Największe targi książki odwołane. Powód: koronawirus.

Data: 2020-03-04 21:15:40 Autor: Piotr Piekarski

Koronawirus ma rosnący wpływ nie tylko na życie i zachowania ludzi na świecie, ale też na branżę wydawniczą. Londyn, Paryż, Lipsk – organizatorzy największych wiosennych targów książki kolejno odwołują planowane na czas najbliższy imprezy i spotkania. Powodem jest rosnące zagrożenie zakażeniem koronawirusem. Organizatorzy najbliższych polskich imprez – targów książki w Poznaniu (6-8 marca 2020), Gdańsku (27-29 marca 2020) planowali przeprowadzenie imprez zgodnie z harmonogramem (aktualizacja: 12 marca 2020 organizatorzy poinformowali, że Gdańskie Targi Książki 2020 nie odbędą się w marcu. Znamy już nowy termin imprezy. Z kolei odpowiedź na pytanie, czy Warszawskie Targi Książki 2020 się odbędą (21-24 maja 2020) na razie jest twierdząca. W Polsce ukazuje się pierwsza książka o koronawirusie, a we Włoszech i Francji rośnie zainteresowanie... Dżumą Alberta Camusa.

Obrazek w treści

Targi książki odwołane z powodu koronawirusa

Zaplanowane na trzy dni – od 10 do 12 marca 2020 roku – targi książki w stolicy Wielkiej Brytanii zostały odwołane. Przeszło 25 tysięcy wystawców zostało odesłanych z kwitkiem. W środowisku związanym z branżą wydawniczą daje się odczuć niezadowolenie. Dlaczego organizator imprezy czekał tak długo z podjęciem decyzji? Dla wydawców przygotowania do targów to przecież koszty, trzeba przygotować setki tysięcy spotkań autorskich, podpisać umowy, zarezerwować pokoje w hotelach.

Jak podaje The Guardian, Reed Exhbition tłumaczy, że decyzja była konieczna, bowiem już teraz wielu wystawców i autorów wycofało swój udział w targach. Przyczyną były między innymi trudności w dotarciu do Londynu, ograniczenia wynikające z rozprzestrzenianiu się ognisk choroby wywołanej COVID-19 i zwykły niepokój co do bezpieczeństwa imprezy. Zważywszy na do, że przez jedną dobę zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii dwanaście kolejnych przypadków choroby, organizatorzy przyznali, że tegoroczna edycja targów w londyńskiej Olimpii przypominałaby raczej miasteczko duchów. Decyzja wydaje się rozsądna.

Postępując zgodnie z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii i organizacjami zdrowia publicznego, niechętnie podjęliśmy decyzję o rezygnacji z tegorocznego wydarzenia

- napisał na swej stronie internetowej organizator targów londyńskich, Reed Exhibition

London Book Fair nie są jedyną imprezą targową odwołaną w ostatnim czasie. Podobne decyzje podjęli już wcześniej organizatorzy targów książki w Lipsku (planowane na 12-15 marca 2020), które w 2019 roku odwiedziło niemal 300 tysięcy osób i Paryżu. Odwołanie tych imprez to poważny problem dla całej branży wydawniczej. Na wiosennych targach  podpisuje się tysiące umów na najgorętsze nowości wydawnicze z całego świata. Jeśli sytuacja będzie eskalować, zakup praw na wydanie książek w 2021 roku może być utrudniony lub opóźniony. Na targach wydawcy bardzo intensywnie promują też wydawane przez siebie tytuły – do Lipska, Londynu i Paryża miało przyjechać łącznie kilkanaście tysięcy autorów, by spotkać się z czytelnikami. Odwołanie wspomnianych imprez może spowodować poważne straty finansowe zagranicznych wydawców.

Targi książki w Polsce na razie nie są zagrożone

Organizatorzy zaczynających się w najbliższy piątek Poznańskich Targów Książki deklarują, że impreza odbędzie się zgodnie z planem.

Grupa MTP pochodzi ze szczególną uwagą do sytuacji związanej z zachorowaniami na koronawirusa na świecie, a w szczególności w krajach europejskich. Od początku lutego 2020 roku utrzymujemy ponadstandardowe procedury sanitarne na wszystkich targach i wydarzeniach przez nas organizowanych.

- podkreślają organizatorzy Poznańskich Targów Książki

27 marca ruszają Gdańskie Targi Książki. Właśnie ogłoszono program wydarzeń podczas imprezy. Organizator warszawskiej imprezy, zapowiadanej na maj, także potwierdza, że targi się odbędą. I trudno się dziwić. Ministerstwo Zdrowia i eksperci podkreślają, że sytuacja w kraju jest stabilna i nie ma powodów do paniki – warto tylko pamiętać o najważniejszych zasadach higienicznych. Przypomina je specjalny spot, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia:

We Francji króluje... „Dżuma". Alberta Camusa

Tymczasem czytelnicy coraz chętniej sięgają po książki, których fabuła oparta jest na historiach z morderczymi wirusami. We Włoszech na toplistę bestsellerów Amazona wskoczyła Dżuma Alberta Camusa, opowiadająca o fikcyjnej epidemii tej choroby w algierskim Oranie w 1940 roku. Powieść Camusa zyskała też drugie życie we Francji, a media starają się powiązać rosnącą popularność powieści z zagrożeniem koronawirusem. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku nagłego wzrostu zainteresowania filmem Epidemia strachu Stevena Soderberga oraz... gry strategicznej Plague.inc, w której zadaniem gracza jest stworzenie możliwie najgroźniejszego wirusa, który opanuje cały świat. W Polsce ogromne zainteresowanie budzi powieść Oczy ciemności Deana Koonza, opisująca epidemię morderczego wirusa Wuhan. Podkreślmy: opisana historia jest wyłącznie fikcją literacką.

Polska książka o koronawirusie

Wydawnictwo Pascal przygotowało dla polskich czytelników poradnik Ewy Krawczyk pt. Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się zabezpieczyć. Premiera zapowiedziana jest na 25 marca. Czytelnicy są podzieleni – inni doceniają, że publikacja została przygotowana przez lekarkę, inni uznają jej błyskawiczne wydanie za typowy „skok na kasę". W Amazonie nabyć można z kolei liczne poradniki, muzykę, koszulki i inne drobiazgi związane z koronawirusem.

I choć mówi się już o infodemii (informacja+pandemia), co wynika z wyjątkowo dużego zainteresowania tematem wśród wszystkich mediów świata, to wygląda na to, że jedni na wirusie tracą, a inni całkiem dobrze zarabiają.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje