Największe targi książki odwołane. Powód: koronawirus.

Data: 2020-03-04 21:15:40 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Koronawirus ma rosnący wpływ nie tylko na życie i zachowania ludzi na świecie, ale też na branżę wydawniczą. Londyn, Paryż, Lipsk – organizatorzy największych wiosennych targów książki kolejno odwołują planowane na czas najbliższy imprezy i spotkania. Powodem jest rosnące zagrożenie zakażeniem koronawirusem. Organizatorzy najbliższych polskich imprez – targów książki w Poznaniu (6-8 marca 2020), Gdańsku (27-29 marca 2020) planowali przeprowadzenie imprez zgodnie z harmonogramem (aktualizacja: 12 marca 2020 organizatorzy poinformowali, że Gdańskie Targi Książki 2020 nie odbędą się w marcu. Znamy już nowy termin imprezy. Z kolei odpowiedź na pytanie, czy Warszawskie Targi Książki 2020 się odbędą (21-24 maja 2020) na razie jest twierdząca. W Polsce ukazuje się pierwsza książka o koronawirusie, a we Włoszech i Francji rośnie zainteresowanie... Dżumą Alberta Camusa.

Obrazek w treści Największe targi książki odwołane. Powód: koronawirus. [jpg]

Targi książki odwołane z powodu koronawirusa

Zaplanowane na trzy dni – od 10 do 12 marca 2020 roku – targi książki w stolicy Wielkiej Brytanii zostały odwołane. Przeszło 25 tysięcy wystawców zostało odesłanych z kwitkiem. W środowisku związanym z branżą wydawniczą daje się odczuć niezadowolenie. Dlaczego organizator imprezy czekał tak długo z podjęciem decyzji? Dla wydawców przygotowania do targów to przecież koszty, trzeba przygotować setki tysięcy spotkań autorskich, podpisać umowy, zarezerwować pokoje w hotelach.

Jak podaje The Guardian, Reed Exhbition tłumaczy, że decyzja była konieczna, bowiem już teraz wielu wystawców i autorów wycofało swój udział w targach. Przyczyną były między innymi trudności w dotarciu do Londynu, ograniczenia wynikające z rozprzestrzenianiu się ognisk choroby wywołanej COVID-19 i zwykły niepokój co do bezpieczeństwa imprezy. Zważywszy na do, że przez jedną dobę zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii dwanaście kolejnych przypadków choroby, organizatorzy przyznali, że tegoroczna edycja targów w londyńskiej Olimpii przypominałaby raczej miasteczko duchów. Decyzja wydaje się rozsądna.

Postępując zgodnie z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii i organizacjami zdrowia publicznego, niechętnie podjęliśmy decyzję o rezygnacji z tegorocznego wydarzenia

- napisał na swej stronie internetowej organizator targów londyńskich, Reed Exhibition

London Book Fair nie są jedyną imprezą targową odwołaną w ostatnim czasie. Podobne decyzje podjęli już wcześniej organizatorzy targów książki w Lipsku (planowane na 12-15 marca 2020), które w 2019 roku odwiedziło niemal 300 tysięcy osób i Paryżu. Odwołanie tych imprez to poważny problem dla całej branży wydawniczej. Na wiosennych targach  podpisuje się tysiące umów na najgorętsze nowości wydawnicze z całego świata. Jeśli sytuacja będzie eskalować, zakup praw na wydanie książek w 2021 roku może być utrudniony lub opóźniony. Na targach wydawcy bardzo intensywnie promują też wydawane przez siebie tytuły – do Lipska, Londynu i Paryża miało przyjechać łącznie kilkanaście tysięcy autorów, by spotkać się z czytelnikami. Odwołanie wspomnianych imprez może spowodować poważne straty finansowe zagranicznych wydawców.

Targi książki w Polsce na razie nie są zagrożone

Organizatorzy zaczynających się w najbliższy piątek Poznańskich Targów Książki deklarują, że impreza odbędzie się zgodnie z planem.

Grupa MTP pochodzi ze szczególną uwagą do sytuacji związanej z zachorowaniami na koronawirusa na świecie, a w szczególności w krajach europejskich. Od początku lutego 2020 roku utrzymujemy ponadstandardowe procedury sanitarne na wszystkich targach i wydarzeniach przez nas organizowanych.

- podkreślają organizatorzy Poznańskich Targów Książki

27 marca ruszają Gdańskie Targi Książki. Właśnie ogłoszono program wydarzeń podczas imprezy. Organizator warszawskiej imprezy, zapowiadanej na maj, także potwierdza, że targi się odbędą. I trudno się dziwić. Ministerstwo Zdrowia i eksperci podkreślają, że sytuacja w kraju jest stabilna i nie ma powodów do paniki – warto tylko pamiętać o najważniejszych zasadach higienicznych. Przypomina je specjalny spot, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia:

We Francji króluje... „Dżuma". Alberta Camusa

Tymczasem czytelnicy coraz chętniej sięgają po książki, których fabuła oparta jest na historiach z morderczymi wirusami. We Włoszech na toplistę bestsellerów Amazona wskoczyła Dżuma Alberta Camusa, opowiadająca o fikcyjnej epidemii tej choroby w algierskim Oranie w 1940 roku. Powieść Camusa zyskała też drugie życie we Francji, a media starają się powiązać rosnącą popularność powieści z zagrożeniem koronawirusem. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku nagłego wzrostu zainteresowania filmem Epidemia strachu Stevena Soderberga oraz... gry strategicznej Plague.inc, w której zadaniem gracza jest stworzenie możliwie najgroźniejszego wirusa, który opanuje cały świat. W Polsce ogromne zainteresowanie budzi powieść Oczy ciemności Deana Koonza, opisująca epidemię morderczego wirusa Wuhan. Podkreślmy: opisana historia jest wyłącznie fikcją literacką.

Polska książka o koronawirusie

Wydawnictwo Pascal przygotowało dla polskich czytelników poradnik Ewy Krawczyk pt. Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się zabezpieczyć. Premiera zapowiedziana jest na 25 marca. Czytelnicy są podzieleni – inni doceniają, że publikacja została przygotowana przez lekarkę, inni uznają jej błyskawiczne wydanie za typowy „skok na kasę". W Amazonie nabyć można z kolei liczne poradniki, muzykę, koszulki i inne drobiazgi związane z koronawirusem.

I choć mówi się już o infodemii (informacja+pandemia), co wynika z wyjątkowo dużego zainteresowania tematem wśród wszystkich mediów świata, to wygląda na to, że jedni na wirusie tracą, a inni całkiem dobrze zarabiają.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Pokaż wszystkie recenzje