Wszystko co powiesz

Jest późny wieczór. Wracasz do domu. Jesteś na ulicy całkiem sama. Nagle słyszysz odgłos kroków. Ktoś za tobą idzie. Coraz szybciej. To musi być on: tamten facet z baru, który nie chciał się odczepić. Nie masz czasu do namysłu. Szybko się odwracasz i z całej siły odpychasz mężczyznę od siebie. Ten spada ze schodów, po których szliście. Leży na chodniku bez śladu życia.

CO TERAZ?

Dzwonisz na numer alarmowy. Czekasz na policję. Stajesz przed sądem, który wymierzy ci sprawiedliwość. I możesz mieć tylko nadzieję, że mąż, rodzina i przyjaciele nie odwrócą się od ciebie.

A MOŻE:

Uciekasz. Nie mówisz o tym nikomu. To był przecież przypadek. Nie chciałaś tego zrobić. Spanikowałaś ze strachu. Ale nikt niczego nie widział. I nikt się nie dowie, jeśli szybko stąd znikniesz. Jeśli zachowasz tajemnicę. Na zawsze.

CO WYBIERZESZ?

Thriller doskonały.

Claire Douglas, autorka "Odwetu" i "Sióstr"

Spychasz człowieka ze schodów - i co dalej? Uciekasz czy zostajesz i dzwonisz po karetkę? Co byś zrobiła w takiej sytuacji? Znakomity pomysł fabularny zrealizowany z niezwykłym polotem.

Clare Mackintosh, autorka "Widzę cię"

Pasjonująca, pochłaniająca, piekielnie inteligentna książka.

Holly Seldon, autorka powieści "Wstrzymaj oddech"

Przeczytałam tę książkę od deski do deski za jednym posiedzeniem.

Hollie Overton, autorka "Laleczki"

Gillian McAllister - pisze, odkąd sięga pamięcią. Mieszka w Birmingham, gdzie pracuje jako prawniczka. Jej pierwsza powieść pt. "Wszystko oprócz prawdy" znalazła się w pierwszej dziesiątce bestsellerów "Sunday Timesa".

Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazały się dotychczas jej dwie powieści.

Informacje dodatkowe o Wszystko co powiesz:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-11-05
Tytuł oryginału: Anything You Do Say

Kup książkę Wszystko co powiesz

Wszystko co powiesz - opinie o książce

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2021-02-21,

Jeden błąd, kilka sekund na podjęcie decyzji i konsekwencje, które zostaną z tobą na zawsze. Którą drogą pójdziesz? Jakiego wyboru dokonasz? Czy zostaniesz i zmierzysz się z karą czy uciekniesz i będziesz liczyć na to, że nigdy cię nie znajdą?

“Wszystko co powiesz” to kolejny tytuł, którym autorce udało się zdobyć moje serce. Jej poprzednią powieść wspominam bardzo ciepło, ale ta wywarła jeszcze większe wrażenie i pozostawiła jeszcze większe uczucie satysfakcji. To jedna z tych książek, jakich nie sposób tak po prostu odłożyć na półkę, przede wszystkim za sprawą pytań, wątpliwości i refleksji, które pojawiają się w głowie podczas lektury.

Nowa powieść McAllister zdecydowanie nie należy do typowych thrillerów. Owszem, nie brakuje w niej napięcia, poczucia zagrożenia, czy zwrotów akcji, odniosłam jednak wrażenie, że emocje bardziej opierają się na decyzjach głównej bohaterki, jej rozterkach i uczuciach niż na tym, co rzeczywiście wydarzyło się na stronach książki. W żadnym razie nie okazało się to dla mnie problemem, autorka bowiem zostawiła mi sporo miejsca na własne przemyślenia, subtelnie zachęcając do postawienia się na miejscu Joanny. Najciekawsze jednak jest to, że ja wciąż nie wiem, co bym zrobiła.

Fabuła „Wszystkiego co powiesz” została zbudowana wokół jednej decyzji, której podjęcie przewróci całe życie głównej bohaterki do góry nogami. To decyzja, od której nie będzie już odwrotu, a niezależnie od tego, co zrobi kobieta, czekają ją konsekwencje. Choć każdy z nas mierzy się czasami z takimi wyborami, konieczność choćby chwilowego zajęcia jej miejsca wzbudziła we mnie strach i obawę, a przedstawiana kryzysowa sytuacja była dużym źródłem napięcia. Choć, jak już wspomniałam, zdecydowanie nie jest to typowy thriller, to emocji dostarczył mi tak wiele, że nie zamieniłabym tej lektury na żadną ze znanych mi mrocznych historii.

McAllister fantastycznie pokazała, jakie emocje targały Joanną. Na naszych oczach rozgrywał się prawdziwy dramat, a każdy element tego widowiska poruszał do głębi. Całość wydała mi się tak realna i autentyczna, jakby autorka opowiadała o sytuacji, której świadkiem była lub którą sama przeżyła. Czytałam zachłannie, niecierpliwie, z zapartym tchem, nie zdając sobie sprawy, jak może zakończyć się ta historia. Wina i kara zaprzątały moje myśli aż do ostatniej strony nie pozwalając ani na chwilę zrezygnować z lektury.

Świetny pomysł i znakomita narracja nie stanowiłyby jednak tak zgrabnego połączenia, gdyby ta historia została przedstawiona w inny sposób. McAllister bowiem pokazuje nam dwie możliwości, zależnie od tego, jaką decyzję podejmie główna bohaterka. Śledzimy zatem dwie intrygujące opowieści, nie mogąc zdecydować, którą z nich jest lepsza. A w każdej z nich pisarka przechodzi samą siebie.

„Wszystko co powiesz” to cudowna, emocjonalna, pełna napięcia książka. Szalenie realna, bardzo życiowa i głęboko poruszająca. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby każda czytana przeze mnie powieść dawała mi tak wiele.

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2021-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Zataić czy ujawnić? Oto jest pytanie. Przed takim moralnym dylematem staje Joanna Oliva, kochająca żona, zaufana przyjaciółka, pracownica miejskiej biblioteki i przykładna obywatelka, która nigdy nie złamała prawa. Aż do teraz. Ale przed tym dylematem wraz z bohaterką staje także czytelnik, który z Jo z łatwością się utożsamia. Gillian McAllister w powieści „Wszystko, co powiesz” po mistrzowsku gra na emocjach czytającego! Przedstawiona w książce sytuacja mogłaby się przydarzyć każdemu i każdej z nas, dlatego tak łatwo stawiamy się na miejscu Joanny. Gdyby zapytać kilkadziesiąt czy setkę przypadkowych osób o to, jak by postąpiły, zapewne każda odpowiedziałaby, że bez wahania zadzwoniłaby na numer alarmowy, by przyznać się do popełnienia przestępstwa. Sumienie i obawa przed społecznym potępieniem nie pozwalałyby im odpowiedzieć inaczej. Ale czy na pewno każda z pytanych osób postąpiłaby tak, jak należy? Gdy zamiast kilku lat za kratami albo – co gorsza – dożywotniej odsiadki można wybrać wolność i normalne życie u boku rodziny i przyjaciół, pokusa może być zbyt silna, by się jej oprzeć…

Wow, pomysł fabularny brytyjskiej pisarki jest jednym z lepszych, jakie miałam okazję spotkać w ostatnio czytanych thrillerach! Żaden nie zrobił na mnie aż tak dobrego wrażenia. Ale pomysł na fabułę to jedno. Jeszcze większe wrażenie na czytającym robi chyba konstrukcja thrillera „Wszystko, co powiesz”. Byłam w szoku, gdy okazało się, że przez całą powieść przeplatają się rozdziały zatytułowane „Zataić” i „Ujawnić”. To tak jakby w jednej książce McAllister zawarła dwie alternatywne historie. Dwa diametralnie odmienne scenariusze, dla których punktem wyjścia jest tragiczne wydarzenie, do którego doszło nad jednym z londyńskich kanałów w pewien piątkowy wieczór. Dzięki temu nie musimy się głowić nad tym, jak potoczyłyby się losy Joanny, gdyby wezwała pomoc i poczekała na przybycie stróżów prawa lub gdyby uciekła z miejsca zdarzenia. Thriller to gatunek tak mocno eksploatowany, że z otwartymi ramionami wypada witać wszystko, co wnosi w niego powiew świeżości. Do plusów zaliczam także fakt, że autorka z wykształcenia jest prawniczką, więc możemy wierzyć, że przedstawione w książce procedury policyjne podobnie wyglądają w rzeczywistości.

„Wszystko, co powiesz” to thriller z gatunku tych, których na naszym rynku szukać można ze świecą. Świetny zamysł fabularny, jeszcze lepsza konstrukcja powieści i autorka niezwykle umiejętnie grająca na emocjach czytelników. Gillian McAllister, której książek wcześniej nie miałam okazji czytać, zrobiła na mnie doskonałe wrażenie. Udowodniła, że ma głowę pełną znakomitych pomysłów i odwagę, by eksperymentować. Brytyjska pisarka pokazuje, że w życiu nierzadko zdarzają się dramatyczne sytuacje, z których po prostu nie ma dobrego wyjścia. Niezależnie od tego, jak postąpimy, ktoś i tak na tym straci. „Wszystko, co powiesz” to powieść, która z pewnością usatysfakcjonuje miłośników thrillerów z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowo-psychologicznym. Niespieszne tempo oraz nieoczywiste rozwiązania fabularne i narracyjne czynią tę powieść historią, którą zdecydowanie warto poznać.

zliteraturazapanbrat.wordpress.com

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kolejny kryminał w moim dorobku po który sięgam to najnowsza powieść Gillian McAllister „Wszystko co powiesz”. I szczerze mówiąc sama nie wiem co mam myśleć do końca na temat tej powieści … A dlaczego? Bo jest ona napisana dość specyficznie.

