Władca ciemności

GDY ZAPADAJĄ CIEMNOŚCI, POJAWIA SIĘ STRACH...

Gwałtowna burza doprowadza do awarii elektrowni i zmusza władze Rzymu do ogłoszenia dwudziestoczterogodzinnej przerwy w dostawie prądu. A już przed pięciuset laty papież Leon X w tajemniczej bulli ostrzegał, aby chronić Rzym przed pogrążeniem się w ciemnościach...

Nad miasto, w którym zapanowały panika i chaos, nadciąga w milczeniu mroczny cień pozostawiający za sobą szlak pełen trupów i... znaków. Może je odczytać tylko Marcus, łowca cieni przeszkolony w rozpoznawaniu anomalii występujących na miejscach zbrodni. Penitencjariusz utracił jednak swoją najcenniejszą broń – pamięć – co daje mordercy olbrzymią przewagę.

Informacje dodatkowe o Władca ciemności:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-01-30

Kup książkę Władca ciemności

Władca ciemności - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Należy zauważyć, że tym razem autor połączył ze sobą ciekawe wątki fabularne: z jednej strony ciemności ogarniające ulice Rzymu, z drugiej strony tajemnicze morderstwo znanego biskupa, a do tego wszystkiego motyw sekty. Jak to wszystko się ze sobą łączy? Tego Wam nie zdradzę, ale jedno jest pewne – przed Marcusem nie lada trudne zadanie, zwłaszcza kiedy na jaw wychodzi, że należy również powrócić do sprawy zaginięcia małego chłopca sprzed kilku lat. Wydawałoby się, że oto zbitek dziwnych i niemożliwych do sensownego połączenia wątków, jednak okazuje się, że są one ze sobą powiązane w zaskakujący i naprawdę logiczny sposób.

Myślę, że cykl o Marcusie zasługuje na uwagę, bowiem Donato Carrisi z pewnością ma wiele do zaoferowania i znajdzie spore grono odbiorców. Wciągająca fabuła i dobra konstrukcja to tylko jedne z kilku elementów, które działają na korzyść tego autora. Choć nie jestem w stanie napisać, że ten cykl urzekł mnie w stu procentach, to mimo wszystko ma sporo zalet, które łatwo zauważyć.

Całość na: www.bookeaterreality.pl

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"W nic nieznaczących rzeczach kryje się nieoczekiwany spokój."

Książki tego autora pochłaniam w błyskawicznym tempie, odpowiada mi mocno sensacyjny klimat, wypełniony wielowiekowymi tajemnicami do odkrycia, dawno zapomnianymi sekretami, które teraz domagają się odsłonięcia. Także "Władca ciemności" charakteryzuje się ciekawym pomysłem na fabułę, bazującym na strachu przed czymś groźnym, złowróżbnym, niepokojącym, i jak się wydaje, nieuniknionym. Trzecia odsłona serii o Marcusie potrafi zaskoczyć i złapać czytelnika w pułapkę niecierpliwego podążania za scenariuszem zdarzeń.

Akcja nasycona spektakularnymi wydarzeniami, nieoczekiwanymi zwrotami, śmiałymi pułapkami zastawionymi na kluczowe postaci powieści. Może w pewnym stopniu domyślamy się, dokąd zmierza finał książki, jednak nie jest to ani oczywiste, ani pozbawione możliwości snucia przypuszczeń i dokonywania interpretacji. Dobrze bawiłam się zagłębiając się w opowieść, choć mam lekkie wrażenie, że jednak czegoś mi w tym zabrakło, przysłowiowej kropki nad i, ale gdyby to napisał ktoś inny niż Donato Carrisi, pewnie nie zwróciłabym uwagi na lekki niedosyt, po prostu po tym autorze oczekuję jeszcze mocniejszych i zagmatwanych wrażeń. Jednak nie ma się co czepiać, jest mrocznie, krwisto, zaskakująco, odbywamy intrygującą podróż współczesnymi ulicami Rzymu, dawnymi podziemiami miasta, echami bogatej i posępnej przeszłości Wiecznego Miasta, oraz działającej w ukryciu, znanej tylko nielicznym, watykańskiej organizacji.

Gwałtowna burza przechodząca nad Rzymem doprowadza do awarii elektrowni, pogrąża stolicę w nieprzeniknionym mroku, pozbawia mieszkańców i turystów dostępu do urządzeń, komunikacji, instytucji, mediów, sklepów. Władze wprowadzają stan wyjątkowy, zapowiadają bezwzględną walkę z wszelakimi objawami przestępczości, zachęcają ludność do pozostaniu w domach na czas przywrócenia funkcjonowania linii energetycznych. Jednak czy te profilaktyczne działania uchronią metropolię od bałaganu, chaosu, anarchii, paniki i histerii? I jeszcze gdzieś grasujący bezwzględny morderca, który oprócz zmasakrowanych ciał pozostawia też specyficzne znaki, jak się wydaje, możliwe do rozczytania tylko przez Marcusa, ostatniego członka świętobliwego zakonu penitencjariuszy, odpowiadającego za Trybunał Dusz, strażnika granicy między krainą światła a światem ciemności, specjalizującego się w odkrywaniu anomalii, oraz Sandrę Vega, pracującą wcześniej w zespole policyjnych fotografów, a teraz w biurze paszportowym. Postać Marcusa wciąż wyjątkowo niejednoznaczna i zagmatwana, z jednej strony dość ponura i groźna, z drugiej dająca świadectwo równowagi i sprawiedliwości.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2019-04-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie, Egzemplarz recenzencki,

Gdy zapadają ciemności, pojawia się strach...

Donato Carrisi – scenarzysta, pisarz, dramatopisarz. Ukończył wydział prawa z kryminologii i behawiorystyki. Współpracuje z telewizją RAI i Canale 5. Jako powieściopisarz debiutował w 2009 roku kryminałem Zaklinacz. Carrisi został wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2018 roku zajął się reżyserią swojej powieści Dziewczyna we mgle, za którą otrzymał nagrodę Włoskiej Akademii Filmowej (odpowiednik amerykańskiego Oscara).

Władca ciemności to trzecia część cyklu Marcus po Trybunale dusz i Łowcy cieni i mimo iż nie czytałam wcześniejszych tomów, szybko weszłam w ten mroczny klimat stworzony przez Carrisiego.

Główny bohater powieści, Marcus, budzi się w Tullianum nagi, głodny i skuty kajdankami. Szybko zdaje sobie sprawę, że nie pamięta nic z wcześniejszych zdarzeń. Nie wie, więc skąd i dlaczego się znalazł w tak parszywej sytuacji. Jednak instynkt przetrwania jest tak silny, że znajduje wyjście z tego stanu. W momencie, gdy dociera do swojego ubrania najbardziej zastanawia go obecność białych tenisówek i kartki wyrwanej z notesu z wskazówką – Znajdź Tobiego Frai.

W tym samym czasie Sandra Vega w komisariacie ogląda film, na którym ktoś nagrał morderstwo, wyglądające na rytualne. Jako policyjny fotograf Sandra potrafi zauważyć szczegóły, na które nie zwraca uwagi nikt inny. Kobieta dochodzi do wniosku, że w sprawę może być zamieszany jej znajomy, Marcus. Nie ma jednak ochoty współpracować z inspektorem przydzielonym do tej sprawy, Vitalim. Prawdę mówiąc nie dziwiłam się jej. Sama też nie miałabym ochoty na współdziałanie z tym dziwnym, zagadkowym inspektorem.

Tymczasem Rzym pogrąża się w ciemnościach, a sytuacja jest gorsza, bo Wieczne Miasto tonie w strugach deszczu. Tylko patrzeć aż Tyber wystąpi z brzegów. W mieście szerzy się anarchia. Puszczają hamulce. Nawet wprowadzony stan wyjątkowy nie jest w stanie opanować następującego chaosu i przemocy.

Marcus i Sandra, ramię w ramię muszą rozwikłać szereg zagadek pozostawionych przez Marcusa. Amnezja w tej sytuacji na pewno nie pomaga. Czas się kurczy, ofiar przybywa, a każda z nich ma wytatuowane małe kółko, które może oznaczać związek z Kościołem Zaćmienia Księżyca. Do tego Vitali depczący im po piętach. I wciąż nasuwające się pytania: Kto jest odpowiedzialny za mordy? Kim jest tajemniczy władca ciemności? Jaki związek z tym, co się dzieje ma zaginiony przed dziewięcioma laty mały chłopiec?

Interesująca, a zarazem okropna jest wizja Carrisiego dla Rzymu. Dla Rzymu, ale i dla każdego innego miasta XXI wieku. Żyjemy w dobie komputerów i internetu. Nowinki techniczne zmieniają nasze życie. A co jeśli zgaśnie światło? Gdy prąd nie będzie płynął wartkim strumieniem do naszych domów? Co się stanie, gdy nasze miasta pogrążą się w ciemności? Oby wizja włoskiego pisarza nigdy nie stała się faktem, nie tylko dla Wiecznego Miasta.

Władca ciemności to po Dziewczynie we mgle moje drugie spotkanie z twórczością Carrisiego. Obie książki wpisały się całkiem zgrabnie w to, co lubię. Nie wiem, czy Carrisi zostanie jednym z moich ulubionych pisarzy, ale są na to szanse. Podsumowując Władca ciemności jest książką z interesującą fabułą oraz mrocznym i tajemniczym klimatem, której lektura wymaga od czytelnika trochę skupienia, aby się nie pogubić. Powieść Włocha trzyma w napięciu od pierwszych stron, do ostatniej kartki. Podobno to trylogia, ale aż prosi się o czwarty tom. Zobaczymy może Carrisi też dojdzie do tego wniosku. Mnie pozostaje nadrobić braki z twórczości autora Trybunału dusz. A Władcę ciemności polecam, bo to niezła historia.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2019-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

"Jest pewne miejsce, w którym kraina światła spotyka się ze światem ciemności. To tam wszystko się dzieje, w tej strefie cieni, gdzie rzeczy są rozmyte, zagmatwane, niepewne. Jestem strażnikiem pilnującym tej granicy. Ale mimo to co jakiś czas coś się przez nią przedostaje… Jestem łowcą cieni. Moim zadaniem jest zagnać to coś z powrotem do świata ciemności.”

Recenzję "Władcy Ciemności" Donato Carrisiego znajdziecie na moim blogu. Zapraszam :)

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Powiem szczerze, że od wielu miesięcy nie czytałam bardziej trzymającej w napięciu książki ! Jest to połączenie „Imienia róży” oraz „Kodu Da Vinci”, choć ośmielę się napisać, że „Władca ciemności” jest jeszcze lepszy ? Genialny thriller trzymający w napięciu, a zakończenie... Kochani, zakończenie zaskoczy Was podwójnie ?

Akcja książki rozgrywa się w Rzymie w ciągu 24 godzin. Władze miasta ogłaszają wstrzymanie dostawy prądu, ale pięćset lat wcześniej papież Leon X w tajemniczej bulli ostrzegał ludzkość, by nigdy przenigdy nie dopuścić do pogrążenia się Wiecznego Miasta w ciemnościach. Mieszkańcy są przerażeni, obawiają się tajemniczych znaków zwiastujących dramatyczne wydarzenia. Z cienia zaczynają wychodzić wyznawcy Kościoła Zaćmienia Księżyca... Jedyną osobą, która będzie w stanie zapobiec nadciągającej zagładzie i uratować świat przed tajemniczym Władcą Ciemności jest ksiądz-detektyw Marcus. Niestety okazuje się, że sam jest w niebezpieczeństwie, a na dodatek stracił pamięć...

Mistrzowska fabuła trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony ! Dreszczowiec najwyższych lotów ! Gorąco polecam ?

Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

W ciemnościach zawsze budzą się demony…

„Władca ciemności” Donato Carrisi, tłumaczenie Jan Jackowicz

Czy w obecnym świecie można sobie wyobrazić sytuację, kiedy nie ma prądu, Internetu, zasięgu sieci komórkowych? A jednak takie sytuacje się zdarzają. Na skutek awarii elektrowni w Rzymie zostaje ogłoszona dwudziestoczterogodzinna przerwa w dostawie prądu, czyli niczym niekontrolowana ciemność. W ludziach budzą się demony, by uwolnić mordercze instynkty skrywane od lat. Dołóżmy do tego jeszcze tajemnicze zgony na skutek stosowania wymyślnych tortur i historię zaginięcia przed dziewięciu laty małego chłopca. Cała nadzieja w Marcusie, łowcy cieni. Niestety, sytuację komplikuje fakt utraty przez niego pamięci. Czy w takiej sytuacji można uratować świat? Czy białe tenisówki, tajemnicze karteczki, niebieski tatuaż w kształcie kółka i na przykład jeszcze Wdowy po Chrystusie mają ze sobą coś wspólnego? I nie zapominajmy nigdy, że wiedza to władza. Co może się wydarzyć, kiedy w mieście zapanuje ciemność? Wartka akcja, wciągająca fabuła i znakomicie poprowadzone wątki to wystarczające powody, by sięgnąć po „Władcę ciemności”.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Gdy zapadają ciemności, pojawia się strach..."

W Rzymie w wyniku burzy i awarii elektrowni na 24 godziny zostaje wyłączony prąd i zgodnie z przepowiednią papieża Leona X, w ludziach budzą się najgorsze instynkty i poczucie bezkarności. Ciemność nawołuje i zachęca do realizacji najmroczniejszych, skrywanych dotąd fantazji, dając w zamian błogą anonimowość.

Nie trzeba długo czekać by miasto opanowała panika i chaos. W okrutnych torturach i podejrzanych okolicznościach giną ludzie, w tym biskup Pałacu Apostolskiego. Każda z ofiar ma mały tatuaż – niebieskie kółko, oznaczające zaćmienie księżyca. Marcus, penitencjariusz, wraz z policjantką Sandrą, próbują rozwikłać zagadkę i odnaleźć mordercę. Utrudnieniem jest nie tylko brak dostępu do nowoczesnej techniki, ale i luka w pamięci mężczyzny.

Co wspólnego z morderstwami może mieć zaginięcie małego chłopca przed 9-ciu laty? Jaki udział w nocnym szaleństwie odgrywa sekta Kościół Zaćmienia Księżyca? Kim jest tajemniczy i niebezpieczny inspektor Vitali i po czyjej stronie stoi?

24 godziny mroku, w którym może zdarzyć się wszystko. Kto przetrwa do świtu?

Mroczny, wciągający i fascynujący thriller z wątkiem religijnym. Świetny!

Zaklinacz
Donato Carrisi0
Okładka ksiązki - Zaklinacz

Mrożący krew w żyłach thriller, który przebojem wdarł się na listy bestsellerów w wielu krajach Europy. Powieść przywołująca na myśl takie filmy, jak Milczenie...

Dziewczyna we mgle. Audiobook
Donato Carrisi0
Okładka ksiązki - Dziewczyna we mgle. Audiobook

W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy - zszokowani. Nie potrafią...