Wiemy, kto wygrał wydanie własnego kryminału!

Data: 2019-08-03 17:35:53 Autor: pobarski

Wydanie własnej książki to jedno z marzeń wielu czytelników. Często, mimo napisania całej opowieści, trudno jest znaleźć wydawcę. Czwarta Strona zorganizowała konkurs na najlepszy debiutancki kryminał, a my znamy już zwycięzcę!

Books

W ubiegłym roku Czwarta Strona, czyli imprint Wydawnictwa Poznańskiego, ogłosiło konkurs na najlepszą powieść kryminalną. Swoje prace nadsyłać mogli debiutanci, a ich kryminał musiał być autorską, oryginalną powieścią.

Czytaj także: Chcesz wydać książkę? Czwarta Strona ogłasza konkurs kryminalny 

Książki przyszli pisarze mogli nadsyłać do końca kwietnia 2019 roku, następnie jury złożone z dziennikarzy, pracowników wydawnictwa i autorów – Magdy Stachuli (Idealna, Trzecia), Marty Guzowskiej  (Ślepy archeolog, Chciwość) i Roberta Małeckiego (Skaza, Wada) czytało prace i debatowało nad nimi. Teraz znamy już zwycięzcę, a właściwie – zwyciężczynię – konkursu na kryminalny debiut Czwartej Strony.

Debaty jury były dość burzliwe, każdy z jurorów miał bowiem własnego kandydata i własne opinie. Jednak ostatecznie udało się wyłonić najlepszą pracę spośród prawie 200 nadesłanych książek. Laureatką została Joanna Dulewicz, która napisała książkę pod roboczym tytułem Demony.

Po pierwsze cieszę się, że wygrał tekst, który jednoznacznie wskazałem jako najlepszy ze zgłoszonych na konkurs. Joanna Dulewicz napisała po prostu rozsądny kryminał. Wiem, że może to dziwnie brzmi, ale uważam, że jest to ogromna zaleta tego tekstu. Powieść jest pisana swobodnie i z wyczuciem, bez żadnego zadęcia, dzięki czemu intryga rozwija się niezwykle interesująco – argumentuje decyzję Robert Małecki, autor bestsellerowych kryminałów. – Postacie są wiarygodnie psychologicznie, a ich motywacje wypływają naturalnie z następujących po sobie zdarzeń. No i wreszcie, Jej tekst okazał się być tekstem najbardziej dojrzałym konstrukcyjnie i literacko. Mocno Jej gratuluję, bo miałem sporą przyjemność z czytania. Jestem przekonany, że po pracach redakcyjnych i doszlifowaniu powieść będzie mogła zapisać się w pamięci czytelników – dodaje pisarz.

Z kolei redaktor prowadzący Czwartej Strony Adrian Tomczyk wylicza inne zalety powieści nowej autorki na rynku: Dojrzały język, przemyślane sceny, lekki styl i ciekawe punkty zwrotne to główne atuty powieści pod roboczym tytułem Demony.

Joanna Dulewicz może liczyć na wydanie książki w jednym z największych w Polsce wydawnictw. Oprócz tego otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Łącznie zgłoszono prawie 200 książek. Czego dotyczyły kryminały przesłane do popularnego poznańskiego wydawnictwa? Większość powieści rozgrywała się na terenie Polski, ale mieliśmy kilka przypadków prozy osadzonej poza granicami Polski – zdradza nam redaktor Czwartej Strony.

Oprócz tego, jak zauważa Adrian Tomczyk, częstą bolączką powieści, w których akcja została osadzona za granicą, zawierały zaledwie lekko tylko naszkicowane tło społeczne, co w kryminale przecież ma duże znaczenie

Drodzy Autorzy, po pierwsze, pamiętajcie, że to jest konkurs, a konkursy rządzą się swoimi prawami. Po drugie, przegrana o niczym jeszcze nie świadczy, bo pokażcie mi, które konkursy wydawnicze wygrali mistrzowie w tym fachu, czyli np. Indridason, Coben, May, Minier czy Czubaj? Zatem głowa do góry! – powiedział zaś nam Robert Małecki, dając swoistą nagrodę pocieszenia pozostałym uczestnikom konkursu.

A czy Wy marzyliście kiedyś o napisaniu własnej książki? A może udało Wam się spełnić to marzenie?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje