Deja vu. Fabuła, którą widzieliśmy już setki razy, ale wciąż nas intryguje

Data: 2021-09-09 22:30:44 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Deja vu to w gruncie rzeczy banalna historyjka o policjancie, który przenosi się w czasie, aby zapobiec popełnieniu zbrodni. Pomysł ten jest wyeksploatowany przez filmowców i pisarzy do granic możliwości. Jeśli jednak zapomnieć o absurdzie założeń, dwie godziny seansu mogą okazać się przyzwoitą rozrywką, a obraz Tony’ego Scotta stanie się wciągającym, dramatycznym kinem akcji.

Deja vu – opis filmu

Agent Doug Carlin (Denzel Washington) ma zbadać kulisy wysadzenia promu, w wyniku którego zginęło wiele osób. Rozpoczyna standardową procedurę dochodzenia, badając miejsce zbrodni i przesłuchując świadków. Wkrótce odnalezione zostaje ciało kobiety, które nada kierunek całemu dalszemu śledztwu. Ciało bowiem sprawia wrażenie, jakby kobieta zginęła w wyniku wysadzenia promu, ale okazuje się, że faktycznie jej śmierć nastąpiła godzinę wcześniej.

Czytaj także: Déja Vu – Cofając się w czasie...

Jakby tego było mało, zauroczony uroda dziewczyny Carlin zostaje zaproszony do udziału w niezwykłym eksperymencie. Ma pomóc służbom specjalnym odnaleźć sprawcę zamachu za pomocą specjalnej aparatury pozwalającej obserwować, co zdarzyło się w mieście 4 dni wcześniej. Jak się okazuje, możliwości owego urządzenia są o wiele większe...

Deja vu – recenzja filmu

Wiele już było filmów, których reżyserzy próbowali poruszać problem podróży w czasie. Powstał nawet oparty na tym pomyśle serial sensacyjny, który mieliśmy okazję oglądać w polskiej telewizji. Jednak film Tony’ego Scotta odróżnia od nich przede wszystkim proporcją, w jakiej reżyser łączy gatunki.

Czytaj także: Zupełnie inne kino akcji. Wkrótce premiera filmu "Furioza"

Deja vu to przede wszystkim film sensacyjny. Przez większą część fabuły główny bohater ogląda obrazy z przeszłości, uznając je za archiwalne nagrania z satelity. Jednak od początku budzą one jego wątpliwości. Wątki sensacyjne prezentują się nadzwyczaj dobrze. Nie dość, że poszczególne fragmenty opowieści układają się w spójną całość, a elementy z historii oraz jej „alternatywnej” wersji wzajemnie się uzupełniają, to jeszcze napięcie nie opada nawet na chwilę, choć film trwa ponad dwie godziny.

Deja vu – czy warto obejrzeć?

Dynamiczny montaż, przyzwoite zdjęcia i niezła muzyka – to wszystko dopełnia całości obrazu. Niestety, są również wady. A mianowicie – krótkie chwile, gdy bohaterowie próbują wytłumaczyć sobie nawzajem mechanizm podróży w czasie. Niby brzmi nieźle: teoria względności, zakrzywienie czasoprzestrzeni, wszechświaty równoległe. Autorzy filmu jednak próbują okrasić humorem te paranaukowe wywody, a całość i tak budzi lekki śmiech i to nie tylko fizyków.

Czytaj także: "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" to naprawdę dobra kontynuacja serii!

Podobnie bohaterowie są trochę nijacy. Nie dość, że postać agenta Carlina nie jest szczególnie głęboko zarysowana, a jego motywy nie są ani całkowicie jasne, ani zbyt wiarygodne, to jeszcze doświadczony udziałem w wielu tego typu produkcjach Washington raczej kopiuje swoje gesty i miny z innych filmów, niż tworzy człowieka „z krwi i kości”. Zamachowiec (Jim Caviezel) gra wprawdzie świetnie, ale z kolei jego postać jest raczej archetypem „czarnego charakteru” niż autentycznym człowiekiem. Bilans wypada jednak dla Deja vu całkiem korzystnie – to po prostu solidne kino rozrywkowe – bez ambicji, by stać się czymś więcej, ale i bez zbyt wielu rażących defektów.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje