Próbna matura z języka polskiego 2023 już dziś! 

Data: 2023-12-06 05:20:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

6 grudnia 2023 r. w całym kraju rozpoczęła się próbna matura. Dziś maturzyści zmierzą się z językiem polskim. Co może czekać na nich w arkuszu? Kiedy i o której poznamy odpowiedzi? Przeczytajcie ten artykuł do końca i poznajcie odpowiedzi! 

Próbna matura 2023fot. fragmenty pochodzące z arkusza diagnostycznego 2022 / OKE

Już dziś uczniowie czwartych klas liceów i piątych klas techników wypróbują się przed nadchodzącym egzaminem maturalnym. Zorganizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną test diagnostyczny – czyli tak naprawdę próbna matura – ma pomóc przyszłym abiturientom lepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. Co jednak warto wiedzieć tuż przed próbną maturą z polskiego?

Czytaj również: Matura próbna 2023 z języka polskiego - pytania i odpowiedzi 

Próbna matura z polskiego 2023 – o której godzinie arkusz? 

Próbna matura z polskiego w grudniu 2023 r. odbędzie się dokładnie 6.12.2023 r., czyli w mikołajki. Podobnie jak na prawdziwym egzaminie za kilka miesięcy, arkusze z zadaniami trafią do rąk uczniów o godz. 9:00. 

Czytaj także: Lista lektur szkolnych na maturę 2023

Po godz. 9:00 arkusz trafi także do internetu, gdzie z zadaniami będą mogli zapoznać się wszyscy zainteresowani. 

Próbna matura 2023 – o której odpowiedzi?

Odpowiedzi do zadań z próbnej matury z języka polskiego pojawią się na stronie OKE po godz. 12:00 w dniu 6.12.2023 r. Wcześniej odpowiedzi do zadań będzie można przeczytać także na łamach serwisu Granice.pl, gdzie arkusz rozwiąże specjalnie wybrany do tego zdania polonista.

Próbna matura z polskiego 2023 – przecieki, kto będzie znał zadania wcześniej? 

Przypomnijmy, że niemal każdego roku przy okazji matury pojawia się wątek „przecieków maturalnych”, czyli nieoficjalnych informacji dotyczących tego, co pojawi się na egzaminie.

Czytaj także: Lektury obowiązkowe matura 2024: co warto znać? Oto spis wszystkich lektur 

W przypadku próbnej matury tajność zadań nie jest aż tak wielka, jak w przypadku prawdziwego egzaminu w maju. Okazuje się, że niektóre osoby będą miały dostęp do zadań chwilę wcześniej – to m.in. dyrektorzy szkół czy nauczyciele, którzy próbny egzamin z polskiego muszą najpierw wydrukować lub skserować. 

Próbna matura 2023 – czy jest wolne? 

Egzamin maturalny wiąże się także z dodatkowymi dniami wolnymi dla uczniów szkół średnich – taki „bonus” trafia się wszystkim młodszym rocznikom, które na początku maja nie zdają matury. 

Niestety, w przypadku próbnej matury z polskiego nie mamy dobrej wiadomości dla młodszych koleżanek i kolegów tegorocznych maturzystów: na czas próbnej matury szkoły pracują bez zmian, a lekcje prowadzone są normalnie. Zatem 6.12.2023 r. i kolejne dni: 7.12 oraz 8.12 nie są dniami wolnymi od zajęć w szkole. 

Próbna matura 2023 – co może być? 

Arkusz z zadaniami na maturze z polskiego składa się z kilku części. W pierwszej z nich, nazwanej „język polski w użyciu”, najczęściej będziemy mieli do czynienia z dwoma tekstami teoretycznoliterackimi. Zdający będzie musiał przeczytać je ze zrozumieniem, a następnie wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Do tekstów mogą pojawić się zadania typu prawda-fałsz, wybór jednej prawidłowej odpowiedzi spośród podanych czy zadania otwarte. 

Oprócz tego pojawi się część historycznoliteracka, w której sprawdza się znajomość poszczególnych lektur szkolnych, a wśród nich znajdują się m.in. Antygona, Wesele czy Kordian. Konieczna jest także znajomość kluczowych lektur ze szkoły podstawowej, takich jak Pan Tadeusz – epopeja narodowa spod pióra Adama Mickiewicza czy Balladyna, a zatem drugiego ważnych polskich romantyków, Juliusza Słowackiego. W ramach tej części zdający będzie musiał odpowiedzieć na poszczególne pytania, w tym te dotyczące zamieszczonego tekstu będącego np. fragmentem lektury.

W części trzeciej maturzyści będą musieli zmierzyć się z pracą pisemną. Może być to rozprawka, analiza interpretacyjna wiersza czy esej. Tematy wypracowań mogą zawierać wiersz jako tekst źródłowy, poza tym w pracach pisemnych obowiązkowe jest odwołanie do przynajmniej jednej z lektur.

Tagi: matura, matura 2023, próbna matura 2023, lektury szkolne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz rozpoczyna się słynną inwokacją: Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje