Kręgle po fińsku. Recenzja gry „Molkky"

Data: 2020-04-16 14:38:03 Autor: Sławomir Krempa, Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

Molkky to bardzo prosta i angażująca gra, idealna do zabawy we własnym ogrodzie, na świeżym powietrzu.

Cały zestaw do gry wykonany jest z drewna. W jego skład wchodzi 12 kręgli ponumerowanych od 1 do 12 oraz zbijak, a elementy umieszczone są w łatwej do przenoszenia i przechowywania skrzynce. Kręgle i zbijak są solidne i ciężkie, co gwarantuje ich stabilne ustawienie nawet na nierównym podłożu oraz wytrzymałość z uwagi na charakter rozgrywki.

Ta zaś jest banalnie prosta. Celem gry jest zdobycie dokładnie 50 punktów. Po ustawieniu kręgli na podłożu w sugerowanym w instrukcji szyku, zawodnik odsuwa się na odległość 3-4 metrów (jeśli w zabawie brać będą udział młodsze dzieci, odległość ta może być mniejsza), po czym rzucając od dołu w grupę kręgli, stara się je przewrócić. Punkty liczy się w dwojaki sposób: jeśli zawodnik przewrócił jeden kręgiel, otrzymuje tyle punktów, ile wynosi zapisana na nim liczba. Jeśli przewrócił więcej niż jeden kręgiel, otrzymuje tyle punktów, ile kręgli zostało przewróconych. Punkty zliczane są wyłącznie za kręgle przewrócone, które leżą bezpośrednio na ziemi, nie opierają się o inny kręgiel czy o zbijak.

Każdy uczestnik wykonuje kolejno trzy rzuty, a punkty zdobyte podczas nich sumują się. Jeśli graczowi nie uda się strącić ani jednego kręgla, odpada z zabawy. Gra trwa do momentu uzyskania przez jednego z graczy dokładnie 50 punktów – gracz ten zostaje zwycięzcą. Jeśli któryś z graczy zdobędzie więcej niż 50 punktów, wynik ten obniża się do 25 punktów i zabawa trwa dalej.

Z uwagi na proste zasady i szybkość rozstawienia zestawu, gra jest świetnym urozmaiceniem wszelkiego rodzaju spotkań rodzinno-towarzyskich na świeżym powietrzu. Przede wszystkim jednak to propozycja idealna dla osób posiadających własny, nawet niewielki ogród. Z uwagi na ciężar zbijaka nie ma możliwości zabawy pod dachem – za łatwo byłoby zniszczyć ustawione w pomieszczeniu przedmioty czy meble. Ważne też, by podczas gry zawodnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa, by nie stawali na torze lotu zbijaka, obok kręgli czy zbyt blisko osoby rzucającej.

Gra z pewnością spodoba się dzieciom, które w miesiącach wiosennych czy letnich spędzają sporo czasu na dworze. Losowość rzutów gwarantuje, że zabawa nie znudzi się przez długi czas. Gra stanowi świetny sposób na ćwiczenie koordynacji ruchowej i celności, a konieczność uzyskania dokładnie 50 punktów wymaga pewnej zdolności przewidywania czy opracowania prostej strategii.

W dobie wszechobecnego plastiku „Molkky" są miłą, ekologiczną odmianą. Zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu, do aktywnej zabawy i oderwania wzroku od ekranu komputera czy smartfona. Dla wszystkich pragnących żyć bliżej natury to znakomita propozycja.

Grę Molkky kupicie na przykład w Empiku!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - nusiaba
nusiaba
Dodany: 2020-04-22 14:55:04
Edytowany: 2020-04-22 14:55:23
0 +-

Grałam kiedyś w grę opartą na podobnych zasadach. Świetna zabawa również dla dorosłych. Polecam.

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2020-04-18 00:43:37
0 +-

Przyznam, że gra wygląda bardzo obiecująco.

Avatar uĹźytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2020-04-17 07:31:38
0 +-

Wygląda na fajną zabawę :)

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2020-04-16 21:19:39
0 +-

Jak ktoś ma ogródek, to może już grać.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje