„Szczepienie” i „granica” słowami roku 2021

Data: 2022-01-07 09:50:55 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

5 stycznia kapituła plebiscytu Słowo Roku organizowanego przez Uniwersytet Warszawski ujawniła zwycięskie słowa 2021 roku. Równorzędne miejsca zajęły rzeczowniki szczepienie oraz granica

Szczepienia słowem roku 2021

  • Słowami roku 2021 zostały „szczepienie” i „granica”. 
  • Wyróżnione zostało także słowo „zdalny” w kontekście pracy i nauki na odległość. 
  • Więcej informacji ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl. 

5 stycznia ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na najważniejsze słowa ubiegłego roku. Konkurs organizowany był przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego i składał się z kilku etapów: głosowania internetowego, a następnie z ostatecznego wyboru najlepszych słów przez kapitułę konkursu. 

Szczepienie i granica słowami roku

W jedenastej edycji plebiscytu wyłoniono nie jedno, ale dwa słowa roku, które mocno związane są z aktualną sytuacją społeczno-polityczną w naszym kraju. Ex aequo słowami roku zostały rzeczowniki „szczepienie” i „granica”. 

Pierwsze ze słów 2021 roku dotyczy oczywiście szczepień przeciwko koronawirusowi i związanych z nimi kontrowersji. Jak zauważa profesor Magdalena Derwojedowa, szczepienia w dyskursie pojawiały się  „falami jako wielkie nadzieje, a potem w dyskusji, kogo należy lub nie należy szczepić w pierwszej kolejności, żeby w połowie roku, kiedy już wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą”

Może zainteresować cię także...

Drugim słowem 2021 roku wybranym przez językoznawców z UW jest rzeczownik „granica”, który odnosi się do trudnej sytuacji na krańcach wschodniej części kraju. Profesor Marek Łaziński zauważył, że „częstotliwość użycia rzeczownika »granica«  w drugiej połowie ubiegłego roku wzrosła bardzo wyraźnie”. 

Zdalny 2021 rok

Granica i szczepienie nie były jednymi słowami, które zgłaszane były w językoznawczym plebiscycie. Jak zauważają organizatorzy, równie często pojawiały się tam inne określenia związane z nową rzeczywistością, do której musieliśmy dostosować się w czasie pandemii. 

Wśród często używanych słów 2021 roku wyróżnić można m.in. słowo „zdalny”, które dookreślało formę m.in. pracy czy nauki. Uczniowie musieli rozpocząć naukę na zdalnych lekcjach, a pracownicy przejść na pracę zdalną. 

Może zainteresować cię także...

Wśród innych słów związanych z 2021 rokiem w plebiscycie znaleźć miały się także przymiotnik „białoruski” oraz rzeczowniki „kryzys”, „prowokacja”, „koczować”, „marznąć” i „umierać”. 

Śpiulkolot i odciszyć się  

W grudniu poznaliśmy z kolei wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, który zorganizowany został przez grupę PWN. Młodzieżowym słowem 2021 roku został „śpiulkolot”, który otrzymał największą liczbę głosów. Rzeczownik określa miejsce do spania i pochodzi od czasownika „śpiulkać”. 

Językoznawcy oceniający nadesłane zgłoszenia wyróżnili także słowo „odciszyć się”, które określać ma ponownie włączenie wyciszonego wcześniej mikrofonu w czasie zajęć zdalnych. 

Z kolei w listopadzie angielskim słowem roku według Oxford English Dictionary została „szczepionka”. Zdaniem jury słowo „vax” w 2021 roku było używane znacznie częściej niż przed rokiem. 

 

Źródło: PAP, UW

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje