W czasie pandemii zostańcie w domu! Rusza akcja #terazczasnaczytanie

Data: 2020-03-13 16:04:07 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Adrianna Michalewska
udostępnij Tweet

Co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie polskie dzieci nie będą chodziły do szkoły. – Dajmy im gry komputerowe, dajmy im dostęp do Netflixa, w ostateczności książkę – zażartował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Fundacja Powszechnego Czytania podeszła do sprawy na serio. Organizuje akcję #terazczasnaczytanie, w ramach której zachęca do wspólnego czytania z dziećmi. W akcję włącza się coraz więcej instytucji – między innymi Legimi, udostępniając całkowicie darmowy pakiet e-booków na czas pozostawania w domu.

Obrazek w treści W czasie pandemii zostańcie w domu! Rusza akcja #terazczasnaczytanie [jpg]

- Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych

- podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Czytanie to nie tylko wspaniała zabawa, podróż w nowe krainy i mnóstwo emocji. Pisaliśmy o tym, jak czytanie wpływa na nasz mózg. Jak się okazuje, czytanie to także sposób na pozbycie się stresu!

Fundacja Powszechnego Czytania potwierdza, że sześć minut przyjemnej lektury obniża stres aż o 60%, pozwala budować zdrowe relacje, poprawia nastrój i uczy społecznych zachowań. Odpowiednia lektura dostarcza też wiedzy i to w przyjemny, daleki od codziennego napięcia, sposób. Czas przymusowej bezczynności to idealna chwila na nadrobienie zaległości i przejrzenie nowości wydawniczych.

Co czytać dzieciom w czasie epidemii?

Zastanawiacie się, po jakie książki warto sięgnąć w czasie przymusowego pobytu w domu? W naszym serwisie znajdziecie wiele artykułów na ten temat. Tu zestawiamy je, by było Wam łatwiej dotrzeć do materiału na interesujący Was temat:

- Najlepsze książki dla młodych czytelników 2018 roku – co roku w maju organizujemy plebiscyt, w którym wybieramy najbardziej godne uwagi publikacje dla dzieci i młodzieży. W naszym zestawieniu z 2018 roku znajdziecie książki dla najmłodszych i dla nastolatków, dla młodych dorosłych, powieści przygodowe, prawdziwe historie, publikacje dotyczące trudnych, lecz ważnych dla młodzieży tematów, publikacje nie tylko o uczuciach i nie tylko dla chłopców, dobrą fantastykę i lektury edukacyjne. Czego chcieć więcej?

- Najlepsze książki dla młodych czytelników 2019 roku – to książki dla dzieci i młodzieży, które wyróżniliśmy w roku ubiegłym. Koniecznie zerknijcie. 

- Najlepsze książeczki dla niemowląt. Wiecie, że z niemowlętami też można czytać? Przyglądamy się najciekawszym ksiązkom, które dostosowane są do niezgrabnych jeszcze niemowlęcych rączek! 

- Książki, które skłonią nastolatków do czytania – jeśli Wasze nastoletnie dzieci nie pałają miłością do książek, podsuńcie im jedną z tych pozycji. Te książki zarażają czytelniczą pasją!

- Książki dla dzieci, które nie lubią czytać książek – jak wyżej, ale to zestawienie propozycji dla nieco młodszych odbiorców.

- Najlepsze książki dla przedszkolaków. Wasz przedszkolak zostaje w domu? Podsuńcie mu jedną z tych książek! Może uda Wam się nawet ugotować obiad, gdy dziecko pochłonięte będzie lekturą?

- Jak radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci? Na przykład korzystając z zaprezentowanych przez nas książek, które pozwalają „przepracować" ten temat. Sprawdźcie koniecznie!

- Książki dla najmłodszych dzieci o fizyce? Tak, to możliwe. Cudowne publikacje z grubymi, kartonowymi okładkami, dostosowanymi do bezlitosnych rączek bobasów, aktywizujące, a przy okazji pomagające wytłumaczyć na przykład zjawisko grawitacji.

- Książki dla małych odkrywców, które pomagają odkrywać świat – bez wychodzenia z domu.

- Książki o dinozaurach dla dzieci. Chyba każdy chłopiec przechodzi w pewnym momencie okres szczególnej fascynacji dinozaurami. Prezentujemy książki, które pomogą rozwinąć zainteresowania. 

- Książki o samochodach dla dzieci. Wruuum! Brum-brum! Tiiit-tiiit! Te wyrazy dźwiękonaśladowcze pojawiają się na ustach najmłodszych dzieci, gdy tylko maluchy w zasięgu wzroku dostrzegą pojazdy: samochody, motocykle, rowery, a nawet wozy ciągnięte przez konie. Z miłości do pojazdów raczej się nie wyrasta, o czym zaświadczyć może zwłaszcza płeć mniej piękna. A maluchy i nieco starsze dzieci mogą nieco więcej dowiedzieć się o samochodach z książek, które szczególnie wpadły nam w oko.

- Czy historia musi być nudna? Nie, a przypomina o tym odświeżona niedawno seria „Strrraszna historia", którą prezentujemy Wam z dużą przyjemnością.

- Książki o miłości dla młodzieży. Jeśli Wasze dzieci trafiły na Netflixie na film „Do wszystkich chłopców, których kochałam", pewnie znają już jedną z nich. Ale w naszym zestawieniu znajdziecie więcej naprawdę świetnych lektur dla nastoletnich romantyczek i romantyków.

Co czytać w czasie epidemii?

- Najlepsze książki roku 2019 – już od 11 lat organizujemy cykl plebiscytów, w których wybieramy najciekawsze premiery wydawnicze kolejnych miesięcy – najlepsze książki na wiosnę, lato, jesień i zimę. Plebistyty te podsumowujemy zawsze w styczniu, wybierając najlepsze książki roku. Są wśród nich powieści obyczajowe i romanse, kryminały, literatura piękna, książki dla najmłodszych, dla starszych dzieci, dla młodzieży i młodych dorosłych, fantastyka, publikacje historyczne. Na pewno w naszym zestawieniu najciekawszych tytułów 2019 roku znajdziecie coś dla siebie. 

- Jeśli jesteście rodzicami, sięgnijcie po nasze zestawienie „Najlepsze książki o wychowaniu". Jako rodzice sprawdziliśmy każdą z tych pozycji w działaniu! 

Darmowe e-booki od Legimi w ramach akcji #terazczasnaczytanie

W akcję #terazczasnaczytanie włączyła się firma Legimi, oferująca dostęp do kilkudziesięciu tysięcy ebooków i audiobooków w ramach usługi abonamentowej.

#TerazCzasNaCzytanie więc udostępniamy pakiet książek do przeczytania w Legimi bezpłatnie.

Książki dla dzieci i młodzieży z różnych kategorii i gatunków. Do wyboru są fajne tytuły, ebooki i audiobooki. Z kodem „czytamy" można w księgarni pobrać jedną książkę całkowicie za darmo. Lista dostępnych do pobrania za darmo tytułów dostępna jest na stronie: https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ 

Porozpieszczajcie się trochę, poczytajcie bezkarnie, jak widać, jest to bardzo zdrowe. Wiedzieli o tym już starożytni Rzymianie, którzy z zapałem czytali na głos swoim bliskim. Może właśnie mamy okazję, aby przywrócić ten miły obyczaj?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje