Złota Gwiazdka

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2018-11-06
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz

Kontynuacja Srebrnego dzwoneczka, ulubionej lektury dzieci i rodziców.

Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, Antek z rodziną przyjeżdża do cioci Ani i wujka Eryka. Podczas gdy cały dom przygotowuje się do świąt, chłopiec niespodziewanie trafia na trop zagadkowej dziewczynki. Podążając jej śladem, odkrywa w końcu jej tajemnicę i pomaga w niemałym zmartwieniu.

Złota Gwiazdka to piękna bożonarodzeniowa opowieść dla całej rodziny: pełna ciepła i uroku, subtelnie poruszająca sprawy ważne w życiu każdego dziecka - zwłaszcza tego obdarzonego młodszym rodzeństwem! Książkę zilustrowała Małgorzata Musierowicz.

Kup książkę Złota Gwiazdka

Zabieganie, zakupowe szaleństwo i brak czasu, by zatrzymać się i zastanowić nad istotą Bożego Narodzenia to rzeczywistość w wielu domach tuż przed świętami. A gdyby tak odstawić na bok wszystkie stresy? Do przedświątecznych obowiązków przecież można podejść z radością, można do nich zaangażować całą rodzinę i dzięki temu cieszyć się wspólnymi chwilami nie tylko podczas wigilii, ale już na kilka dni przed świętami. Właśnie taka atmosfera, pełna miłości, ciepła i serdeczności, wyziera z kierowanej do młodych czytelników książki Emilii Kiereś Złota Gwiazdka. Antka, bohatera Złotej Gwiazdki, czytelnicy mieli okazję poznać, gdy jako niemowlak – i brat Marysi – pojawił się w książce Srebrny Dzwoneczek. Teraz, w Złotej Gwiazdce, w rodzinie Antosia i Marysi pojawił się nowy dzidziuś, Staś. Stasiek nie ma jeszcze nawet pół roku, jest bezbronnym i bezradnym maleństwem, nękanym bolesnymi kolkami i próbującym dopiero odnaleźć się w wielkim świecie, poza bezpiecznym brzuchem mamy. Antek ma dziewięć lat i jest bardzo bystrym, inteligentnym i rozsądnym chłopcem. Zdaje sobie sprawę z tego, że jego młodszy brat potrzebuje szczególnej opieki rodziców, ale jego dziecięce serduszko bardzo tęskni za chwilami, gdy mama i tata mieli dla niego więcej czasu i poświęcali mu więcej cierpliwej uwagi. Na czas świąt rodzina Antka wybiera się do cioci Ani, siostry mamy, wujka Eryka i ich córki ...

Opinie o książce - Złota Gwiazdka

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-04-01, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Złota Gwiazdka” to słodka (ale nie przesadnie!), nastrojowa i pogodna opowieść, która rozgrywa się w okresie Bożego Narodzenia. Jest to niby książka dla dzieci, ale jako przeciwniczka szufladkowania książek, sięgnęłam po nią i przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Zresztą dzieckiem można być w każdym wieku – podobnie jak staruszkiem, prawda?

To opowieść o małym Antosiu, który ma to nieszczęście, że jest środkowym dzieckiem – ma starszą siostrę, nastolatkę i malutkiego braciszka – Stasia, który pochłania całą uwagę rodziców. Antoś kocha go bardzo, ale nie potrafi też pozbyć się uczucia, że kiedy Stasia nie było na świecie, rodzice mieli więcej czasu dla niego i poświęcali mu całą swoją uwagę. Pobyt świąteczny u cioci Ani staje się dla Antosia szansą na odkrycie pewnej tajemnicy i przekonanie się, czy naprawdę przestał być ważny dla mamy.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Jest napisana przystępnym językiem, bez nadętej misji edukacyjnej – a jednak niesie mądre przesłanie. Jest przy tym bardzo ładnie i starannie wydana – a dużym plusem są rysunki autorstwa Małgorzaty Musierowicz, którą uwielbiam za serię „Jeżycjada”. Zachwyciła mnie okładka – twarda oprawa, wyrazisty rysunek, żywe kolory – aż chce się ją wziąć do ręki, powąchać i czytać 😊 Co oczywiście zrobiłam! Wszystko to sprawia, że „Złota Gwiazdka” jest idealnym prezentem dla dzieciaka.

„Złota Gwiazdka” bardzo mi się podobała, bo pozwoliła mi wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa, a także nastroiła mnie świątecznie (no i co z tego, że jest wiosna – nastrój bożonarodzeniowy można mieć przez cały rok!). Sięgając po tę książkę, spodziewałam się (zasugerowana okładką) czegoś w stylu „Noelki” Małgorzaty Musierowicz – i trochę podobieństw jest, bo tutaj także mamy ciepło rodzinne, silne więzi, przygotowania do Bożego Narodzenia. Ale w „Noelce” bohaterką była dojrzewająca dziewczyna, a tutaj mamy małego chłopca, więc i problemy są inne. Jednak rozterki Antosia wcale nie są mniejszego kalibru!

Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic, który planuje kolejne dziecko – bo wspaniale oddaje to, co czuje malec, który nagle trafia z pierwszego, na drugie miejsce. Jest to też obowiązkowa lektura dla starszych braci i starszych sióstr, a także dla każdego, kto po prostu lubi czasami oderwać się od dorosłej rzeczywistości i przenieść w świat, w którym Boże Narodzenie zawsze jest białe, czerwona opaska zmienia nas w Indian, a las pełen jest tajemniczych skrytek i kryjówek. Jeśli chcecie poczuć się dzieckiem i przeżyć radość Bożego Narodzenia – polecam tę książeczkę. Na pewno nie będziecie się nudzić.

„Złota Gwiazdka” to pogodna opowieść dla całej rodziny, która uświadomi Wam, co w życiu jest najważniejsze, wprowadzi Was w dobry nastrój, obudzi ducha Bożego Narodzenia i pokaże, że dzieciństwo nie jest wolne od poważnych rozterek, które my, dorośli, łatwo możemy rozproszyć, tylko musimy być uważni i empatyczni.

Brat
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Brat

Pewnej księżycowej nocy dwaj bracia wyruszają na łowy, ale nieświadomie popełniona wina sprowadza na nich gniew tajemniczych i groźnych potęg. Wbrew zaklętemu...

Srebrny dzwoneczek
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Srebrny dzwoneczek

Oto ciepła, ponadczasowa, ujmująca opowieść , która nauczy małych czytelników mierzyć się z wielkimi problemami.Cieszę się, że mogłam zilustrować tę książkę...

Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;