Złota Gwiazdka

„Złota Gwiazdka” to słodka (ale nie przesadnie!), nastrojowa i pogodna opowieść, która rozgrywa się w okresie Bożego Narodzenia. Jest to niby książka dla dzieci, ale jako przeciwniczka szufladkowania książek, sięgnęłam po nią i przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Zresztą dzieckiem można być w każdym wieku – podobnie jak staruszkiem, prawda?

To opowieść o małym Antosiu, który ma to nieszczęście, że jest środkowym dzieckiem – ma starszą siostrę, nastolatkę i malutkiego braciszka – Stasia, który pochłania całą uwagę rodziców. Antoś kocha go bardzo, ale nie potrafi też pozbyć się uczucia, że kiedy Stasia nie było na świecie, rodzice mieli więcej czasu dla niego i poświęcali mu całą swoją uwagę. Pobyt świąteczny u cioci Ani staje się dla Antosia szansą na odkrycie pewnej tajemnicy i przekonanie się, czy naprawdę przestał być ważny dla mamy.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Jest napisana przystępnym językiem, bez nadętej misji edukacyjnej – a jednak niesie mądre przesłanie. Jest przy tym bardzo ładnie i starannie wydana – a dużym plusem są rysunki autorstwa Małgorzaty Musierowicz, którą uwielbiam za serię „Jeżycjada”. Zachwyciła mnie okładka – twarda oprawa, wyrazisty rysunek, żywe kolory – aż chce się ją wziąć do ręki, powąchać i czytać 😊 Co oczywiście zrobiłam! Wszystko to sprawia, że „Złota Gwiazdka” jest idealnym prezentem dla dzieciaka.

„Złota Gwiazdka” bardzo mi się podobała, bo pozwoliła mi wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa, a także nastroiła mnie świątecznie (no i co z tego, że jest wiosna – nastrój bożonarodzeniowy można mieć przez cały rok!). Sięgając po tę książkę, spodziewałam się (zasugerowana okładką) czegoś w stylu „Noelki” Małgorzaty Musierowicz – i trochę podobieństw jest, bo tutaj także mamy ciepło rodzinne, silne więzi, przygotowania do Bożego Narodzenia. Ale w „Noelce” bohaterką była dojrzewająca dziewczyna, a tutaj mamy małego chłopca, więc i problemy są inne. Jednak rozterki Antosia wcale nie są mniejszego kalibru!

Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic, który planuje kolejne dziecko – bo wspaniale oddaje to, co czuje malec, który nagle trafia z pierwszego, na drugie miejsce. Jest to też obowiązkowa lektura dla starszych braci i starszych sióstr, a także dla każdego, kto po prostu lubi czasami oderwać się od dorosłej rzeczywistości i przenieść w świat, w którym Boże Narodzenie zawsze jest białe, czerwona opaska zmienia nas w Indian, a las pełen jest tajemniczych skrytek i kryjówek. Jeśli chcecie poczuć się dzieckiem i przeżyć radość Bożego Narodzenia – polecam tę książeczkę. Na pewno nie będziecie się nudzić.

„Złota Gwiazdka” to pogodna opowieść dla całej rodziny, która uświadomi Wam, co w życiu jest najważniejsze, wprowadzi Was w dobry nastrój, obudzi ducha Bożego Narodzenia i pokaże, że dzieciństwo nie jest wolne od poważnych rozterek, które my, dorośli, łatwo możemy rozproszyć, tylko musimy być uważni i empatyczni.

Informacje dodatkowe o Złota Gwiazdka:

Kup książkę Złota Gwiazdka

Rzeka
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Rzeka

Ostatnie oddziały dawno już powróciły – a jeden z najlepszych dowódców wciąż nie wraca z wojny. Kilian postanawia wypatrywać ojca z Najwyższego Szczytu...

Brat
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Brat

Pewnej księżycowej nocy dwaj bracia wyruszają na łowy, ale nieświadomie popełniona wina sprowadza na nich gniew tajemniczych i groźnych potęg. Wbrew zaklętemu...