Późny wieczór, wracasz do domu po babskim wieczorze w klubie. Jesteś na ulicy całkiem sama i nagle słyszysz odgłos kroków tuż za tobą. Myślisz sobie : to na pewno musi być tamten facet z baru, co tak nachalnie się do ciebie przystawiał.
Nie masz za bardzo czasu do namysłu, szybko się odwracasz i z całej siły popychasz mężczyznę, który już jest tuż za tobą. Ten spada ze schodów po których akurat właśnie szliście. Teraz leży na chodniku bez śladu życia I co teraz?

Pierwsze wyjście : Dzwonisz na numer alarmowy i czekasz na policję. Stajesz przed sądem, który ma wymierzyć ci sprawiedliwość. I możesz mieć tylko nadzieję, że mąż oraz rodzina i przyjaciele nie odwrócą się od ciebie.

A może : Uciekasz. Nie mówisz o całej sytuacji nikomu bo to przecież był tylko niefortunny wypadek. Nie chciałaś tego zrobić, spanikowałaś ze strachu. Ae przecież nikt niczego nie widział, więc nikt się nie dowie że tu byłaś. Jeśli tylko szybko stąd znikniesz i zachowasz te tajemnicę na zawsze.

Co więc wybierzesz?

Powiem Wam szczerze, że z początku miałam problem mały ogarnąć o co chodzi w całej przedstawionej tu sytuacji. Ale podchodząc na spokojnie to kolejnych rozdziałów książka po prostu mnie wciągnęła całą. Ciekawie ma tu się perspektywa z jaką dostajemy tę historię: mianowicie mamy ją podzieloną na dwa wątki ( co właśnie to mnie trochę zmyliło z początku).

Historię dostajemy z punktu widzenia bohaterki, która ma dwa wyjścia do wyboru : zostać albo uciec. Pozwala to nam bardziej wciągnąć się w tę fabułę, co jest świetnym rozwiązaniem oraz bardzo ciekawym. Dlaczego ? Bo nie musicie zastanawiać się także co by było gdyby, macie przedstawione obie te historię i opisane szczegółowo w zależności od tego jaką decyzję by podjęła. A autorka w tak interesujący sposób trochę tę fabułę pogmatwała, że do samego jej końca nie wiemy jaka jest decyzja naszej bohaterki.

Powieść tę czytało mi się naprawdę miło i przyjemnie. Fabuła jest dynamiczna, ciekawa i sprawia, że naprawdę nie chce się jej odłożyć aż do poznania zakończenia. No może tylko minusem jest to, że z początku naprawdę trzeba dobrze wdrążyć się w obie przedstawione nam decyzje, ułatwi to późniejsze rozdziały, które aż do samego końca trzymają nas w napięciu.

Historia, którą autorka stworzyła jest intrygująca od samego początku, pełna naprawdę wielu tajemnic oraz decyzji, które są w pewnym sensie trudne. No bo jak Wy sami byście w takiej sytuacji postąpili? Ja szczerze do dzisiaj nie wiem.

Podsumowując:

Najnowszy thriller Gilliam McAllister „Wszystko co powiesz” to pasjonująca powieść , która pochłonie Was bez reszty. Pomysł na jej fabułę był świetny i autorka wykorzystała go w każdym calu co bardzo się jej chwali. Książka po prostu wciąga do ostatnich stron!

Gorąco Wam ją polecam!

Nie mam więcej pytań
Gillian McAllister0
Okładka ksiązki - Nie mam więcej pytań

Policja oskarżyła ją o zbrodnię. Ona przekonuje, że jest niewinna. Jest twoją siostrą. Kochałaś ją. Ufałaś jej. Mówią jednak, że zabiła twoje dziecko...

Wszystko oprócz prawdy
Gillian McAllister0
Okładka ksiązki - Wszystko oprócz prawdy

Czy zdarza ci się sprawdzać telefon partnera? Czy masz do tego prawo? I czy jesteś przygotowana na to, co tam znajdziesz? Wszystko zaczęło się od wiadomości...