„Fanfik” – adaptacja powieści Natalii Osińskiej już dziś na Netfliksie 

Data: 2023-05-17 08:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na platformę Netflix trafiła adaptacja powieści Natalii Osińskiej. Fanfik to jeden z pierwszych polskich filmów, który w pełni poświęcony jest transpłciowemu nastolatkowi. Za reżyserię odpowiada Marta Karwowska

Alin Szewczyk oraz Jan Cięciara w filmie Fanfikkadr z filmu Fanfik / fot. Przemek Pączkowski

Do biblioteki streamingowego giganta trafiła właśnie produkcja Fanfik, która oparta jest na debiutanckiej powieści Natalii Osińskiej. To bestseller sprzed lat, który – za sprawą nowej produkcji – niebawem może przeżywać swoją drugą młodość. 

Fanfik – o czym jest nowa polska produkcja dla młodzieży? 

Mierzenie się ze szkolną codziennością nie jest łatwe. Wie o tym Tosia Graczyk, licealistka z Poznania, którą w Fanfiku poznajemy wraz z pierwszym dniem nowego roku szkolnego. Perspektywa nadchodzących miesięcy wcale nie nastraja pozytywnie. Do momentu, aż na drodze Tosi staje Leon. 

Czytaj także: Kolejne polskie produkcje trafią na Netflixa! Wśród nich adaptacja „Fanfika” i „Informacji zwrotnej”

Leon jest nie tylko nowy w szkole, ale też zupełnie nowy w mieście, a Tosia – trochę wbrew samej sobie – postanawia pomóc mu w jego pierwszych dniach w liceum. Przypadkowe spotkanie nieoczekiwanie przeradza się w niezwykłą przyjaźń. Wkrótce oboje zdadzą sobie sprawę, że ich znajomość pozwoli skierować ich życia na nowe tory. Jednak czy będą mieli odwagę, by w końcu wyrazić siebie? 

Fanfik – kto wystąpił w ekranizacji powieści Natalii Osińskiej? 

O tym, że w planach jest realizacja adaptacji Fanfika, wiadomo było już od dawna. W 2021 roku na profilu Natalii Osińskiej pojawiły się informacje o castingu do produkcji. W ogłoszeniu podkreślano, że w udziale w produkcji szczególnie mile widziane były osoby z doświadczeniem nieheteronormatywności.

Ostatecznie w rolach głównych zobaczyć będzie można dość młode osoby aktorskie, o niewielkim doświadczeniu przed kamerą. Jak podaje biuro prasowe Netfliksa, w Tośkę/Tośka wcieli się Alin Szewczyk. Na ekranie Tosi/Tośkowi towarzyszy Leon, którego zagra Jan Cięciara. W przeszłości aktora zobaczyć można było m.in. w produkcjach Listy do M. 2 czy Rojst

W szkolnych znajomych głównych bohaterów Fanfika wcielili się Ignacy Liss, Krzysztof Oleksyn, Agnieszka Rajda, Oskar Rybaczek oraz Wiktoria Kruszczyńska. Oprócz nich w produkcji zobaczymy również Dobromira Dymeckiego, który zagrał ojca Tośki/Tośka. W komunikacie prasowym nie odnajdujemy natomiast informacji o tym, czy w filmie odtworzono postać Idalii, ciotki Tośki/Tośka.

Fanfik – kiedy premiera ekranizacji na Netfliksie? 

Chociaż o produkcji wiadomo już od ponad dwóch lat, premierę produkcji w popularnym serwisie streamingowym zaplanowano na maj tego roku. Pod koniec kwietnia 2023 r. Netflix ujawnił teaser zapowiadający produkcję. Na krótkim nagraniu można było zobaczyć główne osoby bohaterskie produkcji.

Premierę filmu opartego na powieści Fanfik zaplanowano na platformie Netflix na środę, 17.05.2023 r.  Film pojawi się na Netfliksie prawdopodobnie w okolicy godziny 9:00. 

Wznowienie bestsellerowej powieści już w sprzedaży 

Fanfik Natalii Osińskiej pojawił się na rynku w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Książka dostrzeżona została nie tylko przez czytelników, ale również i krytyków, a kolejne tomy – Slash oraz Fluff – ukazały się nakładem Agory. 

Fanfik - książka

Wraz z premierą filmu w maju na Netfliksie, Krytyka Polityczna zdecydowała się wydać wznowienie powieści. Do księgarń książka trafić ma w nowej, filmowej okładce z kadrem pochodzącym z Fanfika.

Publikację w nowym wydaniu – tuż po premierze – kupić będzie można w popularnych księgarniach internetowych poniżej: 

Tagi: ekranizacje książek, ekranizacje, fanfik, filmy młodzieżowe, premiery netflixa, premiery netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fanfik
Natalia Osińska0
Okładka książki - Fanfik

Dorastanie nie jest łatwe. Szczególnie, gdy nie potrafisz dojść do ładu z tym, kim naprawdę jesteś. Ach, gdyby tak ukryć się w zaciszu własnego pokoju...

dodaj do biblioteczki
Film
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje