Wszystko poch這nie morze

Ocena: 4.7 (10 g這s闚)

Ba填 o syrenach, magii i po鈍i璚eniu. Kiedy syreny chodzi造 pomi璠zy 鄉iertelnikami. Pami徠k tych czasów jest przepis na trucizn, na któr nie ma lekarstwa. Ksi捫 zostaje otruty Poca逝nkiem Syreny i zapada w 酥i帷zk. Arystokrata Leto i jego przyjació趾a, alchemiczka Aletha, 陰cz si造, by ocali w豉dc. Niepewni, kto jest sojusznikiem, a kto wrogiem, próbuj znale潭 antidotum i przywróci porz康ek w Ksi瘰twie. Czy Aletha zdo豉 uratowa Ksi璚ia? Dok康 zaprowadz Leto poszukiwania zamachowców? Jaka cen przyjdzie im za to zap豉ci?

"Magdalena Kubasiewicz zaprasza do Sieldige, gdzie przys逝ga bywa cenniejsza od z這ta, ulicami kr捫 upiory, a poca逝nek syreny zamiast mi這軼i niesie 鄉ier. Rasowa fantastyka dla wielbicieli przygody, legend i spisków, których stawk jest co wa積iejszego ni 篡cie - w豉dza." -

Marta Kisiel

Informacje dodatkowe o Wszystko poch這nie morze:

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2021-04-14
J瞛yk orygina逝: polski

Tagi: b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k Wszystko poch這nie morze

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Wszystko poch這nie morze - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - ksiazkowa_nutka
ksiazkowa_nutka
Przeczytane:2022-06-12, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Ksi捫ki z kategorii fantasy, science fiction to ksi捫ki, po kt鏎e si璕am z ogromn przyjemno軼i w ramach odskoczni od tego co czytam na co dzie. Ale aby mnie to wci庵n窸o i aby czyta這 si to przyjemnie to historia musi mie wykorzystany potencja. Sama 鈍ietna fabu豉 to nie wszystko. W ksi捫ce "Wszystko poch這nie morze" autorka zdecydowanie wykorzysta豉 ten potencja. Ksi捫ka jest intryguj帷a, nieco zagmatwana, ale nie za mocno i przepe軟iona tym czym, t iskr magii, kt鏎 bardzo lubi. Ksi捫k Pani Magdaleny czyta si z przyjemno軼i i z zapa貫m. Nie wiadomo kiedy przelatuj kolejne karty powie軼i, co jest mega plusem, bo pokazuje jak bardzo autorka potrafi wci庵n望 czytelnika do swojego 鈍iata.

Historia naprawd godna polecenia dla wszystkich tych, kt鏎zy lubi klimaty fantastyki. My郵, 瞠 Ci, kt鏎zy zdecyduj si na lektur, to zdecydowanie nie po瘸逝j.

Avatar u篡tkownika - zuzanna_czerniak-kloc
zuzanna_czerniak-kloc
Przeczytane:2021-08-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

Kto spr鏏uje ci zabi na morzu (...). Jednak to w mie軼ie czeka 鄉ier.Taka przepowiednia nie wr騜y niczego dobrego, ale to tylko jeden z wielu z造ch znak闚, jakie dostrzega Aletha. Ju wkr鏒ce ulice jej miasta sp造n krwi, a ona sama b璠zie musia豉 podj望 trudn decyzj – ratowanie ksi瘰twa czy w豉sne bezpiecze雟two. Jej los jest jednak nierozerwalnie zwi您any z losem kogo innego. Czy dokona s逝sznych wybor闚?

Ksi捫 Sieldige zostaje otruty. Ginie Z這ty Rycerz – jeden z trzech najbli窺zych mu ludzi, a na drugiego z nich, Leto Drakina, tak瞠 zostaje zorganizowany zamach. Ksi瘰two pogr捫a si w coraz wi瘯szym chaosie, a wreszcie staje na skraju wojny. Czy tajemnicza alchemiczka z Dzielnicy Luster zdo豉 ocali w豉dc? Czas p造nie nieub豉ganie, a j czeka wyprawa na pe軟 magii wysp, z kt鏎ej wracaj tylko nieliczni.

Powie嗆 Magdaleny Kubasiewicz by豉 dla mnie jednym wielkim zaskoczeniem. I nie chodzi mi wy陰cznie o zwroty akcji, bo autorka potrafi zadziwi na wiele r騜nych sposob闚. Przede wszystkim para g堯wnych bohater闚 i ich relacja, Leto i Aletha – B喚kitny Rycerz i alchemiczka. Obdarzeni szczeg鏊nymi zdolno軼iami, po陰czeni wyj徠kow wi瞛i, kt鏎 utrzymuj w tajemnicy przed wszystkimi. Cho kobieta stara si nie zwraca na siebie uwagi, okazuje si, 瞠 tylko ona jest w stanie ocali Ksi璚ia od nieuchronnej 鄉ierci. Czy jednak zdecyduje si na to, maj帷 w pami璚i przepowiedni Zyuli?

Szereg wybor闚 dokonywanych przez tych dwoje prowadzi do coraz bardziej zaskakuj帷ych wydarze. Intrygi, zdrady, niespodziewani sojusznicy i rodzinne tajemnice – w po陰czeniu z magi tworz opowie嗆, od kt鏎ej trudno si oderwa. Dzieje si naprawd du穎, a misternie tkana sie zdarze prowadzi do emocjonuj帷ego fina逝. Takiego rozwoju sytuacji zupe軟ie si nie spodziewa豉m. Nic nie by這 tutaj dla mnie oczywiste, a autorka na ka盥ym kroku pokazywa豉, 瞠 potrafi budowa napi璚ie i zadziwia kolejnymi pomys豉mi.

Niestety bez nieprzyjemnych niespodzianek si nie oby這. Czytanie pierwszego rozdzia逝 by這 niczym chodzenie po polu minowym – gdzie nie stan望, tam pojawia這 si imi Leto. P騧niej jako m鏬 by nazywany B喚kitnym Rycerzem czy Drakinem i nawet objawi這 si komu istnienie zaimk闚 osobowych, ale pocz徠ek ksi捫ki to pod tym wzgl璠em istny dramat. Na szcz窷cie im dalej, tym lepiej. Tak przynajmniej s康zi豉m. I kiedy ju pe軟a nadziei zmierza豉m ku ko鎍owi lektury, okaza這 si, 瞠 moja rado嗆 by豉 przedwczesna. Niczym ninja z ukrycia zaatakowa這 mnie jeszcze „podepsze”, psuj帷 nieco ostateczny efekt.

„Wszystko poch這nie morze” to pe軟a magii opowie嗆 o po鈍i璚eniu, przyja幡i, wyj徠kowej relacji mi璠zy rodze雟twem. Autorka ukaza豉 tak瞠 bezwzgl璠n walk o w豉dz i ludzi gotowych na wszystko, byle tylko j zdoby, nawet kosztem swoich najbli窺zych. Jej bohaterowie po鈍i璚aj si dla dobra w豉dcy i swojej spo貫czno軼i, lecz sami cierpi z tego powodu. Nawet zemsta nie przynosi im ukojenia. Wr璚z przeciwnie, okazuje si wielkim ci篹arem. Je郵i lubicie zaskakuj帷e historie z gatunku fantastyki, jest to z pewno軼i pozycja, po kt鏎 warto si璕n望. Polecam.

Najlepsza ksi捫ka roku! Polska fantastyk stoi! Niesamowity ba郾iowy klimat! - mniej wi璚ej takie has豉 bombardowa造 mnie z wielu stron w internetowym czytelniczym 鈍iecie. Pomy郵a豉m sobie, 瞠 mo瞠 warto spróbowa, wcisn j jako pomi璠zy zaplanowanymi tytu豉mi i zrelaksuj si troch przy niezobowi您uj帷ym fantasy. W dodatku ta syrena na ok豉dce robi豉 piorunuj帷e wra瞠nie! Kiedy ostatnio czyta豉m co o syrenach? Kurcz, nawet nie pami皻am! Znalaz豉m audiobooka, odpali豉m i...

Przy pierwszej przerwie dosz豉m do wniosku, 瞠 to po prostu by z造 czas. Mo瞠 nie mia豉m g這wy do takich magicznych historii? Niech plik sobie wisi, zajm si czym innym, za par dni do niego wróc.

Drugi raz od這篡豉m odtwarzacz ju lekko zaniepokojona. Co jest grane? S這wa wlatuj jednym uchem, wylatuj drugim i w g這wie pusto... W kó趾o opowiadaj o Dzielnicy Luster, o jakiej zdradzie i polityce, wszystko mi si ze sob miesza. Mia豉m wra瞠nie, jakby ledwie wst瘼 do dobrej historii zosta rozci庵ni皻y do granic mo磧iwo軼i. Odk豉dam to!

安iadomo嗆 niedoko鎍zonej ksi捫ki ci捫y豉 mi na karku kilka dni. Nap造waj帷e pozytywne g這sy bookstagramerów, których opinie sobie ceni, wcale nie poprawia造 sprawy! Wysz豉m na spacer, wzi窸am s逝chawki i pomy郵a豉m, 瞠 spróbuj JESZCZE raz, ale to ju ostatni. Jak teraz nie chwyci, to koniec. Usuwam plik.

No i poszed do kosza 🤷‍♀️

Co tu zasz這? Nie wiem. Podczas lektury by豉m gównie znudzona. Losy bohaterów by造 mi totalnie oboj皻ne, my郵i ucieka造 w inne strony. A mi si przypomnia豉 jedna misja w grze komputerowej Guild Wars 2, w której jedyne, co trzeba by這 robi, to przeklikiwa dworskie rozmowy na wykwintnym przyj璚iu, a na ko鎍u wybra odpowiednie opcje dialogowe, 瞠by ujawni szpiega w鈔ód go軼i. Jest mi niezmiennie 幢e, kiedy musz to zadanie powtarza, bo to takie m璚z帷e i bezsensowne zaj璚ie, które nie ma wielkiego zwi您ku z gówn fabu陰. Takie mam skojarzenia, niestety.

"Wszystko..." podoba si wielu czytelnikom i co w tym musi by. Przykro mi, 瞠 ja si "nie wkr璚i豉m", ale tak czasem si zdarza, co nie?

Takie fantasy chc czyta! Lekkie pióro autorki w po陰czeniu z ciekaw i wielow徠kow akcj sprawiaj, 瞠 ksi捫k poch豉nia si strona za stron. Intrygi, zdrady, walka o w豉dz, mityczne stworzenia, magia oraz przeznaczenie - to wszystko miesza si w powie軼i i nadaje jej klimat. We "Wszystko poch這nie morze" szczególne miejsce zajmuj kobiety. To od nich (Poca逝nek Syreny) bierze si trucizna i to im (alchemiczka Aletha) zostaje powierzona misja znalezienia na ni antidotum.

Powie嗆 jest naprawd dobra i cho zamkni皻a, to bardzo chcia豉bym przeczyta co, co by這 wcze郾iej, bo miejsca akcji s niezwyk貫 (Dzielnica Luster, ju sama nazwa intryguje, prawda?), a wiemy o nich bardzo ma這 i to zarówno o samym nadmorskim ksi瘰twie Sieldige, jak i innych s御iaduj帷ych z nim wyspach. O samych bohaterach te chcia這by si wiedzie wi璚ej, zw豉szcza o Trzech Rycerzach Ksi璚ia - Z這tym Rycerzu (jego moc by豉 si豉 fizyczna), B喚kitnym Rycerzu (mag wody) i Rycerzu Cierni (mag bojowy), z których to ka盥y móg豚y by bohaterem osobnej powie軼i. Kto wie, mo瞠 autorka ma taki plan? "Wszystko poch這nie morze" polecam z czystym sumieniem. 安ietnie si czyta這!

Avatar u篡tkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-05-16,

Spokój Sieldige zostaje zburzony, gdy otruty ksi捫 zapada w 酥i帷zk, a jeden z jego trzech wiernych rycerzy zostaje zamordowany. Pozostali z najbli窺zego otoczenia w豉dcy postanawiaj zatai stan g這wy pa雟twa na czas poszukiwania lekarstwa. Brak wyznaczonego nast瘼cy tronu sprawia, 瞠 widmo wojny domowej ca造 czas majaczy na horyzoncie. Ponadto wrogo nastawieni s御iedzi tylko czekaj na odpowiedni moment, aby wykorzysta os豉bienie pa雟twa. A co najgorsze, wszystkie legendy podaj, 瞠 antidotum na Poca逝nek Syreny nie istnieje.

B喚kitny rycerz Leto, zrozpaczony po 鄉ierci cz這wieka nazywanego bratem próbuje odnale潭 jego zabójców, jednocze郾ie nie pozwalaj帷, by stolica pogr捫y豉 si w chaosie. Nie pomagaj mu w tym ogarniaj帷e go w徠pliwo軼i co do swoich towarzyszy. Dla tego z natury ufnego cz這wieka, którego dworskie rozrywki nie zepsu造 i nie pozbawi造 lojalno軼i, wizja zdrajcy we w豉snych szeregach budzi wielki strach. W tej sytuacji nie pozostaje mu nic innego jak tylko skorzysta z pomocy dwójki wa積ych dla niego kobiet, które 陰czy tylko jego osoba.

Pierwsz z nich jest Aletha, niezwykle utalentowana alchemiczka z Dzielnicy Luster, która chce trzyma si z daleka od wielkich spraw. Jej 鈍iat móg豚y ogranicza si do rodzinnego domu, ogródka i sklepu z eliksirami jednak wbrew swojej woli zostaje wci庵ni皻a w walk o 篡cie w豉dcy. Jej z貫 przeczucia co do ca貫j sprawy pog喚biaj si z ka盥ym kolejnym z造m omenem, na który trafia. Druga to Erika, która po郵ubi豉 du穎 m這dszego od siebie m篹czyzn i marzy o doprowadzeniu m篹a do tronu. Jednak nawet t bardzo ambitn kobiet, przyzwyczajon od dziecka do pa豉cowych intryg, zaistnia豉 sytuacja przeros豉. Ca豉 trójka musi odnale潭 zamachowców i lekarstwo, je郵i nie chc, aby kraj pogr捫y si w wojennych chaosie. Czy im si to uda?

Autorka stworzy豉 naprawd wyraziste postacie z ciekawymi, niejednoznacznymi relacjami. Z wielkim zainteresowaniem zag喚bia豉m si w ich losy próbuj帷 przed nimi rozwik豉 intryg. Niektóre wydarzenia s mo瞠 豉twe do przewidzenia, jednak mog was zapewni, 瞠 fabu豉 Wszystko poch這nie morze te nie raz was zaskoczy. Istotnym elementem ksi捫ki jest relacja trójki rycerzy. Poznajemy j w豉軼iwie od ko鎍a, gdy wraz ze 鄉ierci jednego z nich ich przyja潯 si rozpada, a wkrada si nieufno嗆 i doszukiwanie si zdrady. Jednak wraz z post瘼em ksi捫ki czytelnik dopiero poznaje si喚 ich braterskiej wi瞛i, sprawia to, 瞠 jej strata z ka盥 stron jest bole郾iejsza a nadzieja na pomy趾 coraz wi瘯sza. Kubasiewicz 鈍ietnie pokaza豉 ich wzajemne dope軟ianie si jak dwie strony tej samej monety. Ju od pierwszych rozdziaów autorka buduje 鈍iat bogaty w histori, legendy i polityk. Nie spodziewa豉m si a takiego rozbudowania po tak stosunkowo nied逝giej ksi捫ce. Sprawia to, 瞠 momentalnie wsi彗豉m w jej wizj, jednak pojawia造 si tak瞠 momenty zagubienia. Szczególnie w w徠kach politycznych mia豉m czasem w徠pliwo軼i, kim jest osoba, która zosta豉 wspomniana i jakie s jej powi您ania. Ca這嗆 jest jednak niesamowicie przemy郵ana od pierwszej do ostatniej linijki. Wszystkie niepozorne drobne kawa趾i uk豉danki stanowi cz窷 sk豉dow istotn dla wykreowanego 鈍iata, i s pe軟e wskazówek do rozwoju fabu造. Po zako鎍zeniu czytania by豉m ca趾owicie usatysfakcjonowana, ksi捫ka pozostawia bez uczucia niedosytu.

Avatar u篡tkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2021-05-09,

Gdy ksi捫ka mia豉 si pojawi, by這 o niej naprawd g這郾o. S造sza豉m o niej same pozytywne opinie i teraz wcale si nie dziwi. Po sko鎍zeniu wcale si temu nie dziwi. To by豉 niesamowita przygoda w morskim 鈍iecie i intrygami politycznymi, dodatkowo okraszona drobink magii.

Na pocz徠ku mia豉m problem by si w ni wci庵n望. Od pierwszej strony zostajemy wci庵ni璚i w wir wydarze i ca貫go 鈍iata przedstawionego, troszk trudno by這 si w tym odnale潭. Jednak im dalej tym ju by這 lepiej. Ka盥a kolejna strona sprawi豉, 瞠 coraz bardziej si wkr璚a豉m i coraz trudniej by這 mi si od niej oderwa. Wszelkie intrygi, problemy, magia, która tam rz康zi sprawi造, 瞠 powie嗆 nabra豉 aury tajemniczo軼i, niepewno軼i i niezwyk這軼i.

Bohaterowie s tutaj bardzo ró積orodni. Ka盥y tutaj co skrywa, czym si wyró積ia. S tajemnice, które nigdy nie powinny wyj嗆 na 鈍iat這 dzienne.  Nie chcia豉bym za wiele zdradza, ale warto wspomnie o nich co nie co. Leto jest 鈍ietnym magiem, zrobi wszystko, by ocali wa積e dla niego osoby. Bardzo go polubi豉m i kibicowa豉m na ka盥ym kroku. Mimo 瞠 czasami zachowywa si dziwnie, to i tak by 鈍ietny. Aletha te spodoba豉 mi si jako posta, by豉 zaradna, samodzielna i uparta. Jej charakter pod pewnymi wzgl璠ami zgadza si z moim i to zawsze przera瘸. Jest jeszcze Erica i do niej mam mieszane odczucia, z jednej strony rozumia豉m jej zachowanie, a  drugiej podej軼ie jej mi jako zgrzyta這.

Musz przyzna, 瞠 lektura sprawi豉 mi wiele rado軼i. By豉 to mi豉 odmiana w powie軼iach fantastycznych. Teraz jest to ju bardziej popularne, ale jednak syreny i inne stwory morskie nie s a tak popularne w literaturze. Ciesz si, 瞠 to si zmienia, bo s to fantastyczne i pe軟e tajemnic istoty. Autorka w bardzo nietypowy sposób ugryz豉 ten temat i wysz這 jej to naprawd dobrze.

Podsumowuj帷, to i軼ie fascynuj帷a lektura. Jestem dumna z tego, 瞠 polscy autorzy próbuj swoich si w ró積ych gatunkach i wychodzi im to genialnie. Je郵i macie ochot na niesamowit przygod morsk, poszukiwaniem siebie, magi i mnóstwo intryg pa豉cowych to ta powie嗆 jest zdecydowanie dla Was!

Avatar u篡tkownika - ania_gt
ania_gt
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Klub Recenzenta NaKanapie,

Tylko mapy brak...

Wybieraj帷 ksi捫k pani Magdaleny Kubasiewicz mia豉m wizj kolejnej lektury przywo逝j帷ej fascynuj帷y 鈍iat syren. Ok豉dka utwierdza w przekonaniu, 瞠 wyruszymy w morskie odm皻y by lepiej je pozna. Nic bardziej mylnego! To ksi捫ka nietypowa, wymykaj帷a si schematom i klasyfikacji.

Z jednej strony mamy tu przyk豉d zgrabnego urban fantasy. W Sieldige naprawd dziej si intryguj帷e rzeczy. To miejsce zdaje si 篡 w豉snym 篡ciem. Jak ka盥e portowe miasto ma niezwyk造 klimat. Moja ulubiona miejscówka, to oczywi軼ie Dzielnica Luster. Przestrze niestabilna magicznie, w której czas i otoczenie p豉taj figle, a ludzie i nieludzie znikaj bez 郵adu. To tam mieszka jedna z gównych bohaterek alchemiczka Aletha. Zostaje uwik豉na w niez陰 kaba喚, gdy wraz z B喚kitnym Rycerzem Leto Darkinem ma znale潭 odtrutk dla Ksi璚ia, ofiary Poca逝nku Syreny – niezwyk貫j trucizny na któr nie ma antidotum. Niemoc w豉dcy skutkuje politycznym ba豉ganem i zagra瘸 bezpiecze雟twu miasta i mieszka鎍ów.

No w豉郾ie, autorka serwuje nam niezwykle wiarygodny opis pa豉cowych intryg. Po zamachu na Ksi璚ia i 鄉ierci jednej wa積ej persony, miastu grozi chaos. Jak u Martina, zaczyna si swoista gra o tron. W oczekiwaniu na zgon w豉dcy, tworz si grupy i frakcje. Wrogowie wewn皻rzni i zewn皻rzni próbuj zmieni uk豉d si i zburzy istniej帷y porz康ek. To kolejne oblicze tej powie軼i.

Wreszcie to, co dla mnie jest najistotniejsze. Uda豉 si pani Kubasiewicz rzecz niezwykle trudna. Zbudowanie wiarygodnego, spójnego politycznie i historycznie uniwersum. Wszystko to na kartach jednego tomu! Mamy wi璚 geografi, histori i religi wykreowanego 鈍iata. Ma on te swoje legendy, upiory i magi. Ta ostatnia, cho wszechobecna, nie jest dobrze odbierana. Mieszka鎍y u篡waj powszechnie amuletów ochronnych, a na magów czyhaj ró積e niebezpiecze雟twa.

Po przeczytaniu, odczuwam jednak niedosyt. Mam wra瞠nie, 瞠 pewne w徠ki mog造by by jeszcze rozwini皻e. Mo瞠 autorka zdecyduje si jednak na kontynuacj losów bohaterów lub napisze inn opowie嗆 dziej帷 si w tym uniwersum. Potencja jest. Z wielk ch璚i przeczytam kolejne powie軼i.

Ksi捫ka ma TO CO. Na dodatkowy plusik zas逝guje konstrukcja bohaterów. Leto i Aletha maj swoje tajemnice, umiej皻no軼i i wiedz czego chc. To postaci wyraziste i charakterne. Nie chc zbyt wiele zdradza, musicie uwierzy - nie tylko ta dwójka ma wiele do zaoferowania. Gdybym mia豉 podsumowa t powie嗆 jednym przymiotnikiem, by這by to s這wo wiarygodna. Ba郾iowy 鈍iat Sieldige skrywa wiele tajemnic. Czaruje, wabi i mami jak syreny swoim 酥iewem. Jedynym minusem (w mojej ocenie), jest brak mapy, wszak ka盥a rasowa powie嗆 fantastyczna, powinna takow mie!

Ksi捫k otrzyma豉m z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Fantastyka. Gatunek, który bardzo rzadko czytam, ale si zdarza. Czasami jednak lubi przeczyta co innego, ni zawsze. A jak jest z Wami?? Lubicie??

"Wszystko poch這nie morze" to moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i @magdalena_kubasiewicz i czy by這 udane? My郵, 瞠 tak.

Ksi捫ka, która zaintrygowa豉 mnie opisem, a ok豉dk przerazi豉. Po prostu jest brzydka, chyba to przez te oczy. S straszne a ciarki mnie przechodz.

Natomiast fabu豉 jest ciekawa. Na pocz徠ku mia豉m problem z imionami, lubi jak s bardziej przyziemne, bo 豉twiej jest je zapami皻a. Minusem ksi捫ki jest du瘸 ilo嗆 bohaterów, przez co troch si gubi豉m. Zabrak這 mi równie humoru, jak dla mnie jest za powa積a. Akcja na pocz徠ku jest spokojna, jednak pó幡iej si rozkr璚a. I to by這 fajne. By造 momenty, które mnie zaskoczy造. Oczywi軼ie na plus. Mimo, 瞠 jest to grubasek, czyta si j nawet szybko. Kreacja bohaterów ok. Ogólnie rzecz bior帷. Bawi豉m si przy niej fantastycznie.

Avatar u篡tkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-04-10, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2021,

Legendy o morskich syrenach - pó kobietach, pó rybach, które kusz swoim 酥iewem 瞠glarzy, wci捫 rozpalaj wyobra幡i ludzko軼i. Tawernowe historie, mitologiczne przypowie軼i, czy te portowe szanty nios relacje o tych niezwyk造ch stworzeniach, które tyle nas fascynuj, co i przera瘸j. Swoj wizj tego zagadnienia oferuje nam tak瞠 Magdalena Kubasiewicz w najnowszej ksi捫ce pt. "Wszystko poch這nie morze", któr mamy przyjemno嗆 pozna za spraw Wydawnictwa Uroboros.

Fabu豉 ksi捫ki przenosi nas swoimi stronami do fantastycznego, nadmorskiego miasta Sieldige. To w豉郾ie tam 篡je para gównych bohaterów tej historii - arystokrata Leto i m這da, uboga alchemiczka o imieniu Aletha. Przewrotno嗆 losu sprawi, 瞠 to w豉郾ie oni stan na szali upadku b康 przetrwania tego miejsca, gdy oto w豉dca tej krainy zostaje zatruty 鄉iertelnym "Poca逝nkiem Syreny". Aletha i Leto podejmuj si zadania odnalezienia nieznanego nikomu antidotum na trucizn, jak i te odkrycia to窺amo軼i zamachowców, którzy bynajmniej nie b璠 przygl康ali si z boku ich staraniom. Rozpoczyna si walka z czasem i mrocznymi si豉mi, której wynik zadecyduje o wszystkim...

Magdalena Kubasiewicz odda豉 w nasze r璚e fascynuj帷, nieco mroczn, ale te i porywaj帷 od pierwszych chwil, ba填 fantasty! Jej strony wype軟ia wartka akcja, wielka przygoda, kreacje barwnych i nieodgadnionych bohaterów oraz obraz pi瘯nego 鈍iata magii, dworskiej polityki, potworów w ludzkiej i nie ludzkiej skórze... Nie mog這 zabrakn望 tu równie szczypty rubasznego humoru, bardzo specyficznego w徠ku natury romansowej oraz niepowtarzalnego klimatu, który charakteryzuje tyko najlepsze ods這ny literackiego fantasy. Ca這軼i efektu dope軟ia jedna z najpi瘯niejszych ok豉dek, jak mia豉m okazj ujrze w swoim 篡ciu.

Fabu豉 powie軼i odkrywa przed nami kolejne losy pary gównych bohaterów, którzy staraj si sprosta postawionemu im zadaniu, co z ka盥 kolejn stron wydaje si by coraz trudniejsze. Przede wszystkim musz oni zdecydowa, komu mog zaufa, a komu nie. Po drugie docieraj do najmroczniejszych zau趾ów Sieldige, by spotka si z bardzo niebezpiecznymi postaciami, jak i wreszcie zetkn望 z mroczn magi, która mo瞠 tyle im pomóc, co i zaszkodzi. Oczywi軼ie, dobrze by by這, gdy tak瞠 zachowali przy tym wszystkim swoje 篡cie, co te nie b璠zie 豉twym. To wartka, perfekcyjnie zaplanowana i widowiskowa relacja, która trzyma nas w napi璚iu i zaciekawieniu do samego ko鎍a!

Interesuj帷e jest to, 瞠 odnajdziemy tu kilka literackich nurtów w jednej, spójnej i niezwykle absorbuj帷ej opowie軼i. Otó mamy rzecz jasna fantasy z przygod w roli gównej, ale jest tak瞠 i nie mniej ciekawy w徠ek natury kryminalnej, s odcienie grozy, a i te sympatycy rubasznej komedii co dla siebie te znajd. To wszystko sprawia, 瞠 ksi捫ka jest wielowymiarow, co przek豉da si na nieprzewidywalno嗆 lektury, zmienno嗆 nacisku na poszczególne jej akcenty i finalnie nasz przyjemno嗆, która towarzyszy nam od pierwszej, do ostatniej strony. I uwierzcie mi, nawet nie zauwa篡cie chwili, gdy przeczytacie tych ponad 400 stron tej powie軼i.

Z pewno軼i pozycja ta nie by豉by tak udan, gdyby nie kreacja pary gównych bohaterów i miejsca akcji. Leto i Aletha to barwne, nieodgadnione, kryj帷e wiele sekretów, ale te i imponuj帷e nam swoj wiedz, zaradno軼i i umiej皻no軼i wychodzenia ca這 z ka盥ej sytuacji, postacie. Lubimy ich, darzymy ciep造mi odczuciami i kibicujemy w tym, by uda這 im si wype軟i misj. Oczywi軼ie wi瘯sze emocje budzi w nas Aletha, cho熲y z tego faktu, 瞠 jest siln kobiet, co w literaturze fantasy jest wci捫 rzadko軼i. Co za do miejsca akcji tej ksi捫ki - królestwa Sieldige, to te zachwyca nas swoim perfekcyjnym po陰czeniem tego, co realne i zwyczajne, z tym co magiczne i nadprzyrodzone - na czele z magi, demonami, czy te morskim syrenami, które w tej rzeczywisto軼i oczywi軼ie istniej.

Bardzo szybko, z wielk przyjemno軼i i nies豉bn帷 ciekawo軼i tego, co dalej, up造wa nam spotkanie z niniejsz powie軼i. Jest to bowiem jedna z tych ods這n literackiego fantasy, która zachwyca nas swoim ka盥ym elementem, oczarowuje klimatem, rozbawia dialogami i przekonuje fabularnym scenariuszem do tego, by chcie uwierzy i wej嗆 w ten literacki 鈍iat na tyle, na ile jest to tylko mo磧iwe. I tu musz te doceni pisarski warsztat pani Magdaleny Kubasiewicz, która bardzo szybko odnalaz豉 si na polu tego specyficznego literackiego nurtu, co nie zawsze jest rzecz prost.

Ksi捫ka pt. "Wszystko poch這nie morze", to znakomita, intryguj帷a i gwarantuj帷a wy鄉ienit rozrywk, ba郾iowa powie嗆 fantasy. My郵, 瞠 ka盥y mi這郾ik tego typu klimatów b璠zie w pe軟i usatysfakcjonowany t lektur, która po prostu porywa sob od pierwszej strony. Z tego wzgl璠u gor帷o zach璚am was do si璕ni璚ia po ten tytu, 篡cz帷 równie udanej zabawy i mocy niezwyk造ch wra瞠, jakie to sta造 si moim udzia貫m podczas zaczytywania si w najnowszym dziele Magdaleny Kubasiewicz.

Zapragn窸am powr鏂i do fantastyki. Wyb鏎 by przypadkowy, zdecydowa豉 ok豉dka, czyli pi瘯na syrena i blurb. Nie rozczarowa豉m si, bo fabu豉 ze wszech miar okaza豉 si wciagaj帷a. Kr鏊ewicz jaspen zosta otruty Poca逝nkiem Syreny i jego dni s policzone, o ile nie uratuje go obdarzona magiczn moca ALetha. jej przyjaciel Leto, a jak si okazuje bli幡iak, wraz z Oberonem wyruszaj odnale踵 zdrajc. Oberon ginie, za這bne uroczysto軼i trwaj.
Inn ciekaw postaci kobiec jest zaprawiona w bojach, nie stroni帷 od sztyletu Erika ,kiedys skrytobjczyni, traktowana jak towar, a nie godna szacunku istota ludzka, po郵ubi豉 o 20 lat m這dszego m篹czyzn, czyli Leto, ale godnieprwadzi mu dom. 砰cie Alethy po skrytob鎩czym ataku mo瞠 by zagro穎ne, dlatego wysy豉j j do domostwa Eriki. Pe軟o tu syren, sama Aletha z pochodzenia jest p馧syren. Wida, jak kreatywnie mo積a potraktowa ba填 Andersena o ma貫j Syrence. Na dodatek mamy skomplikowan histori walki o w豉dz, zakulisowe rozgrywki dworzan, zamachy i 積iwo, kt鏎e zbierze 鄉ier. Nie spodziewa豉m si, jak rozwinie si w徠ek bli幡i徠, szczerze ubolewam, 瞠 autorka tak pokierowa豉 fabu陰. Aletha, alchemiczka, musi pom軼i wszystkich, kt鏎zy zgin窸i i dostarczyc antidotum. Kluczowe jest tez jej duchowe dorastanie, dojrzewanie do tej misji i nauk Eriki- znacz帷y element dobrego fantasy.
Zawsze trudno jest wykreowa ba郾iowy 鈍iat by nosi znamiona naszej rzeczywisto軼i, uprawdopodobni jego istnienie, stworzy klimat tajemnicy, a to z pewno軼i uda這 si M. Kubasiewicz.

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-04-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

,, P這myki 鈍iec, rozpalonych, aby trzyma upiory z dala od duszy zmar貫go i nie pozwoli na jej wyrwanie z cia豉, rozprasza造 ciemno嗆, ale ju nie zimno".
Có za pomys這wa powie嗆! Cho mo瞠 wpierw zaczn od bohaterów:-) Przyznam, 瞠 s bardzo tajemniczy. Ka盥a posta ma swój unikatowy styl 篡cia i bycia. Maj zupe軟ie inne zachowania i s這wnictwo, co oddziela ich od reszty. W ksi捫ce nie s szczerzy, cho czasem za takich si podaj. Odnios豉m wra瞠nie, 瞠 ka盥y z nich ma ukryty cel i nawet je郵i go zdradzi, to i tak nie by on w pe軟i prawdziwy. Miasto luster jest zdecydowanie tajemniczym miejscem. Podobno istnieli ludzie, którzy mogli przewidzie co si w danej chwili wydarzy. Podobno, ale jak doskonale si przekona豉m, 瞠 kto taki móg pozosta...
Akcja jest niezwyk豉, bo cho czasem czytamy o czym b豉hym, to i tak nas to interesuje. Widzimy co aktualnie kto robi w ksi捫ce i to wcale nas nie nudzi. Ma jak捷 tak niecodzienn magi, która nas bardzo ciekawi. Ogólnie spotkamy tutaj ludzi i nie tylko, którzy znaj si na magii i czarach. Czasem z niej korzystaj, a czasem tylko tak twierdz. Wiele rzeczy tutaj musi na jaki czas pozosta tajemnic i tylko bardziej podkr璚a atmosfer. Bohaterów da si polubi, cho nie wszystkich. Czasami mia豉m wra瞠nie, 瞠 nawet przede mn chcieli zachowa jak捷 niewiadom. Jakby 篡li i czuli to, co ja sama czu豉m. Dziwne by這 to, bo jakby nie pozwalali mi 篡 ich 篡ciem. Jakby odgradzali si ode mnie, cho to ja by豉m przecie czytelnikiem. To ja mia豉m by tym, który odkryje ich tajemnice, a tym czasem nie umia豉m przenikn望 do ich umysów i sytuacji. Wszystko rozumia豉m, lecz by這 to na zasadzie filmu, 瞠 nie mog豉m bra w tym udzia逝. Nie mniej jednak bardzo mnie to ciekawi這, bo takiej ksi捫ki jeszcze nie czyta豉m. Totalna abstrakcja:-)
Polecam fanom fantastyki, którzy przy ksi捫kach lubi my郵e. Spiski, k豉mstwa, w豉dza i tajemnica oplataj j na ka盥ej stronie. Powie嗆 jest dla mnie jak ma鹵a. Kto ciekawy, czy znajdzie si pere趾?

Avatar u篡tkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2024-01-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2024,
Inne ksi捫ki autora
150 wesel i gr鏏
Magdalena Kubasiewicz 0
Ok豉dka ksi您ki - 150 wesel i gr鏏

150 郵ub w karierze fotografki Emilii Brzeskiej... Nie doszed do skutku. Panna M這da, Cecylia Z這ta, na darmo czeka豉 na narzeczonego. Zamiast niego przyszed...

Wied幟a Jego Kr鏊ewskiej Mo軼i
Magdalena Kubasiewicz0
Ok豉dka ksi您ki - Wied幟a Jego Kr鏊ewskiej Mo軼i

Sara Weronika Sokalska wysz豉 zwyci瘰ko z konfrontacji z Nocnym Królem i Mistrzem Twardowskim. Nawet jej najwi瘯si wrogowie otwarcie nie kwestionuj...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Kto tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto tak blisko
Poka wszystkie recenzje