Co warto przeczytać? Oto bestsellery ostatniego miesiąca w popularnych księgarniach!

Data: 2022-11-21 15:07:03 Autor: mkoziel
udostępnij Tweet

W sklepach nieśmiało wybrzmiewają już świąteczne piosenki, a na wystawach coraz częściej pojawiają się mikołaje, bałwanki i choinki. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że warto już teraz pomyśleć o prezentach. Może znajdziecie idealny podarunek wśród najpopularniejszych propozycji książkowych księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, Empiku, oraz księgarń kameralnych? Koniecznie sprawdźcie nasze zestawienia!

Obrazek w treści

W ostatnim czasie na półki księgarń trafia mnóstwo nowych książek. Czasem ciężko zdecydować się na konkretne pozycje. Warto więc zapoznać się z zestawieniami bestsellerów i zobaczyć po jakie publikacje najchętniej sięgali Polacy. Przygotowaliśmy dla Was trzy różne zestawienia. 

Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl

TaniaKsiazka.pl to księgarnia, z której chętnie korzystają miłośnicy zakupów internetowych. Można tam znaleźć książki w konkurencyjnych cenach. Na stronie są też dostępnie różne promocje. 

– Jesień na dobre zagościła w książkowym rankingu TopKa – czyli zestawieniu najchętniej wybieranych lektur przez czytelników księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, należącej do spółki Glosel. Lista bestsellerów obejmuje dane ze sprzedaży online oraz z punktów stacjonarnych marki za okres 1-31 października 2022 – tłumaczy Agata Kaczanowska z TaniaKsiazka.pl. – „Werdykt. Joanna Chyłka”, czyli 16. tom najsłynniejszej serii Remigiusza Mroza o prawniczce Joannie Chyłce, znalazł się na pierwszym miejscu październikowych bestsellerów. Kolejne przypada książce, opisującej szerokie zagadnienia, zagrożenia i możliwości związane z rozwojem technologicznym. „Tech. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego”, Jana Białka, porusza jedne z najważniejszych problemów XXI wieku – nic dziwnego, że znalazła się na tak wysokiej pozycji! „Gdzie się zwierzę spać wybierze?” to ślicznie ilustrowana, urocza książeczka dla milusińskich, która zajęła 3. miejsce w zestawieniu TopKa. Historia o różnych zwierzaczkach idealnie sprawdzi się do czytania przed snem i przypadnie do gustu nie tylko dzieciom! Co jeszcze znalazło się w zestawieniu? Zachęcamy do sprawdzenia listy! – dodaje.

1. Werdykt. Joanna Chyłka. Tom 16, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona 

Na pierwszym miejscu październikowego zestawienia bestsellerów Taniej Książki znalazł się nowy tom serii o Chyłce autorstwa Remigiusza Mroza. Prawniczy cykl od lat cieszy się popularnością i jest chętnie czytany. W powieści Werdykt główna bohaterka zajmuje się sprawą brutalnie zamordowanego noworodka. 

2. Tech. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego, Jan Białek, Wydawnictwo Garda 

Tech. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego to naukowa publikacja Jana Białka, która skupia się na nowych technologiach, jakie zostaną wdrożone do 2040 roku. Porusza również temat mechanizacji człowieka i jego środowiska naturalnego. Szuka odpowiedzi na pytanie: Jakie zagrożenia wiążą się z rozwojem technologicznym?.

3. Gdzie się zwierzę spać wybierze?, Marcin Brykczyński, Wydawnictwo Literatura

Gdzie się zwierzę spać wybierze? to z kolei króciutka książeczka dla najmłodszych, dzięki której mali czytelnicy mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach śpią różne zwierzęta. Jej autorem jest Marcin Brykczyński, który ma na swoim koncie wiele różnych publikacji dla dzieci.

4. Opowieści o tym, co w życiu ważne, Marek Michalak, Wydawnictwo IBIS

Opowieści o tym, co w życiu ważne to kolejna w tym zestawieniu propozycja dla dzieci. Została ona napisana przez Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka w latach 2008-2018, a także pedagoga i działacza. Autor w prostych słowach opowiada o niezwykle ważnych i istotnych rzeczach. Na kartach tej książki młodzi bohaterowie prowadzą między sobą błyskotliwy dialog. 

5. Czwarta rewolucja przemysłowa, Klaus Schwab, Wydawnictwo Studio Emka 

Na miejscu piątym znalazła się Czwarta rewolucja przemysłowa autorstwa Klausa Schwaba. Mężczyzna jest słynnym ekonomistą oraz prezesem Światowego Forum Ekonomicznego. Pisze on o rewolucji przemysłowej, która trwa właśnie teraz. Zaznacza też na co konkretnie mamy wpływ i co możemy jeszcze zmienić. 

6. Kaczyński i jego pajęczyna. Tkanie sieci 1949-1995, Tomasz Piątek, Wydawnictwo Arbitror

Kaczyński i jego pajęczyna to publikacja Tomasza Piątka, autora książki Macierewicz i jego tajemnice, która przed laty wywołała spore kontrowersje i stała się przedmiotem debaty publicznej. Autor stara się znaleźć odpowiedzi na wiele kontrowersyjnych pytań dotyczących najważniejszego politka partii rządzącej.

7. Burn the Hell. Runda trzecia, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

Na siódmym miejscu znalazł się długo wyczekiwany, trzeci tom cyklu Hell. Najnowsza książka P.S. Herytiery opowiada o dalszych losach dobrze nam znanych bohaterów. Victoria Joseline Clark, którą poznaliśmy w Start a Fire, zdecydowała się rozpocząć nowe życie. Nie potrafi jednak zapomnieć o Nathanielu Shey'u. Czy między tą dwójką ponownie pojawią się uczucia?

– Wznieciliśmy zbyt duży ogień, którym igraliśmy. Teraz musimy płacić za nasze grzechy – przeczytaj wszystkie cytaty z książek autorki

 8. Mądre bajki, Agnieszka Antosiewicz, Wydawnictwo Greg

Znów coś dla najmłodszych! Mądre bajki autorstwa Agnieszki Antosiewicz to zbiór opowiadań dla dzieci. Każda z bajek zawiera w sobie morał i piękne prawdy życiowe. W książeczce poruszono temat prawdziwej przyjaźni, miłości, tolerancji, a także akceptacji. 

9. Bogaty ojciec, biedny ojciec, Sharon Lechter Robert T. Kiyosaki, Instytut Praktycznej Edukacji

Bogaty ojciec, biedny ojciec to popularny poradnik o zarabianiu pieniędzy. Z książki można się dowiedzieć, jak zarabiać więcej i pracować mniej. Jest ona pełna użytecznych rad na temat finansów. 

10. Kicia Kocia w aptece, Anita Głowińska, Wydawnictwo Media Rodzina

Kicia Kocia to cykl książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej. W każdym tomie śledzimy nową historię tytułowej Kici Koci, a także jej przyjaciół. Tym razem wraz z Packiem, Adelką i Juliankiem będą bawić się w aptekę. 

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie września?

Swoje zestawienie bestsellerów ma także i sieć Empik. Tym razem wśród wybieranych przez klientów tytułów znalazły się zarówno powieści dla młodzieży, książki dla dzieci, jak i proza obca.

– Przez cały miesiąc utrzymywał się silny trend na literaturę młodzieżową – na listę TOP10 najchętniej kupowanych książek w Empiku trafiło aż 6 tytułów, które można zaklasyfikować jako Young Adult – mówi Joanna Marczuk, Menadżerka Działu Online Books w Empiku.

1. It Ends with Us, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

Na pierwszym miejscu w topce Empiku znalazła się książka Colleen Hoover. It Ends with Us to jedna z bardziej osobistych powieści popularnej autorki. Jej główną bohaterką jest Lily Bloom. Dziewczyna jest w związku z Rylem – przystojnym lekarzem. Wydawałoby się, że razem stworzą idealny związek, jednak to pozory. To, co kryje się za fasadami, dostrzega tylko i wyłącznie Atlas Corrigan – dawny przyjaciel Lily. 

2. Rodzina Monet. Skarb, Weronika Marczak, Wydawnictwo Muza

Na drugim miejscu znalazł się debiut Weroniki Marczak, powieść Rodzina Monet. Skarb, która wcześniej osiągnął sukces na Wattpadzie. Hailie Monet jest beztroską nastolatką. Pewnego dnia jednak w wypadku samochodowych ginie jej mama i babcia. Teraz dziewczynkę czeka przeprowadzka do Pensylwanii, gdzie mieszka jej ojciec. Hallie czuje się tam mocno nie na miejscu. Wkrótce okazuje się, że jej przyrodni bracia skrywają wiele mrocznych tajemnic. 

3. Naku*wiam zen, Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy

Naku*wiam zen to książka Marii Peszek. Kobieta jest wokalistką, aktorką, autorką tekstów i preformerką. Tym razem jednak w swojej najnowszej publikacji skupia się na relacji z ojcem, Janem Peszkiem.

4. Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy, Marta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy to trzeci tom trylogii Flaw(less) autorstwa Marty Łabęckiej. Josephine i Chase w końcu są szczęśliwi. Doczekali się też córki – Destiny. Dziewczyna ma już osiemnaście lat i marzy o takim uczuciu, jakie połączyło jej rodziców. Czy w jej życiu pojawi się ktoś wyjątkowy?

5. Korona ze złoconych kości, Jennifer L. Armentrout, Wydawnictwo Muza

Korona ze złoconych kości, jedna z ostatnich powieści Jennifer L. Armentrout, to trzeci tom cyklu Krew i popiół. Poppy jest Wybraną, a w jej żyłach płynie krew Króla Bogów. Teraz dziewczyna musi zdecydować: poddać się dziedzictwu, a może je porzucić? Jaką decyzję podejmie?

6. Werdykt. Joanna Chyłka. Tom 16, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona 

W zestawieniu Empiku znalazł się także szesnasty tom o Joannie Chyłce. W nowej powieści Remigiusza Mroza prawniczka podejmuje się obrony matki, która oskarżona jest o zabicie swojego małego dziecka. W tym samym czasie dochodzi także do sporych zmian w samej kancelarii.

7. Serce jak smoła, Robert Galbraith (J.K. Rowling), Wydawnictwo Dolnośląskie

Pod koniec października na rynku ukazał się szósty tom cyklu Cormoran Strike, czyli powieść Serce jak smoła. Najnowsza powieść Roberta Galbraitha, czyli J.K. Rowlning przedstawia dalsze losy detektywa. Do agencji przybywa roztrzęsiona kobieta, która jest prześladowana w Internecie. Dodatkowo Cormoran Strike i Robin Ellacott mierzą się ze swoimi prywatnymi problemami. 

8. Burn the Hell. Runda trzecia, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

Ponownie Burn the Hell. Runda trzecia znalazło się w zestawieniu. Autorka książek wcześniej publikowała swoje opowieści na Wattpadzie, co przyniosło jej niezwykłą popularność. Nic więc dziwnego, że pierwszy tom z cyklu niedługo po premierze stał się bestsellerem.

9. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię, Marta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię to pierwszy tom wcześniej wspomnianej trylogii. Jest to opowieść o dwójce licealistów mieszkających w Londynie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dzieli ich wszystko, mają ze sobą jednak wiele wspólnego. 

10. Kraina marzeń, Nicholas Sparks, Wydawnictwo Albatros

Zestawienie Empiku zamyka najnowsza książka króla romansu – Nicholasa Sparksa. Kraina marzeń to opowieść o trójce osób, których losy przetną się w najmniej spodziewanym momencie. Każdy z nich marzy o lepszym życiu, czy będą jednak w stanie zaryzykować dla tego wszystko co dotychczas osiągnęli?

Księgarnie kameralne – niszowe bestsellery?

Lista top 10 książek księgarń kameralnych znacząco różni się od poprzednich zestawień. Klienci najczęściej decydowali się na literaturę piękną, oraz publikacje polskich autorów. 

1. Lata, Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne

Na pierwszym miejscu znalazła się książka tegorocznej noblistki – Annie Ernaux. Lata to niezwykle ważna pozycja w dorobku pisarki. Autorka tworzy misterną biografię całego swojego pokolenia. Tęskni do innego życia i zastanawia się, czy byłabym w nim szczęśliwsza. Mierzy się z własnym pochodzeniem i wstydem. Jest to zarówno dzieło autobiograficzne, jak i opowieść o każdym z nas. 

2. Nic drobniej nie będzie, Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

Nic drobniej nie będzie to antologia felietonów Marcina Wichy, laureata Nagrody Literackiej Nike za powieść Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Publikacja zbiera teksty autora pojawiające się na łamach magazynu „Pismo” w latach 2017-2021.

3. Reguły na czas chaosu, Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Znak

Reguły na czas chaosu to ważna książka napisana przez Tomasza Stawiszyńskiego. Publikacja pomaga spojrzeć na wiele rzeczy z dystansem oraz dużą dozą wrażliwości. Autor pokazuje jak odnaleźć równowagę we współczesnym świecie. Czerpie z literatury filozoficznej i znanych tekstów kultury. W trafnych słowach pisze o sensie życia. 

4. Unicestwianie, Michel Houellebecq, Wydawnictwo W.A.B.

W Polsce pojawiła się niedawno najnowsza książka Michel Houellebecqa, a mianowicie Unicestwianie. Autor przenosi nas do 2027 roku, kiedy to toczy się kampania przed wyborami prezydenckimi. Zetkniemy się z osobistym dramatem głównego bohatera, a także będziemy świadkami upadku moralnego kraju. 

5. Dziady i dybuki, Jarosław Kurski, Wydawnictwo Agora

W połowie stawki znalazła się książka Dziady i dybuki autorstwa Jarosława Kurskiego. Autor starał się zrekonstruować losy swojej rodziny. Chciał poznać prawdę, która przez lata była przeinaczana i zapominania. Jest to przejmująca historia polskich żydów, która wciąga od pierwszych stron. 

6. Mondo Cane, Jerzy Jarniewicz, Wydawnictwo Biuro Literackie

Mondo Cane to tom poetycki Jerzego Jarniewicza, który w tym roku uhonorowany został Nagrodą Nike. Poeta opisuje prawdziwe wydarzenia. Skupia się na śmierci, zerwaniach i odejściach. Raz wydaje się ironiczny, a innym razem jest prostolinijny i niezwykle szczery. 

7. Gdynia obiecana, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Gdynia obiecana to wnikliwa opowieść o powstawaniu miasta autorstwa Grzegorza Piątka. Gdynia miała być wyjątkowym miejscem. Chciano by zatarły się w niej różnice etniczne i rasowe. Tradycja miała się tu połączyć z nowoczesnosnością. Jak wyglądał ten proces i czy udało się spełnić wszystkie plany?

8. Naku*wiam zen, Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy

Naku*wiam zen znalazło się w kolejnym zestawieniu. Jest to niezwykle intymna książka o dwóch nieszablonowych artystach, których nie obowiązują tematy tabu. 

9. Jeśli przecięto cię na pół, Łukasz Barys, Wydawnictwo Cyranka

Jeśli przecięto cię na pół to najnowsza książka Łukasza Barysa. Jej głównym bohaterem jest Marcel, który niespodziewanie musiał pożegnać matkę. Ta strata wiele go kosztowała. Teraz będzie musiał znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania i dowiedzieć się więcej o swojej tożsamości.

10. Tajemnica Dancingu, Martin Widmark i Willis Helena, Wydawnictwo Zakamarki

Tajemnica Dancingu to 29. część z serii dla dzieci Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Książka rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby, do którego przybywa zespół Errols. Występują oni na dancingu dla lokalnych mieszkańców. Ktoś jednak ukradł z recepcji całe pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów. Kto mógł to zrobić?

Tagi: bestsellery,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje