Zanim pojawiły się dinozaury

Tom 2 cyklu Niesamowite dzieje Ziemi

Czy zanim pojawiły się dinozaury,na świecie działo się coś ciekawego?Oczywiście! I przeczytacie o tym w tej kisiążce. To porywająca, pełna faktów i ciekawostek opowieść o minionych dziejach,która ukaże prekambr i erę paleozoiczną,kiedy kształtowała się Ziemia,powstawało i ewoluowało najpierw proste, a potem złożone życie. Pomoże też zrozumieć wiele kwestii dotyczących świata,który otacza nas dziś. Przystępny opis najnowszych odkryć i badań naukowych,liczne ilustracje,schematy i grafiki pozwolą przeniść się w czasie i dowiedzieć, jak wyglądał prehistoryczny świat planetarnych kolizji,wielkich zlodowaceń oraz ewolucji stworzeń wodnych i lądowych.

Informacje dodatkowe o Zanim pojawiły się dinozaury:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne
Ilustracje:Natalia van Schoten

Kup książkę Zanim pojawiły się dinozaury

Zanim pojawiły się dinozaury - opinie o książce

Kiedy myślimy o jakichś prehistorycznych czasach pewnie od razu stają nam przed oczami dinozaury, w końcu żyły one tak dawno temu, ale pewnie mało kto zastanawia się nad tym, co działo się jeszcze wcześniej.
Zanim pojawiły się dinozaury to świetna książka o czasach, kiedy nie było jeszcze tych stworzeń na naszej planecie. Publikacja jest naprawdę obszerna, zawiera dużo ważnych informacji, ciekawostek oraz zdjęcia, które naprawdę robią duże wrażenie. Zaczynając od początku to mamy trochę informacji o tym, ile lat ma Ziemia, kiedy mniej więcej co się wydarzyło typu, kiedy powstał Wszechświat lub człowiek, tabele stratygraficzną, potem jest rozdział o tym, co się działo, zanim powstała nasza planeta oraz cały układ słoneczny. Następnie przechodzimy do rozdziału nazwanego Archaik, a jest to drugi w dziejach Ziemi eon, potem mamy informacje o tym, jak powstało życie, dalej mamy rozdział o Proterozoiku, czyli trzecim eonie w historii Ziemi i cały czas dalsze losy naszej planety.
Nie jest to książka, którą da się przeczytać na raz, ją trzeba poznawać kawałek po kawałku i skupić się przy tym maksymalnie, żeby wszystko dobrze zrozumieć. Mamy tutaj wiele trudnych nazw, niektóre nawet ciężko wymówić, a co tu dopiero zapamiętać, a każda nazwa jest ważna, żeby odpowiednio odróżnić dane etapy powstawania Ziemi. Trochę obawiałam się tego, że jednak ta książka będzie za trudna dla moich dzieci, ale jednak dzięki ciekawej grafice powoli szliśmy do przodu, ale żeby wszystko dobrze poznać, pewnie nie raz jeszcze do niej wrócimy.
Bardzo lubimy tę naukową serię książek i uważam, że są one bardzo potrzebne, bo rozbudzają ciekawość i w przystępny sposób dostarczają nam niezbędnej wiedzy, więc mam nadzieję, że będzie się ona dalej rozrastać.

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-08-20, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czy słyszeliście o kanale NaukowoTV na YouTubie? Znajdziecie tam mnóstwo filmów o Ziemi, środowisku i kosmosie. Krzysztof Poznański dzieli się swoją wiedzą, pasją i zaraża ciekawością świata. Mamy już za sobą lekturę “Dinozaurów i wielkich ssaków”, więc bardzo chcieliśmy poznać ten najnowszy tytuł. Autor określa go jako prolog jego poprzedniej części, a obie można czytać w dowolnej kolejności. Dzięki niemu poznamy bliżej historię Ziemi i dowiemy się więcej o czasach przed dinozaurami.

Historia Wszechświata liczy aż 13,8 mld lat, a autor świetnie tłumaczy sposób na wyobrażenie sobie ram czasowych i przyrównuje 100 lat do jednego naszego kroku. Co dalej? Zachęcam do lektury.

Książka podzielona jest na rozdziały i podrozdziały. Na wstępie czytamy, co działo się zanim powstała Ziemia, a następnie brniemy przez ery jak: Hadeik, Archaik, Proterozoik, Starszy i Młodszy Paleozoik, a potem zastanawiamy się nad przyszłością świata. Czy zagraża nam kolejna asteroida lub superwulkan?

Praca naukowca okaże się fascynująca, a wiele dziedzin nauki łączy się w całość, co pozwoli nam zrozumieć dawne ery.

W wywiadach w tym wydaniu bierze udział 2 naukowców, a ich spostrzeżenia czyta się z zainteresowaniem i chce się wiedzieć więcej np. o świecie meteorytów.

Czytamy o koncepcjach pochodzenia wody i węgla, jak powstało życie i trzesienie Ziemi i ciekawych stworzeniach. To jedynie namiastka.

To niesamowita książka z prawdziwymi ilustracjami, ramkami “Czy wiesz, że…?”, tabelkami i różnorodną czcionką. W twardej oprawie pięknie będzie prezentować się w domowej biblioteczce. Na pewno zachęci do poznawania historii Ziemi początkujących lub zagorzałych fascynatów prehistorii.

Co to Wielki Wybuch dzięki, któremu powstał Wszechświat? Kiedy on nastąpił? Jak powstały gwiazdy, galaktyki,Układ Słoneczny i nawet samo słońce? Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale cieszę się , że trafiłam na tę książkę, która nie tylko wzbudziła moją ciekawość ale też ją zaspokoiła.

Dowiedziałam się z niej chociażby tego jak wyglądała nasza planeta na samym początku. Co jest odpowiedzialne za pojawianie się pór roku. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim nasz księżyc , jak powstało życie , jak ukształtowały się pierwsze kontynenty, jak powstały góry, co powoduje trzęsienia ziemi, jak możemy je podzielić i które są najgroźniejsze, co wywołuje tsunami i z jaką prędkością mogą się one poruszać. A wracając do kontynentów- przyglądaliście im się kiedyś tak dokładnie? Jak nie... To spójrzcie chociażby na Amerykę Południową i Afrykę... Czyż nie pasują do siebie jak puzzle?

Co mnie bardzo zdziwiło? Chociażby to, że miliony lat temu nasza Ziemia była jedną wielką kulą lodową i to prawdopodobnie dwa razy! Ale prócz takich ciekawostek geologicznych są też biologiczne , np dowiemy się kiedy powstały... oczy, kiedy pojawiły się drzewa i kiedy zwierzęta wodne zaczęły ewoluować i wychodzić na ląd.

Podsumowując - rewelacyjna lektura, pełna wiedzy i różnych ciekawostek jak np to, że Polska leżała kiedyś bliżej równika .Polecam każdemu niezależnie od wieku. I na koniec bonus- czyli dowiecie jak może wyglądać układ kontynentów w bardzo dalekiej przyszłości, gdy nas już nie będzie i co się stanie gdy urośnie słońce.

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-09-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Zanim pojawiły się dinozaury" to kolejna świetnie opracowana naukowa pozycja od Wydawnictwa Wilga, tym razem o życiu na ziemi sprzed dinozaurów.

Choć pozory i rozmiary mogą mylić, to w tej książce zawarta jest cała masa wiedzy! Autor opisuje tutaj jak powstała Ziemia, jak rozpoczynało się życie na naszej planecie. Jest tu mnóstwo informacji o pierwszych roślinach i zwierzętach, cała paleta ciekawostek.

A na końcu pojawiają się przewidywania dotyczące najbliższej przyszłości Ziemi, możliwe scenariusze, niektóre bardziej czarne, inne mniej, lecz każdy jest na swój sposób intrygujący.

Niech nikogo nie zmyli, że to książka kierowana tylko do dzieciaków. Jest tu tak dużo wiedzy, że nieraz trudno mi było coś spamiętać czy przyswoić. Na pewno nie jest to książka na raz, a taka, którą długo się czyta i do której można z powodzeniem wracać. Jest naprawdę ciekawie napisana, a do tego solidnie wydana - świetna twarda oprawa, dobrej jakości papier, a do tego piękna i dobrze zrobiona oprawa graficzna.

Ogromnie polecam, nie tylko dzieciakom będącymi miłośnikami prehistorii, ale i dorosłym, których kręcą takie tematy - prawdziwa kopalnia wiedzy ?

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-08-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czy potrafisz wyobrazić sobie świat przed pojawieniem się człowieka?

,,Zanim pojawiły się dinozaury. Niesamowite dzieje Ziemi" to uzupełnienie książki ,,Dinozaury i wielkie ssaki". Autor zabiera nas w podróż w czasie. Wraz z nim cofniemy się w czasie o miliony, a nawet miliardy lat. Zobaczymy świat, który dawno przeminął. Ujrzymy wielkie planetarne kolizje, będziemy świadkami zlodowacenia całej planety, popływamy w oceanie z morskimi potworami. Nie braknie tutaj również wywiadów z ludźmi nauki. Liczne tabele, zestawienia i ilustracje przybliżają nam to co chce przekazać nam autor. A chce przekazać nam bardzo wiele.

Między innymi dowiemy się:

?        Skąd wiadomo, że Ziemia ma 4,5 miliarda lat?

?        Jak powstał Układ Słoneczny?

?        Skąd na Ziemi wzięła się woda i jak powstało życie na naszej planecie?

?        Jak powstały kontynenty?

?        Jakie były pierwsze organizmy chodzące po Ziemi?

?        Jak powstały góry i trzęsienia ziemi?

Oprócz przedstawienia dalekiej przeszłości autor w bardzo ciekawy sposób opisał przyszłość w rozdziale ,,Przeszłość jest kluczem do przyszłości".

Książka chociaż porusza dość trudne tematy napisana jest w łatwy i przystępny sposób. Każdy rozdział i każde zagadnienie jest dokładnie omówione. Każda strona to ciekawa historia naszej planety. Dopełnieniem tekstu są piękne ilustrację, które pobudzają wyobraźnię i pomagają zrozumieć czytany tekst.

Dinozaury i wielkie ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi
Krzysztof Poznański0
Okładka ksiązki - Dinozaury i wielkie ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi

Ta książka to NIE jest kolejna pobieżna publikacja o dinozaurach. To porywająca, pełna faktów i ciekawostek opowieść o minionych dziejach, która pozwoli...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis