Quantcast

10 książek o prawach kobiet dla dzieci i młodzieży

Data: 2020-11-02 16:32:27 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czym są prawa kobiet? Czy o prawa kobiet walczyć mogą jedynie kobiety? I co wspólnego z tym mają feministki i sufrażystki? Podobne pytania pojawiać mogą się w ostatnich dniach w głowach wielu nastoletnich czytelników. 

książki o prawach kobiet dla dzieci

Poniżej przedstawiamy Wam zestawienie niezwykle ciekawych, a jednocześnie – naprawdę wartościowych książek kierowanych do dzieci i młodzieży, mówiących o niezależności, sile i prawach człowieka. To książki, po które z całą pewnością warto sięgnąć!

Czytaj także: Od Kopciuszka do bohaterki. O nowej roli kobiet w literaturze dla młodych czytelników 

Książki o prawach kobiet dla dzieci 

Chociaż nasze zestawienie przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych, to tak naprawdę poniższe tytuły mogą okazać się ciekawe także dla znacznie starszych czytelników. Wybrane przez nas książki to interesujące, ale także sprawnie napisane publikacje, które poświęcone są problemom związanym z wolnością, niezależnością, tolerancją i równouprawnieniem. 

I co ona ma zrobić? - Holly Bourne 

I co ona ma zrobić? to historia nastolatki, Lottie, która pewnego dnia w drodze na uczelnię zostaje osaczona przez dwójkę napastników. Zachowanie mężczyzn odciska piętno na dziewczynie i staje się przyczynkiem do rozpoczęcia przez nią własnego projektu antyseksistowskiego. W ramach niego dziewczyna obiecuje sobie, że przez najbliższy miesiąc będzie reagowała na każdy przejaw seksizmu. To wydarzenie na zawsze zmieni jej życie. 

Powieść Holly Bourne to książka na wskroś feministyczna. Autorka, posiłkując się rewelacyjnie wykreowaną postacią głównej bohaterki, pokazuje, czym jest ruch feministyczny i o co feministki walczą. Nie ma w powieści spłycania roli feminizmu do krzyczenia na mężczyzn otwierających kobiecie drzwi czy niegolenia nóg. W powieści chodzi o coś więcej. O życie zgodnie z własnymi przekonaniami – przeczytacie w recenzji książki I co ona ma zrobić? na łamach naszego serwisu.

Spalona - Laura Bates  

Spalona to opowieść o piętnastoletniej Annie, która po publicznym upokorzeniu zmienia tożsamość i wraz z mamą przenosi się do małej wioski w Szkocji. Tam pragnie zacząć żyć od nowa, jednak kiedy podpada szkolnemu liderowi, Simonowi Stewartowi, chłopak zaczyna zagrażać jej anonimowości. Gdy plotki na temat dziewczyny ponownie zaczynają krążyć wśród uczniów, Anna zagłębia się w historię z przeszłości o buntowniczce Maggie. 

Czytaj także: Bardziej waleczne od mężczyzn. Iwona Kienzler o kobietach-wojowniczkach

Laura Bates stawia wyraźne granice, mówiąc, że kobiety dawno powiedziały już, że dość pobłażania, dość ukrywania swojego ciała, dość pozwalania na przedmiotowe traktowanie. Czas wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć o to, co nam, kobietom, słusznie i prawnie się należy. Bez przepraszania za swą seksualność, bez wchodzenia w rolę ofiary. Więcej dowiecie się z recenzji książki Spalona.

Honor Code. Wbrew jej woli - Kiersi Burkhart 

Powieść Honor Code. Wbrew jej woli opisuje losy Sam, uczennicy, która ma wielkie plany na przyszłość. Na razie dostaje się do prestiżowej Edwards Academy. Dziewczyna pragnie dopasować się do szkolnej społeczności, nawet kosztem poświęcenia i upokorzenia. Jednak czy cena nie jest za wysoka? I jakie sekrety skrywają na pozór idealni uczniowie z dobrych domów?

To wstrząsająca powieść o tym, by nie dać się zmanipulować, oszukać i wykorzystać. Książka zaskakuje nieoczekiwanym zakończeniem, które mocno da czytelnikowi do myślenia. O tym, co często spotyka młode kobiety przeczytacie w recenzji książki Honor Code

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza - Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza to nietypowa opowieść o siostrze Sherlocka Holmesa. W tej przygodowej historii przedstawione zostają losy nastolatki, która buntuje się przeciw XIX-wiecznej etykiecie i tradycyjnemu pojmowaniu roli kobiety. Zamiast tego postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zostać pierwszą w kraju detektywką. Przyczyną zmian w życiu dziewczynki jest zniknięcie jej matki, zaangażowanej w ruch sufrażystek. 

Detektyw w gorsecie to jednak nie jedyne odejście od stereotypów. Główna bohaterka jest wręcz uosobieniem emancypantki. Jej niezależność i chęć wyzwolenia autorka podkreśla mocnym kontrastem z czasami, w jakich przyszło żyć młodej bohaterce, odrzucającej głoszone patriarchalne opinie. Niedawno na platformę Netflix trafił film Enola Holmes, jednak niewiele w nim zostało w propagowanych w książce ideałów feministycznych. Więcej dowiecie się z naszej recenzji produkcji Netflixa

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to książka, która okrzyknięta została światowym fenomenem. Stworzona przez sześćdziesiąt artystek z całego świata, opowiada o losach stu niezwykłych kobiet, które zmieniły losy świata. 

Geri Stengel z „Forbesa” powiedział, że tytuł ten powinien znaleźć się „na stoliku nocnym każdej dziewczynki albo młodej kobiety". 

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy - Anna Dziewit-Meller

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy to kolejny zbiór opowieści o kobietach, które zmieniły świat. Tym razem czytelnicy będą mogli poznać historię pierwszej kobiety-króla, kobiety-chirurga czy kobiety-szpiega - zaprezentowane zostaną losy m.in. Anny Henryki Pustowójtówny, Wandy Rutkiewicz, Krystyny Krahelskiej i Krystyny Skarbek. 

Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty – powiedziała pisarka, Sylwia Chutnik.

Ada, to wypada! - Zofia Karaszewska, Sylwia Stano

Ada, wypada ci zabierać głos – tak w opisie twórcy promują publikację Ada, to wypada! Zgadzamy się – każda i każdy z nas ma prawo zabierać głos, dbać o siebie i innych, zadawać pytania, a także... nie znać na niektóre z nich odpowiedzi.  

Na przekór dawnym poradnikom dobrego wychowania dla panien autorki udowadniają, że dzisiejszym dziewczynkom wypada robić wszystko, o czym marzą! Na kartach książki przedstawione są znane Polki - m.in. Ewa Błaszczyk, Katarzyna Bonda, Irena Eris, Agnieszka Holland, Mela Koteluk, Ewa Łętowska czy Dorota Wellman

Marzycielki - Jessie Burton

Marzycielki to polemika, jaką popularna pisarka Jessie Burton podejmuje z tradycyjnymi baśniami, które z reguły miały patriarchalny wydźwięk. 

Marzycielki to niezwykła opowieść o sile siostrzanej miłości i o tym, jak bardzo ważne są zgodne działanie, wspieranie się, szczerość i lojalność. Autorka oddaje w swej książce głos dwunastu mądrym, rezolutnym, odważnym i sprytnym siostrom-księżniczkom, które w obliczu utraty wszystkiego, co kochały znajdują siłę, by marzyć. Bo, jak wiadomo, gdy nie mamy już nic, zawsze pozostaje nam jeszcze wyobraźnia.  

Girl power. Opowieść dla dziewczyn, które chcą zmienić świat - Caroline Paul

Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat to bestsellerowa książka dla dzieci autorstwa Caroline Paul. W publikacji autorka zabiera czytelników w pełną emocji podróż wraz z inspirującymi i pełnymi odwagi kobietami. 

– Hej, dziewczyny! Odważcie się mieć przygody! Słuchajcie innych, ale nie dajcie im się przestraszyć ani zagłaskać – zachęca do lektury Sylwia Chutnik

Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo - Marta Breen

Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo autorstwa Marty Breen i Jenny Jordahl to z kolei wspaniale wydany komiks.

Publikacja przedstawia 150 lat historii zmagań kobiet o równe i sprawiedliwe traktowanie. To książka, która mówi o sprawach ważnych i która – za sprawą swojej formy – z pewnością trafi do współczesnych 14– czy 15-latków.  

A jakie książki opowiadające o silnych kobietach, o prawach kobiet i o feminizmie Wy polecilibyście młodym czytelnikom? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach! 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.