Nikt nie przyszedł na spotkanie autorskie. Atwood, Gaiman i Stephen King: „Witaj w klubie”

Data: 2022-12-07 15:38:12 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na spotkanie autorskie z okazji premiery debiutanckiej powieści przyszło tylko dwoje znajomych – to spotkało początkującą pisarkę, która opowiedziała o tym na Twitterze. Nie spodziewała się, że w odpowiedzi najpopularniejsze pisarki i najpoczytniejsi pisarze podzielą się własnymi historiami. 

Obrazek w treści Nikt nie przyszedł na spotkanie autorskie. Atwood, Gaiman i Stephen King: „Witaj w klubie” [jpg]fot. ilustracyjna / Pixabay

Chelsea Banning to młoda pisarka, która w te wakacje wydała swoją pierwszą powieść. Niedawno w mediach społecznościowych napisała, jakie przykrości spotykają pisarzy na początku ich drogi. W odpowiedzi o swoich przeżyciach napisali bestsellerowi pisarki i pisarze.

Nikt nie przyszedł na spotkanie autorki 

W sierpniu tego roku na amerykańskim rynku ukazała się powieść Of Crowns and Legends, która napisana została przez Chelsea Banning, bibliotekarkę z Ohio. Jej pierwsza książka nawiązuje do legendy o królu Arturze i jest zachowana w gatunku prozy fantasy. 

Czytaj także: Oto najlepsze książki na zimę 2022

Niedawno debiutantka zorganizowała swoje spotkanie autorskie. Na wydarzenie odpowiedziało prawie 40 osób, jednak ostatecznie – po podpis – dotarło tylko dwoje znajomych pisarki. W sieci napisała, że choć bardzo cieszyła się z wizyty przyjaciół, jednocześnie przyznała, że była trochę smutna i zawstydzona całą sytuacją

Atwood, Gaiman i King przyznają: początki były trudne 

Relacja pisarki szybko stała się internetowym viralem, udostępnianym przez użytkowników Twittera i TikToka. Wyznanie pisarki zebrało ponad 70 tysięcy polubień na Twitterze, a 3 tysiące osób podało je dalej. Dotarło także do znanych i cenionych pisarzy, którzy zdecydowali się… opowiedzieć o własnych doświadczeniach.  

Okazuje się, że w podobnej sytuacji przed laty znaleźli się chociażby Margaret Atwood, Stephen King czy Nail Gaiman. Autorka Opowieści podręcznej napisała w odpowiedzi na twitta: 

Witaj w klubie. Zrobiłam podpisywanie [książek], na które nikt nie przyszedł, oprócz faceta, który chciał kupić taśmę klejącą i myślał, że jestem pomocnicą w sklepie.

Sytuację skomentował także Neil Gaiman, twórca serii Sandman, zekranizowanej przez Netflix w postaci popularnego serialu. Gaiman przywołała anegdotę związaną ze spotkaniem, w którym uczestniczył wraz z innym pisarzem – Terrym Pratchettem, twórcą kultowego cyklu Świat Dysku

Terry Pratchett i ja zrobiliśmy spotkanie przy okazji premiery książki „Dobry omen” na Manhattanie, na które nikt w ogóle nie przyszedł. Więc jesteś od nas dwa razy lepsza. 

A Stephen King, twórca popularnego To czy Zielonej mili, wspomniał, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie autorskie: 

Podczas mojego pierwszego podpisywania w Salem’s Lot miałem jednego czytelnika. Gruby dzieciak, który powiedział: „Hej, stary, czy wiesz, gdzie są jakieś nazistowskie książki?”

Z kolei Jodi Picoult, twórczyni powieści obyczajowych i autorka Bez mojej zgody, przypomniała sobie, że wiele razy siedziałam samotnie przy stoliku do autografów tylko po to, żeby ktoś podszedł… i zapytał mnie, gdzie jest łazienka.

Spontaniczna akcja autorów sprawiła także, że o książce Chelsea Banning napisały największe serwisy internetowe, w tym magazyn „People” i „Kirkus Reviews”. To nie pierwszy raz, gdy media społecznościowe odmieniły losy debiutującej autorki. Jakiś czas temu w mediach można było przeczytać o książce Lightlark, która okazała się międzynarodowym hitem po tym, gdy o niepowodzeniach związanych z wydaniem powieści autorka opowiedziała w filmach na TikToku

Z całą pewnością wpłynęła także na sprzedaż powieści Chelsea Banning, bo — jak można spostrzec na profilu debiutantki — kolejne osoby dzielą się informacją o zakupie książki. Kto wie, być może na kolejnym spotkaniu autorskim po autograf ustawi się więc niemała kolejka? 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Pokaż wszystkie recenzje