Artyści bojkotują niemieckie instytucje kulturalne. Do ruchu dołączyła noblistka Annie Ernaux

Data: 2024-01-21 07:07:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Konflikt palestyńsko-izraelski ostatnio przybrał na sile. Artyści zdecydowali się rozpocząć bojkot niemieckich instytucji państwowych. Wszystko przez to, jaką politykę zagraniczną prowadzi kraj w związku z tym, co się dzieje w strefie Gazy.

Annie Ernaux - noblistkafot. Wikimedia Commons /  Lucas_Destrem / CC BY-SA 3.0.

Annie Ernaux to francuska pisarka i feministka, która w 2022 roku otrzymała literacką nagrodę Nobla. Była ona dopiero siedemnastą kobietą z tym wyróżnieniem. Stwierdziła wtedy, że Nobel to męska instytucja. Teraz o pisarce znów zrobiło się głośno.

Annie Ernaux i bojkot niemieckich instytucji kulturalnych

Annie Ernaux to od jakiegoś jedna z najbardziej kontrowersyjnych pisarek. Jakiś czas temu została oskarżona o antysemityzm. Wtedy udzieliła wsparcia palestyńskiemu ruchowi BDS, który dotyczył bojkotu, dezinwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi. Już wtedy noblistka krytykowała działania Izraela wobec Palestyny. 

Czytaj także: Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach

Teraz natomiast, wraz z liczącą ponad pół tysiąca grupą artystów, filmowców, literatów i ludzi kultury z całego świata, Annie Ernaux dołączyła do bojkotu niemieckich instytucji kulturalnych finansowanych przez państwo. Palestyński poeta – Mohammed el-Kurd – będący częścią tego ruchu stwierdził, że niemiecka polityka tłumi wolność słowa i wyrazy solidarności z Palestyną. 

Artyści wspierają Palestynę

Ponad 500 osób bierze udział w „Strike Germany". Bojkot ten zwraca uwagę na obecną politykę Niemiec, na którą składa się między innymi brak stanowczej reakcji na ludobójczy atak Izraela na Gazę. Szacuje się że w tym konflikcie zginęło dotąd około 23 tysiące Palestyńczyków, połowa z nich to były dzieci. Ponad 60 tysięcy osób zostało rannych. El-Kurd stwierdził:

[...] teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby dobrzy ludzie stanowczo i publicznie odrzucili antypalestyński rasizm, i bojkotowali organizacje, które szerzą ten rasizm, czy też go ukrywają. 

Ernaux jest zdecydowanie najbardziej znaną postacią pośród nazwisk osób wspierających bojkot. Laureatka literackiej Nagrody Nobla otwarcie potępiła ludobójczy atak Izraela na Gazę. W sprawę zaangażowana jest również amerykańska aktorka Indya Moor czy też libański piosenkarz Hamed Sinno.

 

źródła: lithub.com ; www.aljazeera.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje