Znamy nominowanych do Bestsellerów Empiku 2021

Data: 2022-01-13 13:43:27 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

13 stycznia poznaliśmy twórców nominowanych do nagrody sieci Empik – Bestsellery Empiku 2021. Wśród wyróżnionych są m.in. Bernardine Evaristo, Jakub Żulczyk i Heather Morris.

Obrazek w treściBestsellery Empiku 2018 / fot. Teodor Klepczyński / mat. prasowe Empik

Bestsellery Empiku to nagrody przyznawane przez sieć popularnych księgarń najpopularniejszym i najchętniej kupowanym książkom, filmom i albumom muzycznym minionego roku. 13 stycznia sieć ujawniła, jacy twórcy mają szansę na otrzymanie statuetki w 2022 roku.

Bestsellery Empiku 2021 nominacje w kategorii literatura piękna

Pięć tytułów nominowanych zostało w kategorii literatury pięknej, dwie książki napisane zostały przez polskich twórców.

Do Bestsellerów Empiku w tej kategorii nominowano Bernardine Evaristo za powieść Dziewczyna, kobieta, inna, która w ubiegłym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Evaristo jest laureatką nagrody Bookera, którą otrzymała za wspomnianą powieść.

Wśród wyróżnionych autorów znajduje się również Jakub Żulczyk, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę główną jury w plebiscycie na najlepszą książkę na lato 2021, organizowanym przez serwis Granice.pl za publikację Informacja zwrotna (Świat Książki).

Czytaj również: Jakub Żulczyk - cytaty

Do Bestsellerów Empiku nominowana jest także Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwitz, która tym razem wyróżniona została za publikację Trzy siostry. Morris do nagrody Empiku była nominowana także w przeszłości, a statuetkę otrzymała w 2018 roku. W naszym serwisie znajdziecie cytaty z książek Heather Morris

W kategorii literatury pięknej nominowana została również Joanna Mokosa-Rykalska za powieść Matka siedzi z tyłu oraz Ken Follet za kryminał Nigdy.

Bestsellery Empiku 2021 nominacje w kategorii rozwój osobisty

Do Bestsellerów Empiku nominowana została bestsellerowa książka Natalii de Barbaro Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie (Wydawnictwo Agora). Publikacja przez wiele tygodni znajdowała się na wysokim miejscu w zestawieniach sprzedażowych księgarń internetowych i stacjonarnych. O fenomenie Czułej przewodniczki pisze na naszych łamach Danuta Awolusi.

W kategorii rozwój osobisty nominowano także nową publikację Agnieszki Maciąg Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego.

Szansę na Bestsellera Empiku w tej kategorii ma również Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka, która w minionym roku nakładem Domu Wydawniczego Rebis wydała publikację Kobiety, które czują za bardzo.

Czytelnicy chętnie sięgali również po poradnik Robina Sharmy (Wydawnictwo Kompania Mediowa) Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko oraz publikację Sharon JonesNapisz i spal (Wydawnictwo Otwarte).

Bestsellery Empiku 2021 nominacje w kategorii literatura popularna

W kategorii literatury popularnej nominacje otrzymały zwłaszcza przekłady. Wśród nominowanych za swoje najnowsze powieści nominowani zostali Nicholas Sparks, Stephen King oraz B.A. Paris.

Nominowana została również Barbara Wysoczańska za fikcję historyczną Narzeczona nazisty (Wydawnictwo Filia). Publikacja przedstawia losy młodej Polki, studentki germanistyki, która latem 1938 roku nawiązuje relację z niemieckim arystokratą.

Nagrodę otrzymać może także Remigiusz Mróz, który nominowany został do nagrody za powieść Wybaczam Ci (Czwarta Strona). To powieść niezwiązana z powieściowymi cyklami opolskiego pisarza, która przedstawia losy bohaterki Iny Kobryn. Niedawno pisarz zapowiedział premierę kolejnej książki - thrillera Projekt Riese.

Bestsellery Empiku 2021 nominacje w kategorii literatura polska dla dzieci

Co w minionym roku czytano najmłodszym? Wśród nominowanych w kategorii literatury dla dzieci znalazł się najnowsza książka Andrzeja Maleszki z serii Magiczne drzewo –  Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór (Wydawnictwo Znak Emotikon), powieść Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Urszuli Młodnickiej oraz Agnieszki Waligóry (Wydawnictwo Sensus) oraz Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Agaty Romaniuk (Agora).

Bestsellery Empiku w kategorii literatury dla dzieci otrzymać może również Sylwia Chutnik za publikację o kobietach przełomowych dla naszego kraju – chodzi o Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Debit.

Nominację otrzymała także publikacja Agory Wszystkie kolory świata. Opracowana przez znanych pisarzy i polonistów publikacja, pokazuje, że każdy z nas jest różny, jednak każdemu należy się szacunek. Dochód z książki przeznaczono na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Bestsellery Empiku 2021 nominacje w kategoriach audiobook i podcast

W kategorii audiobook wśród nominacji znalazły się zarówno klasyczne audiobooki, które dostępne są w ramach usługi Empik Go, ale również słuchowiska będące oryginalnymi produkcjami realizowanymi na rzecz platformy Empiku. Wśród nominowanych utworów znalazły się Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (czytała Maja Ostaszewska), Gra Luizy, oryginalny serial Empik Go według scenariusza Anny Robak-Reczek, Wilkołak oryginalny serial Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, audiobook powieści Wizjer Magdaleny Witkiewicz oraz Zabójcza przyjaźń, czyli powieść Alice Feeney, zrealizowana przez Dianę Giurow i Michała Podsiadłę.

Tego roku Bestsellery Empiku przyznane zostaną także w kategorii podcast. Wyróżnieni zostali  twórcy podcastów Kryminatorium Empik Go 2, Muzyczka Okuniewskiej, Piąte: Nie zabijaj. Droga po kres, W poszukiwaniu pełni oraz Zagadki Kryminalne Empik Go.

Odkrycia Empiku 2021 – nominacje w kategorii literatura

Oprócz nagród dla twórców najlepiej sprzedających się książek, od kilku lat Empik przyznaje także nagrodę w kategorii „Odkrycia Empiku”.  W tym gronie znaleźli się również twórcy literaccy.

Łukasz Barys do nagrody nominowany został za powieść Kości, które nosisz w kieszeni, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka. Za tę publikację autor nominowany jest także do tegorocznej nagrody Paszporty Polityki

Wyróżniona została także Dorota Kotas za książkę Cukry. Pisarka znana jest już w środowisku literackim. W przeszłości była laureatką Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Conrada. 

Szansę na nagrodę ma także Maciej Jakubowiak, który nakładem Wydawnictwa Czarne wydał książkę Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata. W publikacji autor dokonuje analizy wizji apokaliptycznych w popkulturze i sztuce.

Nominowany do nagrody Mateusz Pakuła w książce Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję (Wydawnictwo Nisza) opowiada z kolei o umieraniu odchodzeniu ojca, ale także braku pomocy z zewnątrz i radzeniu sobie ze śmiercią. 

Nominowana w Bestsellerach Empiku książka Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu to debiut Aleksandry Zbroi, w której autorka dokonuje rozliczenia z nieżyjącym już ojcem. Wraz z kolejnymi rozdziałami, pisarka przekonuje się, jak niewiele wie o ojcu. 

Krytycy nagrody przekonują, że Bestsellery Empiku nie są nagrodą, która brałaby pod uwagę poziom publikacji. Że to raczej festiwal popularności niż święto literatury. Nie da się jednak ukryć, że wyróżnienie to ma jedną, bardzo wielką zaletę. Bestsellery Empiku pokazują, co w Polsce się czyta. O tym, po jakie publikacje sięgaliśmy najczęściej w 2021 roku, przekonamy się już 15 lutego 2021.   

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje