Recenzja gry planszowej „Party. Założysz się?"

Data: 2017-05-05 17:29:07 Autor: SiM
udostępnij Tweet

fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl

 


 

„Party. Założysz się?”

Tactic

Liczba graczy: 3-6

Wiek: od 15 lat

Czas rozgrywki: ok. 45 min.


 

 

Jasne zasady

Celem gry jest zebranie jak największej ilości pieniędzy (punktów) poprzez wykonywanie zadań zręcznościowych, umysłowych i aktorskich oraz obstawianie powodzenia lub niepowodzenia pozostałych uczestników. Najpierw gracz wykonuje rzut kostką, a następnie przesuwa pionek o liczbę pól równą wyrzuconej liczbie oczek. W zależności od pola, na które trafi jego pionek, gracz będzie musiał wykonać jedno z możliwych zadań. Po pierwsze: może poprzez odpowiednią grę aktorską pomóc wybranemu przez siebie w danej kolejce partnerowi odgadnąć hasło. Po drugie: może wykonać zadanie zręcznościowe. Po trzecie: może wykonać zadanie umysłowe. Co ważne: nim gracz pozna swoje zadanie, jego treść poznają pozostali uczestnicy zabawy. Muszą oni zaryzykować wybraną przez siebie kwotę pieniędzy, obstawiając, czy graczowi uda się wykonać misję. Jeśli obstawią dobrze - zdobędą równowartość swoich zakładów. Jeśli się pomylą, stracą postawione środki. Z kolei jeśli gracz wykona swe zadanie poprawnie, otrzyma kwotę równą wartości zakładów wszystkich graczy w danej kolejce. W większości przypadków ograniczał go będzie czas, odmierzany przez jedną z trzech dołączonych do zestawu klepsydr. Podczas gry można także trafić na pole „zakładu w ciemno" - wówczas to gracz wybiera typ zadania, a pozostali zakładają się, zanim poznają jego treść. Jest też zadanie „kości zostały rzucone" - wówczas zawodnik zakłada się z innym graczem, który z nich wyrzuci kostką wyższy wynik. Gra toczy się do momentu, kiedy jednemu z graczy skończą się znaczniki służące do wyznaczania partnera w zadaniu aktorskim, gdy upłynie ustalony na początku czas albo gdy wyczerpią się pieniądze w banku. 

 


 

party2


 

 

Ukryte talenty i mnóstwo śmiechu

Całość wydaje się dość skomplikowana, ale w praktyce po jednej „próbnej" kolejce można łatwo zrozumieć zasady i „schemat" rozgrywki, po czym przystąpić do właściwej gry. „Party. Założysz się" to zaś gra wyjątkowo emocjonująca i autentycznie zabawna. Większość zadań - czy to aktorskich, czy też zręcznościowych - jest tak skonstruowana, że obserwujący rozgrywkę uczestnicy po prostu muszą przynajmniej się uśmiechnąć. Oczywiście zawodnikom przyda się spora doza dystansu do siebie - to zdecydowanie nie jest gra dla osób pozbawionych poczucia humoru. Wiele uśmiechu mogą też wywołać zakłady stawiane przez innych uczestników rozgrywki - na przykład gdy okazuje się, że wszyscy zawodnicy obstawiali niepowodzenie gracza, który zadanie ukończył z łatwością. Przy okazji ujawnić się też może sporo ukrytych talentów uczestników zabawy.

 


party3


 

Różnorodność, różnorodność, różnorodność

Największa siła gry „Party. Założysz się?" tkwi jednak w różnorodności zadań, przed jakimi stają uczestnicy. Podczas zabawy trzeba wykazać się sporą dozą kreatywności i pomysłowości (zadania aktorskie), sprytem i sprawnością (zadania zręcznościowe), dobrą pamięcią, trzeba potrafić błyskawicznie kojarzyć fakty oraz szybko i błyskotliwie reagować w różnorodnych sytuacjach.  

Trzeba tu jednak otwarcie zaznaczyć, że na planszy proporcje pomiędzy polami z zadaniami aktorskimi i pozostałymi wyzwaniami nie są zachowane - zadania aktorskie wyraźnie dominują, co utrudnić może zabawę graczom nastawionym na konkurencje zręcznościowe. Wykonywanie zadań aktorskich można jednak sobie ułatwić, korzystając z podpowiedzi przygotowanych przez twórców gry, można też w gronie uczestników ustalić dodatkowe zasady, ułatwiające (lub utrudniające) rywalizację. 

 


 

party4


 

 

Zestaw do gry

Spore wrażenie robi całkiem spory zestaw elementów, jakie znajdziemy w pudełku. Prócz wykonanej z grubszego kartonu planszy zestaw składa się z blisko 300 kart (188 z zadaniami aktorskimi, 50 z zadaniami umysłowymi i 50 z zadaniami zręcznościowymi), 12 kart TAK / NIE, pliku banknotów (przypominających te używane choćby w „Monopoly"), 6 różnokolorowych pionków, 36 barwnych znaczników, 1 kostki i 3 klepsydr, odmierzających różne odcinki czasu (15, 30 lub 60 sekund). Całość utrzymana jest w spójnej tonacji kolorystycznej (dominują róż, czerń i biel), zaprojektowana jest ciekawie, wyraźnie wskazując, że zabawa kierowana jest do osób dorosłych lub starszych nastolatków. Wszystkie elementy sprawiają wrażenie solidnych, a wykonane są z papieru, kartonu bądź plastiku. 

 


party5


 

 

„Party..." to więc bardzo rozbudowana - i udana - modyfikacja popularnej gry „Założysz się". To świetna propozycja na imprezę i gwarancja doskonałej zabawy zarówno dla nastoletnich, jak i dorosłych miłośników planszówek. 

 


-> Grę „Party. Założysz się?" kupicie najtaniej w księgarni Bonito.pl?


 

 


party


 

 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-05-05 22:48:12
0 +-
Może być zabawnie podczas gry.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje