Królewski sport. Recenzja serialu „Gambit królowej"

Data: 2020-11-11 11:59:45 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Szachy niemal od zawsze stanowią wdzięczny temat dla twórców kina czy literatury. W szachowej partii dostrzec można wiele analogii do życia, polityki, psychologii. W pełni wykorzystuje to Scott Frank, reżyser znakomitego serialu Gambit królowej na podstawie książki Waltera Trevisa.

Gambit królowej - o czym jest serial?

Gambit królowej opowiada o genialnej młodej szachistce, której życie naznaczyła tragedia z dzieciństwa. Samotna sierota Beth Harmon (w tej roli wybitna Anya Taylor-Joy, która wielką karierę w Holywood ma murowaną) ucieczkę znajduje w rozgrywaniu kolejnych partii szachów. Wspierana przez mentora (Bill Camp), z czasem odnosi coraz większe sukcesy, eliminując kolejnych przeciwników.

Czytaj także: Magia świąt. Recenzja serialu „Dash i Lily"

Rosnąca presja sprawia, że sama satysfakcja z wygranej nie wystarcza - życiu Beth coraz większą rolę odgrywają coraz większą rolę używki, a ona sama balansuje na cienkiej linii pomiędzy geniuszem a szaleństwem. Wreszcie przychodzi czas na najważniejsze starcie, gdy naprzeciw młodej dziewczyny staje znakomity szachista zza żelaznej kurtyny (Marcin Dorociński). 

Gambit królowej – znakomita realizacja

Gambit królowej recenzja

Przede wszystkim Gambit królowej to wyśmienicie zrealizowany dramat, który ogląda się jak najlepszy thriller. Świetna muzyka Carlosa Rafaela Rivery płynie w rytm tykania zegara szachowego, dynamiczny montaż, znakomite wykorzystanie zbliżeń na twarze bohaterów, dobre zdjęcia, świetne kostiumy i scenografia – wszystko to sprawia, że całość ogląda się z ogromną przyjemnością. Na dodatek poza drobnymi nadużyciami, mającymi potęgować filmową dramaturgię twórcy pozostają naprawdę rzetelni, ukazując rozgrywki szachowe.

Gambit królowej – wybitne aktorstwo

Gambit królowej opinie o seriale

Ale nie byłaby to historia tak udana, gdyby nie świetni aktorzy wcielający się w główne role. Anya Taylor-Joy jest wybitna w portretowaniu swojej bohaterki, jej kreacja to mistrzowski koncert godny wszelkich nagród filmowych.

Czytaj także: Król – znakomita adaptacja książki Szczepana Twardocha. 

Dorociński mówił niewiele, ale w mimice i gestach oddaje wszystko to, co do niego należy. Również pozostali aktorzy nie oddają pola, wielu z nich z pewnością liczyć może na nominacje do kolejnych nagród Emmy.

Królewski sport w Gambicie królowej

Gambit królowej

Gambit królowej to film ukazujący kobietę, która próbuje odnaleźć się w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Ale to także obraz pokazujący całe piękno szachów – dyscypliny sportowej, która zanurzona jest w nauce, ale i mocno związana ze sztuką.

Czytaj także: Premiery na Netflixie w listopadzie 2020

Od czasów Pięknego umysłu nie było chyba tak dobrego filmu, ukazującego potęgę ludzkiego umysłu i urok jego doskonalenia. I piękno czasów, gdy najlepsze partie toczono między ludźmi, a nie rywalizowano z zimnymi programami komputerowymi.

Serial obejrzycie na Netflixie. Książka Gambit królowej dostępna jest w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gambit królowej
Walter Tevis
Autor

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje