Zabójcza biel

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2018-11-28
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327158772
Liczba stron: 656
Tytuł oryginału: Lethal White
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Anna Gralak

Tom 4 cyklu Cormoran Strike

Ocena: 4.46 (13 głosów)

„Widziałem, jak ktoś zabił dziecko. Udusił je… obok konia”. Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strike’a, by prosić o wyjaśnienie okoliczności zbrodni, którą widział w dzieciństwie. Klient wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiczne, lecz detektyw wyczuwa, że historia brzmi wiarygodnie. Gdy dopytuje o szczegóły, Billy w panice ucieka. Strike i Robin Ellacott – niegdyś asystentka detektywa, a obecnie jego wspólniczka – próbują dociec, co kryje się za historią Billy’ego. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji. Cormoran zmaga się nie tylko z zawiłym dochodzeniem, lecz także z problemami w życiu prywatnym.

Kup książkę Zabójcza biel

Zobacz także

Opinie o książce - Zabójcza biel

Mogłoby się wydawać, że osoba z sporym dorobkiem literackim, która próbuje swoich sił na nowym polu, a do tego pod pseudonimem, ma ułatwione zadanie. Wystarczy, że będzie pisała przynajmniej na tym samym, jeśli nie lepszym poziomie, poruszając tym razem sprawy dla nieco starszych czytelników. Niestety, nic z tego…

Czwarty tom serii pt. „Zabójcza biel” Roberta Galbraitha jest, w porównaniu do trzech poprzednich, znacznie słabszy i napisany tak, jakby autorowi właściwie nic już by się nie chciało. Na niczym mu nie zależało. Opisywane w nim przygody poznanej już w poprzednich tomach detektywów – Cormorana i jego asystentki Robin, którzy, jak to w tego rodzaju pracy bywa, otrzymali od klienta kolejne zlecenie i mogą poprowadzić śledztwo, a nas zabrać w podróż po miejscach na ogół nie dostępnych dla zwykłego i szarego obywatela – gmachach ministerstwa, gdzie – o dziwo – jak się okazuje, pracują zupełnie normalni ludzie z problemami, podobnymi do naszych.

Fabuła, jeśli do 359 można mówić o jakiejkolwiek fabule, nie wspominając już o nawiązaniu do samego tytułu, które pojawia się dopiero – zrobiłam sobie zdjęcie, bo sama nie mogłam w to uwierzyć  na: 359 stronie książki, która ma ponad 600 stron – ciągnie się jak flaki z olejem i poza jakimiś drobnymi śladami, opisami codziennej pracy agencji i kłopotów sercowych głównych bohaterów, nie dzieje się absolutnie nic. Sama kwestia ślubu Robin zajmuje tak dużo miejsca, jakby to ona miała być tematem śledztwa. Rozumiem, że autorka próbuje pokazać – w bardzo nieudolny sposób – więź rodzącą się między bohaterami, wyjście poza dotychczasowe ramy ich przyjaźni, ale jest to zdecydowanie za bardzo rozwleczone.

Samo śledztwo też do najciekawszych nie należy, a przebieranki Robin po którymś tam razie zaczynają po prostu nudzić. Ile czasu można w kółko opisywać podobne sceny? Wiem, że mniej więcej na tym polega zdobywanie informacji – na żmudnej informacji, ale w książce, gdzie można popuścić nieco wodze fantazji, mogłoby to zostać przedstawione w bardziej interesujący sposób. Przecież nie zawsze w książkach musi być tak nudno, jak w życiu…

Autor mnoży wątki i co chwilę przedstawia nam nowych bohaterów, tak, że czytelnik przewracając stronę za stroną, zaczyna się pomału gubić kto jest kim, nie znajdując w żadnym z nich niczego ciekawego, czy godnego zapamiętania. Zaczynają się nam mylić nie tylko nowi współpracownicy Strike’a, ale też osoby, z którymi ma kontakt jego asystentka, próbując z nich wycisnąć jakieś przydatne dla śledztwa informacje. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Czasem zdecydowanie lepiej jest przedstawić kilka postaci i porządnie je zarysować, by czytelnik miał okazję i możliwość, przewracając kolejne strony,  przejąć się ich losem i przezywać przygody wraz z nimi.

Tu nie doświadczamy żadnej z tych rzeczy. Niestety.

Bohaterowie zlewają się nam w jedno. Nawet główni stracili nieco na wizerunki, utracili swój „drapieżny rys”, który mieli we wcześniejszych tomach serii. Szkoda, by zapowiadała się całkiem ciekawa nowa seria wydawnicza, a tymczasem wygląda na to, że skończy się jedynie na oczekiwaniach i nadziejach, bo doświadczenie z czwartym tomem tak nas zawiodło, że już nie sięgniemy po następne, bo zwyczajnie nie będziemy mieli na to ochoty.

Niekończące się biurowe sceny, dialogi bohaterów w dużej części o niczym i ich liczne wyjazdy sprawiają, że książkę bardzo źle się czyta. Jest nie tylko przereklamowana, ale też i przegadana, a scena, w której dowiadujemy się kto jest mordercą i poznajemy  motywy jego działania jest tak długa, monotonna i pozbawiona jakichkolwiek prawdziwych emocji i rozwleczona do tego stopnia, że z całych sił pragniemy, a przynajmniej ja miałam takie odczucie, żeby morderca zaatakował i zabił asystentkę Strike’a, Robin, bo wtedy w końcu zaczęłoby się coś dziać.

Dobrze, że autor wysunął na pierwszy plan kobiece postaci i dał im istotne role do odegrania, ale dobrze byłoby sprawić, by role nie były tak płaskie i nudne, jak do tej pory w tym tomie.

Czytelnik nie powinien przy lekturze wprost usypiać z nudów!

Zakończenie było mordęgą. I to dosłowną.

Fakt zbliżania się do siebie w sferze emocjonalnej Robin i Cormorana najwyraźniej nie jest dla mnie zjawiskiem tak fascynującym, jak dla autorki, która podkreśla to w prawie każdym czasie i miejscu.

J.K.Rowling, autorka znana zarówno tym młodszym, jak i starszym czytelnikom z bardzo poczytnego cyklu, fascynującego rzesze fanów również i teraz, spróbowała swych sił w literaturze nieco bardziej wymagającej, przeznaczonej dla dorosłych ludzi i nie tyle poległa, ile jej niezachwiana do tej pory wiara w  swe umiejętności mogła zostać nieco nadszarpnięta przez nierówne recenzje. Mogło też być tak, że sama autorka tym wszystkim się nie przejmuje i dalej robi swoje, lecz tacy czytelnicy, jak ja, trochę zawiedzeni, piszą swoje recenzje, wiedząc, że pewnie to i tak niewiele zmieni. Albo nie zmieni nic.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Zabójcza biel” to książka, na którą czekałam z dużą niecierpliwością. Całą serię Roberta Galbraitha (czyli J.K. Rowling) uwielbiam, a po tym, jak skończyła się ostatnia, nie mogłam się już doczekać, żeby poznać dalsze losy tej chyba najbardziej nietypowej pary detektywów: Robin i Strike’a. W końcu się doczekałam i… odrobinkę mnie rozczarowała. Na szczęście tylko odrobinkę, a zakończenie  sugeruje, że kolejna część (a nie wątpię, że będzie piąta część) będzie naprawdę świetna!

Zacznę od tego, co mnie rozczarowało: brnięcie Robin w związek z beznadziejnym Matthew; wielki dystans, jaki zrodził się między Robin a Cormoranem, niezbyt ciekawa zagadka, nad którą pracują i ogólnie – trochę zbyt przegadany tom. Za dużo w nim było – jak dla mnie – analizy tego, co czuje Robin, tego, co czuje Strike, co chcieliby, żeby się stało i czego nei chcieliby za nic w świecie. Niemniej jednak lubię styl J.K. Rowling i i tak pochłonęłam tę wielką cegłę w dwa dni.

To, co mi się podoba w całej serii, to świetna para bohaterów: chyba nie ma w literaturze bardziej oryginalnych partnerów. Zwiewna i śliczna Robin i niedźwiedziowaty Strike znów stają przed trudnym wyzwaniem: tym razem ich zagadka, nad która pracują, ma związek z wpływowym politykiem i jego rodziną. Nasi detektywi wkraczają więc w świat polityki, pięknych domów, eleganckich dzielnic i… wielkiego zakłamania, obłudy i hipokryzji. Jednocześnie pracują oczywiście także nad innymi zagadkami -  a pomaga im w tym kilku nowych pracowników (trochę zbyt słabo zostali tutaj zaprezentowani, mam  nadzieję, że w kolejnych częściach poznamy ich nieco lepiej). Oboje zmienili się po wydarzeniach z ostatniej części – i chyba nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież stanęli oko w oko z mordercą i ich życie znalazło się w wielkim niebezpieczeństwie. Ta psychologiczna zmiana mi zaimponowała – pokazuje, że autorka naprawdę głęboko przemyślała konstrukcję postaci i traktuje czytelnika poważnie.

Równolegle z toczącym się śledztwem (przyznam, że toczy się ono wyjątkowo wolno, trochę mnie znużyło i zgubiłam się parę razy w niuansach powiązań między postaciami) zarówno Robin, jak i Cormoran, przeżywają osobiste problemy. Robin ciągle tkwi w toksycznej relacji z księgowym Matthew (którego chyba nie sposób jest polubić), a Strike poznaje śliczną, wyrozumiałą i niesamowicie pociągającą Lorelei. A na dodatek, na horyzoncie pojawia się znowu Charlotte – była narzeczona Cormorana. Tak samo piękna i seksowna. Zwykle w książkach z tej serii właśnie tę część – dotyczącą relacji i życia osobistego bohaterów – lubiłam najbardziej. W „Zabójczej bieli” mnie ona jednak znudziła. Wiem, że wiele było do przeanalizowania, ale w tych ich wewnętrznych rozmowach z samym sobą w pewnym momencie zaczęły powtarzać się te same argumenty i emocje…

Zakończenie mnie zaskoczyło – choć przyznam, że jakoś nie zastanawiałam się zbytnio nad tym, kto mógłby być czarnym charakterem – po prostu zagadka kryminalna w tej powieści średnio mnie wciągnęła. Bardziej zaintrygował mnie watek poboczny i historia cierpiącego na urojenia Billy’ego, który twierdzi, że był świadkiem zamordowania dziecka.

Ogólnie powieść mi się podobała, bo mimo wad, o których wspomniałam, zawiera wszystko, za co pokochałam tę serię: interesujących bohaterów i ich skomplikowane uczucia, ciekawie prowadzoną narrację, poczucie humoru, dobrze dozowane napięcie. Sądzę, że wszyscy, którzy tak jak ja lubią serię o Cormoranie i Robin, będą zadowoleni.

Mam nadzieję, że autorka nie każe nam długo czekać na kolejną część, bo bardzo pobudziła mój apetyt i nadzieje na to, że nareszcie Robin i Cormoran znajdą w życiu to, na co oboje zasługują 😊

Link do opinii
Avatar użytkownika - Milkaa
Milkaa
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2019-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Solidny kryminał! Kolejny raz przemierzamy wraz ze Strikiem i Robin londyńskie uliczki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Kto zabił. Akcja wielowątkowa, od sal w parlamencie, porzez spelunki pod stolicą po chowanie się w chaszczach. Kolejny raz autorka udawadnia swój talent do tworzenia postaci bardzo prawdziwych i budzących niesamowitą sympatię. Czekam na dalsze kryminalne i romantyczne perypetoe tej dwójki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2019-03-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2019 r.,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2019-02-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2019-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2019,
Inne książki autora
Harry Potter i Książę Półkrwi (wyd. przejrzane i poprawione)
J. K. Rowling0
Okładka ksiązki - Harry Potter i Książę Półkrwi (wyd. przejrzane i poprawione)

Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach...

Baśnie barda Beedle'a
J. K. Rowling0
Okładka ksiązki - Baśnie barda Beedle

Baśnie Barda Beedle`a zawierają pięć bardzo różnych opowieści. Każda z nich ma własny magiczny charakter i każda w inny sposób wywołuje wzruszenie, śmiech...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Pieśń ziemi
Lee Seung-u
Pieśń ziemi
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Pokaż wszystkie recenzje