Pokonać demony przeszłości. Bolesna tajemnica

Tom 1 cyklu Pokonać demony przeszłości

Traumatyczne przeżycia w jakiś sposób pozostawią ślad na psychice danej ofiary i tylko od niej będzie zależeć to, czy podejmie walką chodząc na terapię i dzięki temu zmniejszy ilość lub całkowicie wyeliminuje negatywne zachowania wynikające z jej cierpienia. Niestety społeczeństwo dość często odwraca się od takich osób zamiast je wspierać i im pomagać, przez co te osoby czują się jeszcze gorzej.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Ally, która jest psychologiem i podczas wędrówki do jednej z podopiecznych zostaje napadnięta i zgwałcona. Jej życie ratuje Jason, który zobaczył, co się dzieje na monitoringu zamontowanym wokół swej posiadłości. Mężczyzna prosi o pomoc znajomej lekarki, którą traktuje, jak własną mamę, gdyż od dawna wraz z mężem wspiera go w jego trudnych sytuacjach. Ally szczęśliwie dochodzi do siebie i nic jej nie jest, lecz znając działania organów ścigania i wymiar sprawiedliwości nie podejmuje się zgłoszenia przestępstwa na policję w obawie przed jeszcze gorszym stresem. Jason jako spec od informatyki i zabezpieczeń antywłamaniowych zaoferował jej darmową instalację systemu zabezpieczającego jej dom oraz wsparcie w razie, gdyby miała ataki paniki przebywając samotnie w domu, gdyż on doskonale wie, co to znaczy przeżyć piekło za życia. Jak Ally poradzi sobie po tak tragicznym wydarzeniu? Jaką tajemnicę z przeszłości skrywa Jason? Jakie zmiany w życiu pojawią się u bohaterów? Co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Bolesna tajemnica” autorstwa Ilony Łuczyńskiej.

Trudne tematy

Autorka zdecydowała się napisać książkę opartą na dramatycznych przeżyciach głównych bohaterów i takie decyzje należy pochwalać, gdyż mało jest książek, dzięki którym otrzymujemy namiastkę tego, co może odczuwać dana ofiara przemocy, a jednocześnie otrzymujemy wciągającą historię, która nie jest jakimś suchym wykładem z podręcznika. Opis tego, jak zachowują się ofiary gwałtów i jak długo trwa terapia, by w miarę mogły funkcjonować w codziennym życiu skłania do refleksji na temat tego, że należy wspierać takie ofiary, jak robił to Jason. Bohaterowie pod tym względem zostali idealnie wykreowani, gdyż ich zachowania zdecydowanie pasują do danych sytuacji i nie są w żaden sposób nierealni, co podnosi jakość pozycji. Książka moim zdaniem jest połączeniem dramatu, powieści obyczajowej z kryminałem, gdyż wątek nierozwiązanego przestępstwa cały czas przewija się pomiędzy trudnym życiem bohaterów.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się szybko i z dużym zaciekawieniem, dzięki nieprzewidywalności zdarzeń i wyjątkowości pod względem fabuły, a także, co za czym idzie masie emocji pojawiających się u mnie, dzięki czytanym wydarzeniom z życia Ally i Jasona. Zakończenie jest na tyle zaskakujące i zostawiające w niepewności, że niebawem sięgną po drugi tom. Okładka pasuje do tytułu i treści, gdyż patrząc na nią widać tę tajemniczość i mrok występujący w niej. Gorąco polecam pozycję wszystkim czytelnikom, bo dzięki tej historii zobaczą, czym jest piekło na ziemi wywołane przez innego, pozbawionego uczuć, zdemoralizowanego człowieka.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Ilonie Łuczyńskiej oraz Wydawnictwu Lucky.

Informacje dodatkowe o Pokonać demony przeszłości. Bolesna tajemnica:

Kup książkę Pokonać demony przeszłości. Bolesna tajemnica

Siła nadziei
Ilona Łuczyńska0
Okładka ksiązki - Siła nadziei

Lea od początku nie miała łatwego życia. W dzieciństwie doświadczała przemocy fizycznej i psychicznej, a jej ojciec odszedł, ponieważ nie mógł wytrzymać...