Ty, ja i fejs

Czy znając przyszłość można ją zmienić?

Jedna z najlepszych książek 2011 roku wg. "Publishers Weekly".

Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa...

Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: "www.facebook.com" i się loguje - patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze - czy jest szczęśliwa?

Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem - eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? "Zaloguj", "Odśwież". Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie - co za dużo...

Informacje dodatkowe o Ty, ja i fejs:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 978-83-7510-880-4
Tytuł oryginału: The Future of Us
Tłumaczenie: Maria Smulewska

Kup książkę Ty, ja i fejs

Ty, ja i fejs - opinie o książce

Książka Jaya Ashera i Carolyn Mackler przenosi nas w czasie. Są lata 90. Internet dopiero raczkuje, o telefonach komórkowych nikt jeszcze nie słyszał, a szczytem marzeń jest pager.
Emma dostaje komputer z kolorowym monitorem. Tworzy konto mailowe i loguje się do Facebooka. Znajduje tam swój profil oraz profile rodziny, przyjaciół i znajomych ze szkoły. Ale jest mały problem: Facebook jeszcze nie istnieje, a wszystkie osoby są tam 15 lat starsze. Początkowo Emma i jej najlepszy przyjaciel Josh myślą, że to głupi żart albo wirus. Okazuje się jednak, że to dzieje się naprawdę.
Emmie nie podoba się jej przyszłe życie i zaczyna manipulować przyszłością. Chcę być szczęśliwa, kochana i spełniona. Dlatego specjalnie robi różne rzeczy aby przekonać się jak one wpłyną na jej przyszłość i czy dadzą jej życie o jakim marzy. Oczywiście nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Historie poznajemy z dwóch perspektyw: Emmy zafascynowanej przyszłością oraz Josha, który nie chce poznawać przyszłości ani tym bardziej jej zmieniać. Wciąż nie jestem przekonana do narracji z kilku perspektyw, ale już nie przeszkadza mi ona tak jak kiedyś. Ta książka to świetna pozycja dla młodzieży. Jest zabawna - można się pośmiać z dawnej techniki i wyobrażeń ludzi o przyszłości, a z drugiej strony skłania do przemyśleń. Jeśli ktoś lubi proste, odprężające historie i urodził się długo przed powstaniem Facebooka to ta książka przypomni mu czasy młodości i braku technologii.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyście znali swoją przyszłość? Bohaterowie książki ,,Ty, ja i fejs" Jay'a Ashera oraz Carolyn Mackler mieli taką możliwość. Rok 1996. Emma dostaje od ojca komputer. Razem z przyjacielem Joshem, nieświadomie oraz przypadkowo znajduje link do pejsa. Mają okazję zobaczyć swoje wpisy, zdjęcia, status związku, które opublikują za piętnaście lat! Zaczynają eksperymentować, próbują zmieniać przyszłość. Z początku jest to ciekawe, ale czy warto znać przyszłość? Czytałam już kilka powieści o podróżach w czasie, ale do przeszłości. ,,Ty, ja i fejs" było więc dla mnie czymś nowym. To naprawdę ciekawa książka i warto się z nią zapoznać, aczkolwiek wątpię, że jeszcze do niej powrócę. Styl jest prosty, młodzieżowy, narracja wartka, pierwszoosobowa. Mamy okazję poznać tę historię z punktu widzenia zarówno Emmy, jak i Josha. Nie znajdziecie tu zbędnych opisów, ani filozoficznych rozważań, to powieść typowo dla nastolatków. Jej zaletą jest także to, iż nie jest to pusta opowieść, ale mądra, z przesłaniem. ,,Ty, ja i fejs" mówi nam przede wszystkim o tym, iż każde nasze działanie w teraźniejszości, wpływa na przyszłość. Przeszłości zmienić nie można, ale przyszłość tak. Ona zależy od nas, los jest w naszych rękach. Nie warto eksperymentować. Emma chciała się przekonać, jak na jej przyszłość wpłynie każda rozmowa, wydarzenie. Josh żył tak, aby było to zgodne z jego wpisami na fejsie, a co z sercem? Nie ma sensu na siłę manipulować swoim życiem, postępować wbrew sobie. Książka nie krytykuje Facebooka, ale też nie pochwala. Ukazuje tylko absurdalność tego, że niektórzy całe swoje życie publikują w Internecie. ,,Dlaczego ktokolwiek wypisywałby takie rzeczy o sobie w Internecie? To jakieś szaleństwo". ,,Dlaczego tu jest napisane, że ona ma trzystu dwudziestu znajomych? - pyta Josh. - Kto by miał tylu znajomych?". To także książka o uczuciach, poszukiwaniu szczęścia. Josh i Emma przyjaźnią się od lat, on jednak poczuł do niej coś więcej, ona nie. Wiem, ten motyw występuje bardzo często, ale czyż nie jest życiowy? Zaś Emma miała już wielu chłopaków, były to jednak krótkie związki, gdyż dziewczyna i tak nie wierzy w miłość. Zachwyca ją tylko uroda uroczego Cody'ego i równie bardzo rozczarowuje się. Czasami po prostu odrzucamy swoje uczucia, bo wydaje się nam, że ich nie chcemy. Bohaterka ma jeszcze jeden problem, bowiem fejs mówi jej, że będzie nieszczęśliwa. Nastolatka próbuje więc zmieniać przyszłość, ale tu nie wystarczy wyeliminować rzekomego przyszłego męża, trzeba zmienić swoje zachowanie. Polecam powieść wszystkim, którzy mają dosyć pustych młodzieżówek, które niczego nie wnoszą. Ta książka jest naprawdę inna, wartościowa. Myślę, że nikt nie pożałuje czasu spędzonego na takiej lekturze.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2019-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Historia Emmy i Josha - dwóch amerykańskich licealistów, którzy zaraz zajrzą w swoją przyszłość.
Jest rok 1996. Facebook jeszcze nie istnieje, a internet jest mało popularny. Mimo to Emma zachwilę znajdzie swoje konto na Facebooku. Zobaczy tam swoją przyszłość, a za chwilę przyszłość Josha - jej byłego przyjaciela. Licealiści zaczną eksperymentować z przyszłością, ale do czego dojdą? Czy to co zrobią dla przyszłości będzie rzutowało na teraźniejszość? Czy eksperymentowanie z tym co ma się zdarzyć będzie dobre dla tego co teraz?

Książka jest dość przewidywalna. Nie powiem, żeby zakończenie mnie jakoś zaskoczyło jednak bardzo przyjemnie się ją czyta. To jak zżyłam się z głównymi bohaterami bardzo rzadko mi się zdarza. Zarówno z Emmą jak i z jej przyjaciółką Kellan podczas czytania książki, aż chciałam iść na pogaduchy. Przyjaciela Josha - Tysona chciałam zaprosić na imprezę, a Josha po prostu przytulić. To byli tacy przyjaźni ludzie, że chyba z tego wzięła się taka wysoka ocena ode mnie dla tej książki.

Plusem tej pozycji na pewno też jest jej styl. Rozdziały napisane są na zmianę z perspektywy Emmy i Josha i nie są długie co nie wątpliwe jest na plus zwłaszcza, gdy macie na książkę tylko kilka minut.

Jest to typowa młodzieżówka i chociaż nie wniesie ona nic do waszego książkowego życia to na pewno chwilę nad "Ty, ja i fejs" nie będą dla was zmarnowane! Zwłaszcza teraz w ten wakacyjny czas.

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-01-29, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2018-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018, Dla dzieci,
Trzynaście powodów
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Trzynaście powodów

Nie możesz zatrzymać przyszłości ani przewinąć przeszłości, musisz wcisnąć klawisz "play" - to jedyny sposób, żeby poznać sekret. Clay Jensen wraca...

Światło. Audiobook
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Światło. Audiobook

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć. Autor zekranizowanych bestsellerowych 13 powodów, w Polsce...