Nieodwracalnie

Do lektury najnowszej powieści Bartosza Szczygielskiego "Nieodwracalne" od wydawnictwa Czwarta Strona podeszłam trochę z innym nastawieniem, niż mam zazwyczaj, kiedy sięgam po literaturę z gatunku thriller, kryminał. A to za sprawą spotkania z autorem promującego książkę.
Autor podzielił się z czytelnikami bardzo osobistymi refleksjami.
Już sama dedykacja książki jest poruszająca - "Dla Ady. Gdziekolwiek jesteś, obyś była tam szczęśliwa".

Historia zaczyna się mocnym uderzeniem. Dwójka spacerowiczów natrafia na konstrukcję przypominającą stos. Z przerażeniem odkrywają popalone ciało młodej dziewczyny. Dziewczyna wciąż żyje.

Tłem wydarzeń jest miejscowość Łamice tworzące zamkniętą społeczność, której częścią jest firma produkcyjna Tekturpol. Tam wydarzy się coś, co zatrzęsie posadami tego, wydającego się nudnawym miejscem, miasteczka.

Adam wychował się w Łamicach, ale dorosłe życie ułożył sobie za granicą.
Kiedy dostaje niepokojący list od dawnego przyjaciela Grzegorza, wie, że musi tam wrócić. Wszystko wskazuje na to, że  Grzegorz targną się na swoje życie.

Nagle zaczynają się dziać rzeczy, których Adam nie jest w stanie zrozumieć i ogarnąć.
Na jego drodze staje policjantka Celina. To mocna, charyzmatyczna kobieca postać - takie bardzo lubię.
Ucieczka, pogoń i docieranie do prawdy to połączy tę dwójkę.

W pewnym momencie akcja przybiera sensacyjny wymiar, aż czasami trudno złapać oddech i pokazać się w tym galimatiasie niedopowiedzeń i niepokojących wydarzeń.
W końcowym akcie czytelnik dostaje obuchem po głowie, przeżywa szok i niedowierzenie. Uzmysławia sobie jak traumatyczne przeżycia z młodości mogą zniszczyć, poszarpać psychikę i doprowadzić do dramatycznych aktów.
Każdy czyn, każda decyzja ma swoje konsekwencje, a wszystko, co się już zdarzy jest zwyczajnie nieodwracalne.

Jaki mechanizm musi zadziałać, że ofiara zostaje katem i działa z bezwzględnym okrucieństwem i żądzą zemsty?
Bartosz Szczygielski w literaturze rozrywkowo- sensacyjnej przemyca problemy traum, samobójstwa, zemsty po latach, ofiar i katów.
Zawsze zastanawiało mnie to ,czy faktycznie jest możliwe żyć żądzą zemsty przez wiele lat, a potem ją skrupulatnie i metodycznie realizować. To może wykończyć psychicznie, odczłowieczyć, sprawić, że człowiek zafiksuje się na jednym celu i nie dostrzeże tego, co się dziejenie wokół niczego i ile może przysporzyć bólu i cierpienia.

Historia może wydawać niewiarygodna, ale czasem nieprawdopodobne scenariusze dościgają życie i po prostu się dzieją.

Finał szokuje, rozwala, zostawia z niedokończoną myślą...
Ale ta historia ma więcej wymiarów i każdy czytelnik odkryje coś dla siebie.
W powietrzu unosi się nostalgia, smutek, traumy przeszłości i bolesne przeżycia.

Spotkanie z autorem zostanie ze mną na długo, a przypominać mi o nim będzie grzbiet książki "Nieodwracalne", którą odkładam na półce, aby może jeszcze kiedyś do niej powrócić.
Polecam👍.

Kup książkę Nieodwracalnie

Wskazówki. Paradoks
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Wskazówki. Paradoks

Każda historia ma swój początek, ale nie każda musi mieć tylko jedno zakończenie... Minął rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części powieści...

Wskazówki
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Wskazówki

Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary... Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę... Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem......

Powrót matki
Danuta Awolusi ;