Quantcast

Książki, które mogą kształtować pisarza. Osobista lista Danuty Awolusi

Data: 2020-09-27 11:31:20 Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet
Okładka publicystyki dla Książki, które mogą kształtować pisarza. Osobista lista Danuty Awolusi z kategorii Brak kategorii

Chyba każdy pisarz (czytelnik także) trafia na swojej drodze na książki, które go kształtują. W moim przypadku, jako autorki, powstaje jakaś iskra, coś, co sprawia, że myślę o tej książce. Najczęściej chodzi o sferę emocjonalną – uderza mnie, jak dane dzieło poruszyło moje emocje i próbuję doszukiwać się mechanizmów, które zostały użyte. Czasem w głowie zostaje główny bohater, czasem tematyka powieści, czasem język.

Danuta Awolusi, autorka powieści obyczajowych (najnowsze to Macochy i Twoja wina), pisze o książkach, które mogą ukształtować pisarza. 

Myślę, że odwołuję się do tych pozycji podświadomie, one żyją gdzieś w moim sercu i nawet nie zauważam, gdy „pracują”. Oczywiście, znakomite książki to także szlif moich umiejętności warsztatowych. Zawsze chcę i próbuję uczyć się od mistrzów słowa. Tu sprawdza się reguła, że im więcej czytasz, tym lepiej piszesz, choć uważam, że samo czytanie to za mało.

Przejdźmy jednak do bardzo osobistej listy. Postanowiłam ją zaktualizować i wrzucić tu książki nowe, które czytałam niedawno. Tym samym powstanie mieszanka wybuchowa, w której nie zabraknie klasyki i prozy współczesnej. Kolejność przypadkowa.

#1 Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya

Czytałam tę książkę dla przyjemności, na studiach. Porwała mnie absolutnie. Przepadłam za wrażliwością narracji, nadzieją, jaką niosła fabuła i wyrazistością bohaterów. Niedościgniony wzór. Plus dwuznaczność, tak trudna do zbudowania… Wspaniała książka!
 
#2 Lolita Wladimira Nabokova

Tu zachwyciło mnie wszystko, ale w szczególności warstwa językowa. Dzięki tej książce zrozumiałam, jak ważna jest jakość prozy. Nabokov to poeta, który doskonale wplata poetyckość w prozę i jako jeden z nielicznych – nie zabija przy tym fabuły.

#3 Ono Doroty Terakowskiej

Ta książka jest dla mnie ideałem i to właśnie ona ukształtowała we mnie model pisarki. Połączenie prozy obyczajowej z psychologią, ogromna wrażliwość i głębia postaci. Opowieść o zgwałconej dziewczynie, która próbuje odnaleźć się w świecie na nowo, jest niezwykle głęboka, niejednoznaczna i oczyszczająca.

#4 Mroczny zakątek Gillian Flynn

Znaleźć dobry thriller psychologiczny to wyzwanie. Tu dostałam niesamowitą bohaterkę, niezwykle autentyczną, ciekawą. I co najważniejsze: jej osobowość, charakter doskonale zgadzają się z tym, przez co przeszła (w dzieciństwie była świadkiem wymordowania całej swojej rodziny), naprawdę czuć, że dziewczyna doświadczyła traumy. Ale, w przeciwieństwie do „Ostrych przedmiotów” jej zachowania nie są żywcem wzięte z książki o zaburzeniach, tu jest o wiele ciekawiej i mniej szablonowo. Czytałam tę powieść wiele lat temu i wciąż pamiętam jej klimat, wciąż też stawiam sobie za wzór wykreowanie postaci głównej bohaterki.

#5 Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze Gail Honeyman
 
Absolutnie wyjątkowa. Czytając, ciągle kołatała mi się myśl: tak chciałabym pisać. Taką pisarką chcę być! Przegenialna, błyskotliwa narracja, fabuła z duszą i jednocześnie prosta opowieść, przejmująca do cna. Główna bohaterka, Eleanor, to dziewczyna, która kiedyś doświadczyła wielkiej traumy. Dzisiaj jest przez to odludkiem i dziwadłem. Mimo wszelkich przeciwności, udaje jej się jednak wyjść do ludzi – a każde spotkanie pozwala jej się odrobinę otworzyć. Ta powieść to dla mnie, jako dla pisarki, wzór i ideał, do którego chcę dążyć.

Oczywiście tytułów, które kształtowały i kształtują mnie, jako pisarkę jest o wiele, wiele więcej. Tych pięć powieści zawsze mam na uwadze i cały czas szukam nowych, które coś we mnie zostawią, które staną się inspiracją, które pobudzą wyobraźnię. Rzadko która książka okazuje się być właśnie tym białym krukiem, ale samo szukanie jest bardzo przyjemne.  

--

Danuta Awolusi – autorka powieści obyczajowych i nie tylko. Pisze z naciskiem na psychologiczny aspekt postaci. Debiutowała w 2013 roku, a jej ostatnie dwie książki to Macochy i Twoja wina. Na co dzień mieszka w Warszawie, imając się różnych zajęć, w większości związanych z pisaniem.

Książkę Twoja wina możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.