Rosjanie stworzą ekranizację książki "Metro 2033". Co wiemy o filmie?

Data: 2019-08-27 11:21:48 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Metro 2033 to pierwsza część z serii Uniwersum Metro stworzonej przez Dmitrija Głuchowskiego. Już niebawem rosyjscy filmowcy zabiorą się za stworzenie filmowej wersji tej dystopicznej historii.

Metro 2033

Metro 2033 to jedna z tych powieści, o których z całą pewnością słyszeli wszyscy fani science fiction. Dystopia stworzona przez rosyjskiego pisarza, Dmitrija Głuchowskiego, po raz pierwszy wydana została w 2005 roku w Rosji, a od tego czasu była wielokrotnie wznawiana na terenie Federacji Rosyjskiej i poza jej granicami.

Czytaj także: Katarzyna Bonda wyda kolejną książkę! Znamy szczegóły!

Od niedawna wiadomo też, że planowane jest stworzenie ekranizacji na podstawie książki Głuchowskiego. Byłaby to pierwsza poważna produkcja, która doczeka się międzynarodowej premiery.

Metro 2033 – opis

O czym jest Metro 2033? Jest to historia osadzona w Rosji w tytułowym roku 2033, gdzie w wyniku konfliktu atomowego świat zmierza ku końcowi. Większość ludzi nie przetrwała biologicznej zagłady, pozostali jedynie nieliczni – ci, którzy czas wybuchu spędzili w moskiewskim metrze o specjalnej konstrukcji.

Na stacjach, pogrążonych mrokiem, ludzie tworzą własne mikropaństwa i dzielnice, zawierają pakty i toczą wewnętrzne walki o pożywienie i wodę. W metrze, po wielkiej zagładzie, tworzy się nowy świat.

WOGN jest najbardziej oddaloną na północ stacją metra, która do tej pory uznawana była za bezpieczną. Jednak od niedawna, zgodnie z relacjami mieszkańców, zaczyna robić się niebezpiecznie. Pojawiają się bowiem zagrożenia z zewnątrz.

Artem, chłopak pochodzący ze stacji, otrzymuje misje przejścia do stacji Polis – nowej stolicy Rosji. Ma zaraportować o zdarzeniach odnotowanych na terenie WOGN-u. Od wykonania zadania zależy bezpieczeństwo współobywateli, jednak by je wykonać, musi przejść przez całą sieć metra. W mrocznych korytarzach kryją się zaś kolejne niebezpieczeństwa.

Metro 2033 – kiedy premiera

O adaptacji książki na film wiadomo od niedawna. Rosyjscy filmowcy wykupili dopiero prawa do sfilmowania, a castingi aktorskie dopiero się rozpoczną. Planuje się, że pierwszy klaps filmowy na planie nastąpi w przyszłym roku.

Czytaj także: Już niebawem ekranizacja kolejnej książki Stephena Kinga!

Trwają także jeszcze poszukiwania odpowiedniej osoby, która mogłyby usiąść na reżyserskim krześle. Producentami będą Walery Fedorowicz oraz podmioty należące do holdingowej grupy Gazprom Media.

Projekt jest zatem dopiero wstępnym planem, lecz już teraz wiadomo, kiedy mniej więcej można spodziewać się efektów finalnych.

Według założeń pomysłodawców, film ma trafić do kin 1 stycznia 2022 roku. Jest to maksymalny termin, w którym wszystkie prace powinny być ukończone. Planuje się, że premiera filmu nastąpi nie tylko na terenie Rosji, ale także poza nią.

Metro 2033 – gra komputerowa

Przypomnijmy, że o plany ekranizacji pojawiały się już w przeszłości. W 2012 roku książkę Głuchowskiego miała zaadaptować na film amerykańska wytwórnia MGM. Finalnie jednak nie doszło do stworzenia ekranizacji – Amerykanie chcieli bowiem bardziej swojskiej wersji Metro 2033, m.in. umieszczenia akcji w stolicy USA, na co nie zgodził się autor książki.

Czytaj także: Zostań Harrym Potterem. Od wczoraj dostępna nowa gra na smartfony

Na podstawie książek powstały też gry komputerowe – Metro 2033 i Metro 2033 Redux. W ostatnim czasie na podstawie książek Głuchowskiego – Metro 2033, Metro 2034 i Metro 2035 – studio 4A Games stworzyło nową produkcję dla fanów graczy, Metro Exodus.

Czytaliście książki Dmitrija Głuchowskiego? Co o nim sądzicie?

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Metro 2033
Dmitry Glukhovsky15
Okładka książki - Metro 2033

Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji człowieka rozegra się w przejmującej atmosferze moskiewskiego metra? Czy...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje