzają się sytuacje zabawne i bolesne, wzbudzające uśmiech i wywołujące łzy. Takie właśnie emocje wywołała u mnie ta książka, wciągając w perypetie bohaterów i dając sporo do myślenia o kruchości i ulotności życia.

Szczęście z piernika
Tomasz Betcher0
Okładka ksiązki - Szczęście z piernika

Święta o zapachu piernika... Poznaj najbardziej smakowitą świąteczną powieść tego roku! Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których...

Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton