Kolejna fala pandemii. Czy biblioteki przechodzą na pracę zdalną?

Data: 2022-01-24 13:56:22 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Znaczny wzrost zachorowań koronawirusem niepokoi resort zdrowia, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że urzędy i jednostki wykonujące zadania o charakterze publicznym powinny przejść na pracę zdalną. Wytyczne do rozporządzenia wydała także Biblioteka Narodowa.

Obrazek w treściFot. gov.pl / CC BY 3.0 PL

Ze względu na wzrost liczby zachorowań, resort zdrowia postanowił ogłosić kolejne obostrzenia i zmiany związane z testowaniem Polaków w kierunku koronawirusa. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, na pracę zdalną mogą przejść urzędnicy oraz pracownicy jednostek wykonujących zadania o charakterze publicznym. Praca zdalna nie obejmie jednak bibliotekarzy.

Biblioteki a praca zdalna 2022 – 5 fala koronawirusa

W sobotę 22 stycznia Biblioteka Narodowa wydała własne rekomendacje dotyczące pracy zdalnej w bibliotekach publicznych. Nowe zasady bezpieczeństwa w bibliotekach opracowano na podstawie opublikowanego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2022 r.

Jak wskazuje Biblioteka Narodowa, najnowsze rozporządzenie nie wprowadza zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej, a pracownicy bibliotek nie będą obowiązkowo przenoszeni do pracy zdalnej.

Może zainteresować cię także...

Według nowych wytycznych, do pracy zdalnej mogą zostać przeniesieni ci pracownicy, którzy nie wykonują „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. Według rekomendacji przygotowanej przez Bibliotekę Narodową, do tych zdań należy praca bibliotekarza, polegająca na wypożyczeniu książek czytelnikom.

Pracownicy administracyjni przejdą na zdalną pracę?

Biblioteka będzie mogła przenieść do pracy zdalnej np. pracowników administracyjnych, którzy w pracy nie mają kontaktu z petentami. Biblioteki mogą też zdecydować się na przejście na pracę zdalną w momencie, kiedy w konkretnych filiach nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia działalności w sposób bezpieczny lub gdy pracownicy konkretnego oddziału trafią na kwarantannę.

Może zainteresować cię także...

Biblioteka Narodowa zachęca jednocześnie do tego, by jak najwięcej pracowników bibliotek mogło pracować w formie zdalnej. Taka forma pracy świadczona może być zwłaszcza w okresie obowiązywania nowego rozporządzenia, czyli od 24 stycznia do 28 lutego. Wciąż obowiązują także dotychczasowe zalecenia BN – m.in. te związane z możliwością wypożyczeń na telefon, koniecznością zasłaniania ust i nosa maską.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy