reklama

Zbrodnia na festynie

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-370-1
Liczba stron: 216
Tytuł oryginału: Dead Man's Folly
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Andrzej Milcarz

Tom 31 cyklu Herkules Poirot

Ocena: 4.8 (15 głosów)
Inne wydania:

"Wszystko zupełnie proste i jednoznaczne. Bez komplikacji. Uduszona sznurem do suszenia bielizny. Żadnych śladów walki. Przypuszczam, że dzieciak do końca nie wiedział, co się dzieje." fragment książki

Kup książkę Zbrodnia na festynie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zbrodnia na festynie

Jaki  jest Herkules Poirot każdy widzi. Nie należy być może do adonisów, za to cechują go nienaganne maniery, dziwaczny wygląd i niezwykle błyskotliwy umysł, dzięki pomocy którego udało mu się rozwiązać już nie jedną, lecz wiele zagadek tajemniczych zbrodni.

Ta historia zaczyna się bardzo podobnie, jak wiele innych. Znajoma Herkulesa, wzięta pisarka, madame Oliver,  wzywa go na pomoc. Ma złe przeczucia co do odbywającego się niedługo festynu. Jej znajomy wsiada więc do pociągu i jedzie na miejsce, by bacznie się wszystkiemu przyjrzeć. I rzeczywiście w pewnym momencie dochodzi do straszliwej zbrodni, w tłumie ludzi giną też niektóre osoby, a przy Tm wszystkim naszemu detektywowi uda się nasłuchać wielu, czasem tajemniczych, a czasem sprzecznych ze sobą historii.

W końcu jest to „Zbrodnia na festynie” jednej z najpopularniejszych na świecie autorek kryminału. Jej postać, Herkules Poirot, w pewnym momencie stała się kultowa, a sama autorka znienawidziła go równie mocno, co sir Arthur Conan Doyle swojego Sherlocka Holmesa. Kiedy umarł, zamieszczono nawet na ten temat informację w gazetach.

Autorka jest znana z kilku serii min. o Herkulesie Poirot oraz pannie Marple. Pisała również pod pseudonimem Mary Westmacott.

Zawsze powtarzała, że najlepsze pomysły przychodzą jej do głowy podczas zmywania, bo jest to zajęcie tak nudne, że zaraz ma ochotę kogoś zamordować.

Mój odbiór książki był trochę inny, niż się spodziewałam. Być może za sprawą obejrzenia wcześniej jego ekranizacji. O ile zawsze do ekranizacji mam wiele uwag, że nie trzymają się książki, tworzą własnych bohaterów, pomysły i wątki, to trzeba przyznać, że ta ekranizacja byłą wyjątkowo wierna książce. W głowie ukazywały mi się obrazy i sceny z obejrzanego wcześniej filmu. Chyba tylko zakończenie było bardziej rozbudowane.

Poirot i jego światły umysł, jak nikt inny, po rozmowach z ludźmi, poznaniu ich charakterów, potrafi wysnuć wnioski o jakich nigdy nie marzy się przeciętnemu człowiekowi, czytelnikowi.

Trzeba uczciwie przyznać, że czytelnik do końca nie mógł mieć pojęcia, kto został tak naprawdę zamordowany, a kto po prostu zaginął. Plejada ciekawych postaci, które często odpowiadają pół słówkami, grają, kłamią, lub wzajemnie się obwiniają, mogłaby przyprawić każdego o ból głowy. Ale nie wielkiego Poirot.

On to, zapoznawszy się z zasadami gry wymyślonej przez madame Oliver, Polowanie na mordercę, obszedł wszystkie miejsca z nią związane, oglądał posiadłość i rozmawiał z przebywającymi, by z biegiem czasu wychwycić każde niedopowiedzenie, każde oszustwo, każde kłamstwo.

Koniec końców okazało się, że ofiar było dużo więcej. Nie tylko tych śmiertelnych. Czasem zostaje się ofiarą za życia, gdy nie ma się na nić wpływu. Lub odwrotnie, gdy doszło się do takiego momentu w swoim życiu, że mino upływu lat płynnie potrafi się manipulować wszystkimi dookoła. I nie da się rady przestać.

Mimo upływu tylu lat, książka wciąż godna polecenia. Bardzo.

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,

Czytając książki Agathy Christie ma się wrażenie, że pisarka dokładnie wiedziała, co ludzie chcą przeczytać. Fenomenu Christie nie da się od tak streścić. Autorka w jednym z wywiadów powiedziała, że nie obchodzą nas niewinni ludzie. Wiecie co? Miała racje. Nawet nas, czytelników jej książek bardziej interesuje morderca niż ofiara.


Hercules Poirot zostaje zaproszony do Nassecombe w hrabstwie Devon przez Aridne Oliver - pisarkę kryminałów. Pani Oliver w Nasse House miała zorganizować polowanie na mordercę, które miałobyć jedną z atrakcji festynu. Przeczuwała, że tego dnia na prawdę może dojść do morderstwa. Poprosiła więc o pomoc Herculesa Poirot i tak zaczęła się ich przygoda pełna niespodzianek i przerażających odkryć. Co się jednak stanie, gdy odkryją, że dziewczyna, która miała udawać zmarłą została na prawdę zabita? Czy tym razem odkryją, kto jest mordercą? Czy pociągnie to za sobą następne przestępstwa?


Jest to książka napisana prostym językiem, więc dociera do każdego czytelnika. Jej treść pełna tajemnic wciąga, idealnie nadaje się na wieczór. Recenzja ta jest krótka, gdyż czego by się nie napisało o fabule byłby to spoiler, a tego nie chcę Wam robić. Napiszę tylko, że pomysł z tragicznym finałem niewinnej gry był naprawdę trafiony.

Link do opinii
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna książka z Herkulesem Poirot w roli głównej. Dzwoni do niego Ariadne Oliver i chce, aby do niej przyjechał do posiadłości Nasse House w Nassecombe. Jest ona autorką kryminałów. Herkulaes jedzie do niej i ma się właśnie tam odbywać festyn, a jedna z atrakcji to Polowanie na Mordercę. Ariadne czuje, że coś jest w nieporządku i chce, aby Herkules się tym zajął. Rozpoczyna się festyn i jest też prawdziwe morderstwo, a ofiara to Marlene Tucker, czternastoletnia dziewczyna ze wsi. Rozpoczynają się poszukiwania mordercy. Problematyka: - zabójstwo, - poszukiwania sprawcy, - dlaczego zginęło czternastoletnie dziecko, - kim jest sprawca. Herkules znowu w akcji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2020-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

CYKL: "HERCULES POIROT" (TOM 31)

 

Zupełnie niewinna zabawa w Poszukiwanie Mordercy - wzorowana na zabawie w Poszukwianiu Skarbu ze wskazówkami - zamienia się dla mieszkańców Nassecombe w tragedię.
Herkules Poirot dostaje propozycję od znanej autorki kryminałów Ariadne Olivier aby był osobą wręczającą nagrodę dla zwycięzcy owej zabawy. Jednakże plany te muszą zejść na bok ze względu na koszmar, który ma miejsce.

 

Ktoś ginie, ktoś znika bez śladu. Jest sporo podejrzanych w sprawie wprowadzonej przez inspektora Blunda. A Herkules Poirot będzie starał się pomóc inspektorowi w rozwijaniu tej tajemniczej zagadki kryminalnej. Czy mu się to uda? To się okaże, bo zbrodnia podczas festynu jawi się jako bardzo tajemnicza i trudna dla samego Poirota...

 

Zgrabnie poprowadzona intryga. Czytelnik podejrzewa różne osoby i kiedy jest już pewien tego, kto jest mordercą, Christie jak zwykle na koniec wyprowadza z tego błędu ukazując nam zupełnie innego sprawcę. Autorka wodzi nas za nos i zaskakuje w swoim świetnym stylu.

 

Kryminał dobry. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Przyjaciółka Herkulesa Poriot, znana pisarka Adrianna Oliver zostaje poproszona o przygotowanie atrakcji na festyn dobroczynny. Pisarka podejmuje się zadania. Jedną z atrakcji ma być poszukiwanie dziewczny. Wszystko wydaje się być idealnie zaplanowane, ale coś budzi niepokój Adriany. Dlatego, też przed rozpoczęciem festynu wzywa ona na pomoc swojego przyjaciela. Poriot początkowo nie wierzy w przeczucie pisarki. Uważa, że po prostu udziela się jej panująca atmosfera. Rozmowy z mieszkańcami posiadłości, oraz osobami biorącymi udział w przygotowaniach do festynu, tylko go w tym utwierdzają. Jednak okazuje, że panna Oliier nie pomyliła się, i w czasie festynu dochodzi do zbrodni. Wyjeśnienie tej zagadki nie jest proste, tym bardziej, że brakuje świadków, a zbrodnia wydaje się być zupełnie przypadkowa. Jednak przypadki nie istnieją dla syłennego dedektywa. Zaprzęga on do pracy swoje szare komórki, i wkrótce odkrywa nie tylko motywy zbrodni, ale również demaskuje mordercę. 

 

Link do opinii

Jedną z zabaw na festynie w Nassecombe jest gra polegajaca na planowaniu morderstwa.Pani Ariadna Oliver zostaje poproszona o urządzenie takiego "Polowania na Mordercę "ta zas zaprasza do pomocy detektywa Poirota.Podczas tej gry dochodzi do prawdziwego morderstwa i oboje staraja sie rozwiazac zagadke kto zabil i jaki mial motyw.Trzymajaca w napieciu i swietnie napisana ksaizka.Kiela razy mialam juz morderce na widelcu ale okazywalo sie ,ze osoba ktora typowalam byla niewinna .Do konca ksiazki mamy swietna zagadke i prawdziwe zaskoczenie .

Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-11-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 2011,
Avatar użytkownika - moonioz
moonioz
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Przeczytane,
Inne książki autora
Pasażer do Frankfurtu
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Pasażer do Frankfurtu

Na lotnisku we Frankfurcie tajemnicza kobieta zwraca się do sir Stafforda Nye o pomoc w niebezpiecznej misji. Z narażeniem własnego życia młody dyplomata...

Morderstwo odbędzie się...
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo odbędzie się...

W miasteczku Chipping Cleghorn " jak to w miasteczku" wszyscy wiedzą o sobie wszystko. Spokój i bezpieczeństwo, wzajemna serdeczność i poszanowanie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy