Turniej na poezję już wkrótce odbędzie się w Warszawie 

Data: 2022-01-18 09:25:34 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W najbliższą sobotę w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie zorganizowany zostanie pierwszy slam poetycki, czyli turniej na poezję, w którym zaprezentować może się każdy. Jurorami będzie publiczność, a nagrodami – ich aplauz. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Piszesz poezję i marzysz o tym, by zaprezentować ją szerszej publiczności? A może wolisz posłuchać niezłych występów? W Warszawie w nadchodzący weekend organizowany będzie slam poetycki, czyli pojedynek na wiersze! 

Czym jest slam poetycki? 

Slam to znana na całym świecie impreza, w czasie której każdy – niezależnie do wykształcenia czy doświadczenia literackiego – ma szansę zaprezentować swoją poezję. W slamie chodzi o autentyczność, ale również porwanie tłumu, bowiem to publika słuchająca tekstu decyduje swoimi brawami, kto przechodzi do następnych etapów nietypowego konkursu poetyckiego. 

Może zainteresować cię także...

Ta niezwykła impreza powraca do Warszawy i już wkrótce pierwszy raz zorganizowana zostanie w Wawerskim Centrum Kultury. Jak podkreślają organizatorzy warszawskiego, w slamie ważna – obok samego tekstu – jest również ekspresja artysty. 

– Liczy się wszystko: tekst (własny!), jego wykonanie i charyzma występującego,  czasem nawet sposób wejścia na scenę czy powitanie widowni. To wszystko są elementy performansu. Dopuszczalne są dodatkowe środki wyrazu: gest, mimika, śpiew – komentują organizatorzy, twórcy strony „Poezja w Warszawie”.

Chociaż slam więcej wspólnego ma z teatrem niż tradycyjnym wieczorkiem poetyckim, artyści nie mogą na scenę wnosić rekwizytów, instrumentów czy przebierać się w specjalne kostiumy. 

Pierwszy slam poetycki 

Slam poetycki w Wawerskim Centrum Kultury odbędzie się w sobotę 22 stycznia od godziny 19:00. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny, a osoby, które chcą się zaprezentować – mogą nadsyłać swoje zgłoszenia na adres mailowy organizatora do piątku. 

– Wawer to idealne miejsce dla żywej poezji oraz slamerek i slamerów. Właśnie w tej prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy znajduje się rejon nazywany „osiedlem poetów” (mieszkali tam m.in. Tuwim i Gałczyński, bywał też często ksiądz Twardowski), a sala widowiskowa WCK znakomicie nadaje się do szermierki na wersy i metafory – czytamy w komunikacie nadesłanym przez „Poezję w Warszawie”. 

Znani są już także pierwsi występujący. Będą to zwłaszcza slamerki i slamerzy z Warszawy, ale również artyści spoza stolicy oraz Amerykanin prezentujący nurt spoken word. 

Może zainteresować cię także...

Każdy z artystów będzie musiał zmieścić się w określonych widełkach czasowych – 3 minutach w eliminacjach, 3,5 minuty w półfinale oraz 4 minutach w finałowym starciu. Jak podkreślają organizatorzy, zwycięzca turnieju na słowa „bierze wszystko: sławę, chwałę i główną nagrodę – 250 zł”.

Więcej informacji na temat slamu odnaleźć można na stronie wydarzenia na Facebooku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy