Kurza stopa! Recenzja gry karcianej

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa
Okładka publicystyki dla Kurza stopa! Recenzja gry karcianej z kategorii Brak kategorii

„Kurza stopa" to wymagająca refleksu i spostrzegawczości bardzo dynamiczna gra karciana.

„Kura stopa"

Autor: Krzysztof Kasprzak

Ilustracje: Andrzej Mleczko

Wiek graczy: 6+

Liczba graczy: 2 – 8 graczy

Długość rozgrywki: ok. 15 min.

Zestaw składa się z zamkniętych w małym, poręcznym pudełku 59 kart oraz instrukcji. Karty oraz pudełko zdobią ilustracje Andrzeja Mleczki, utrzymane w charakterystycznym dla autora stylu.

Zwraca uwagę dopracowanie projektu zestawu – nawet wnętrze pudełka zdobione jest rysunkiem związanym z tematyką gry. Nie ma to znaczenia dla przebiegu rozgrywki, ale wywołuje uśmiech i podkreśla staranność wykonania zestawu. Karty są dwustronne, awers przedstawia spoglądającą na robaka kurę, a rewers kilka robaków. Andrzej Mleczko zadbał o to, by grę urozmaicić i w maksymalnym stopniu utrudnić, dlatego robaki na ilustracjach przyjmują różne pozycje i kształty. Wiele pozycji i kształtów robaków jest bardzo zbliżonych, co mocno utrudnia rozgrywkę.

Zadaniem graczy jest zdobycie jak największej liczby kart. W tym celu należy odwrócić kartę ze stosu i znaleźć na rewersie robaka w tym samym kształcie, co widoczny na karcie leżącej na wierzchu stosu. Jeśli na odkrytej karcie nie widnieje identyczny robak, co ten przedstawiony na karcie na wierzchu stosu, należy odkryć kolejną kartę. Jeśli graczowi uda się znaleźć odpowiedniego robaka, wówczas winien jak najszybciej pochwycić kartę leżącą na stole. Może się zdarzyć, że robak w danym kształcie widoczny jest na kilku kartach – wówczas należy złapać je wszystkie. Może się też w takiej sytuacji zdarzyć, że każdy z graczy złapie po jednej karcie. Ciekawym przypadkiem jest karta „kurza stopa” – gdy ta zostanie odkryta, gracz, który pierwszy krzyknie „kurza stopa” zdobywa wszystkie odkryte karty ze stołu. Gra toczy się do momentu wykorzystania wszystkich kart ze stosu.

Dużą zaletą gry jest jej dynamika – rozgrywka przebiega błyskawicznie, jednak trzeba bardzo uważnie przypatrywać się robakom – tym bardziej, że na rewersie nie zostały ułożone w linii, lecz są rozrzucone losowo na całej powierzchni karty i często obrócone. Im większa jest liczba uczestników, tym więcej śmiechu, zabawy i tym większa jest rywalizacja. Mimo prostoty zasad gra budzi zaskakująco dużo emocji i może sprawiać sporo satysfakcji.

W czasie rozgrywki pojawia się tylko myśl, co zrobić, gdy gracz omyłkowo sięgnie po kartę, która nie przedstawia właściwego robaka. Teoretycznie może to doprowadzić do sytuacji, w której jeden z graczy może co kolejkę celowo sięgać po wyłożone na stole karty, a jeśli zostanie nakryty, udawać pomyłkę. Niestety, zasady nie określają konsekwencji omyłkowego sięgnięcia po kartę. Może warto, by gracze przed rozgrywką ustalili pomiędzy sobą, że w takiej sytuacji oddaje się jedną ze zdobytych kart lub traci kolejkę?

„Kurza stopa!” to gra dedykowana dzieciom, jednak świetnie sprawdzi się również jako propozycja na imprezę czy wieczór w gronie znajomych.

-> Grę „Kurza stopa" kupicie w dobrej cenie w księgarni Empik.com!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-01-19 16:32:14
0 +-

Fajna.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:27:55
0 +-

Ciekawa gra!

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-10-12 10:35:23
0 +-

Świetne rysunki!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-10-11 16:10:27
0 +-

Rodzinne polowanie na robaczki, kurza stopa. :)

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-10-11 13:43:26
0 +-

I z rodziną mąż a miło spędzić czas 

Warto przeczytać