Powstanie komiks opowiadający o Adamie Mickiewiczu

Data: 2022-03-03 16:45:38 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Losy jednego z wieszczy narodowych opowiedziane w formie komiksu? Dom Literatury w Łodzi zapowiedział, że otrzymał dofinansowanie na realizację publikacji Mickiewicz. Komiks

Obrazek w treści

Adam Mickiewicz to twórca, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć o wieszczu narodowym i jego dziełach mówi się dużo, to dotychczas nie doczekał się on swojej biografii w formie komiksu. Jak się okazuje, to niebawem może się zmienić! Wszystko za sprawą jednego z projektów, który zrealizowany zostanie w ramach programu Ministerstwa Kultury.

Komiks o Adamie Mickiewiczu 

W 2022 roku mija dokładnie 200 lat od premiery poematu Romantyczność, który – symbolicznie – uznaje się za początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło specjalny program „Ballady i romanse”, za sprawą którego wspierać będzie inicjatywy związane z uhonorowaniem autora Dziadów

Wśród wnioskodawców biorących udział w naborze do projektu znalazł się także Dom Literatury w Łodzi, który zaproponował stworzenie komiksu związanego z postacią Adama Mickiewicza. Choć na wyniki naboru trzeba było trochę poczekać, teraz już wiadomo, że komiks otrzymał ministerialne wsparcie. 

Może zainteresować cię także...

Komiks otrzymał wsparcie w postaci dofinansowania w kwocie 13 tysięcy złotych. Na razie realizator projektu nie zdradza szczegółów związanych z komiksem, jednak – zgodnie z wymaganiami zadań programu „Ballady i romanse” – publikacja będzie musiała ukazać się w tradycyjnej postaci drukowanej i może być dystrybuowana odpłatnie lub nieodpłatnie.  

Nie tylko komiksy o Mickiewiczu

Komiks z całą pewnością będzie stanowił nie tylko gratkę dla szkół, ale wszystkim, którym bliska jest twórczość autora Pana Tadeusza. Jednak komiks o Mickiewiczu to nie jedyne inicjatywy, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach projektów honorującego dwustulecie polskiego romantyzmu. 

Najwyższe dofinansowania – wysokości 64 tysięcy złotych – otrzymały Zakład Narodowy im. Ossolińskich, które zorganizuje wystawę w Muzeum Pana Tadeusza oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, który zaproponował zadanie „Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza”

Wsparcie otrzyma także m.in. organizacja Fundacja EkoRock, Teatr Ludowy czy Fundacja Arte dei Suonatori. Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego planuje zorganizować miniserial teatralny na podstawie Ballad i romansów, z kolei Stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej razem do celu planuje zrealizować komiks na podstawie utworów Mickiewicza. 

Wrocławski Dom Literatury zaproponował stworzenie słuchowiska na podstawie Ballad i romansów, na które otrzyma dofinansowanie w kwocie 29 tys. złotych, a Fundacja Sztuka Kaligrafii planuje zrealizować warsztaty kaligraficzne „z Mickiewiczem”

Wieszcz wciąż na fali 

Chociaż 2022 rok nazwany został rokiem romantyzmu, to data 1822 jest jedynie datą umowną rozpoczęcia romantyzmu w Polsce, wszak sam prąd literacki zaczął się nieco wcześniej. Niemniej jednak to właśnie pochodzący z Zaosia Mickiewicz jest jednym z tych twórców, którzy wywarli największy wpływ na polską literaturę romantyzmu. 

Twórczość Mickiewicza do dziś pojawia się w listach lektur szkolnych oraz na egzaminach – w tym egzaminie ósmoklasisty, który uczniowie zdają pod koniec nauki w szkole podstawowej. Jednym z najczęściej pojawiających się tekstów kultury na maturze i egzaminie po ósmej klasie jest Pan Tadeusz.

Choć równie często co Pan Tadeusz, w dydaktyce szkolnej wykorzystywane są także Dziady, to – jak warto zauważyć – dramat Mickiewicza wciąż chętnie prezentowany jest na deskach teatralnych. W ubiegłym roku Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie wystawił spektakl oparty na Dziadach w reżyserii Mai Kleczewskiej. Nowa adaptacja dziadów odnosić miała się jednak nie tylko do realiów XIX wieku, ale także współczesnej sytuacji w Polsce. Wokół spektaklu pojawiło się wiele kontrowersji, gdy Małopolska Kurator Oświaty odradzała, by szkoły organizowały wyjścia z dziećmi i młodzieżą na tę konkretną adaptację Dziadów. Spektakl spotkał się jednak z ogromnym zainteresowaniem widzów. 

Ballady i romanse, które stały się nazwą programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to także publikacja, która stała się lekturą tegorocznego „Narodowego czytania”. Tytył ten w ubiegłym roku wybrał prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ballady i romanse
Adam Mickiewicz1
Okładka książki - Ballady i romanse

Cykl utworów przełomowych zarówno dla twórczości Adama Mickiewicza, jak i dla naszej całej literatury. Wiersze przepojone tajemniczością i magią, zaludnione...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje