Recenzja gry planszowej „Party. Założysz się?"

Data: 2017-05-05 17:29:07 Autor: SiM
udostępnij Tweet

fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl

 


 

„Party. Założysz się?”

Tactic

Liczba graczy: 3-6

Wiek: od 15 lat

Czas rozgrywki: ok. 45 min.


 

 

Jasne zasady

Celem gry jest zebranie jak największej ilości pieniędzy (punktów) poprzez wykonywanie zadań zręcznościowych, umysłowych i aktorskich oraz obstawianie powodzenia lub niepowodzenia pozostałych uczestników. Najpierw gracz wykonuje rzut kostką, a następnie przesuwa pionek o liczbę pól równą wyrzuconej liczbie oczek. W zależności od pola, na które trafi jego pionek, gracz będzie musiał wykonać jedno z możliwych zadań. Po pierwsze: może poprzez odpowiednią grę aktorską pomóc wybranemu przez siebie w danej kolejce partnerowi odgadnąć hasło. Po drugie: może wykonać zadanie zręcznościowe. Po trzecie: może wykonać zadanie umysłowe. Co ważne: nim gracz pozna swoje zadanie, jego treść poznają pozostali uczestnicy zabawy. Muszą oni zaryzykować wybraną przez siebie kwotę pieniędzy, obstawiając, czy graczowi uda się wykonać misję. Jeśli obstawią dobrze - zdobędą równowartość swoich zakładów. Jeśli się pomylą, stracą postawione środki. Z kolei jeśli gracz wykona swe zadanie poprawnie, otrzyma kwotę równą wartości zakładów wszystkich graczy w danej kolejce. W większości przypadków ograniczał go będzie czas, odmierzany przez jedną z trzech dołączonych do zestawu klepsydr. Podczas gry można także trafić na pole „zakładu w ciemno" - wówczas to gracz wybiera typ zadania, a pozostali zakładają się, zanim poznają jego treść. Jest też zadanie „kości zostały rzucone" - wówczas zawodnik zakłada się z innym graczem, który z nich wyrzuci kostką wyższy wynik. Gra toczy się do momentu, kiedy jednemu z graczy skończą się znaczniki służące do wyznaczania partnera w zadaniu aktorskim, gdy upłynie ustalony na początku czas albo gdy wyczerpią się pieniądze w banku. 

 


 

party2


 

 

Ukryte talenty i mnóstwo śmiechu

Całość wydaje się dość skomplikowana, ale w praktyce po jednej „próbnej" kolejce można łatwo zrozumieć zasady i „schemat" rozgrywki, po czym przystąpić do właściwej gry. „Party. Założysz się" to zaś gra wyjątkowo emocjonująca i autentycznie zabawna. Większość zadań - czy to aktorskich, czy też zręcznościowych - jest tak skonstruowana, że obserwujący rozgrywkę uczestnicy po prostu muszą przynajmniej się uśmiechnąć. Oczywiście zawodnikom przyda się spora doza dystansu do siebie - to zdecydowanie nie jest gra dla osób pozbawionych poczucia humoru. Wiele uśmiechu mogą też wywołać zakłady stawiane przez innych uczestników rozgrywki - na przykład gdy okazuje się, że wszyscy zawodnicy obstawiali niepowodzenie gracza, który zadanie ukończył z łatwością. Przy okazji ujawnić się też może sporo ukrytych talentów uczestników zabawy.

 


party3


 

Różnorodność, różnorodność, różnorodność

Największa siła gry „Party. Założysz się?" tkwi jednak w różnorodności zadań, przed jakimi stają uczestnicy. Podczas zabawy trzeba wykazać się sporą dozą kreatywności i pomysłowości (zadania aktorskie), sprytem i sprawnością (zadania zręcznościowe), dobrą pamięcią, trzeba potrafić błyskawicznie kojarzyć fakty oraz szybko i błyskotliwie reagować w różnorodnych sytuacjach.  

Trzeba tu jednak otwarcie zaznaczyć, że na planszy proporcje pomiędzy polami z zadaniami aktorskimi i pozostałymi wyzwaniami nie są zachowane - zadania aktorskie wyraźnie dominują, co utrudnić może zabawę graczom nastawionym na konkurencje zręcznościowe. Wykonywanie zadań aktorskich można jednak sobie ułatwić, korzystając z podpowiedzi przygotowanych przez twórców gry, można też w gronie uczestników ustalić dodatkowe zasady, ułatwiające (lub utrudniające) rywalizację. 

 


 

party4


 

 

Zestaw do gry

Spore wrażenie robi całkiem spory zestaw elementów, jakie znajdziemy w pudełku. Prócz wykonanej z grubszego kartonu planszy zestaw składa się z blisko 300 kart (188 z zadaniami aktorskimi, 50 z zadaniami umysłowymi i 50 z zadaniami zręcznościowymi), 12 kart TAK / NIE, pliku banknotów (przypominających te używane choćby w „Monopoly"), 6 różnokolorowych pionków, 36 barwnych znaczników, 1 kostki i 3 klepsydr, odmierzających różne odcinki czasu (15, 30 lub 60 sekund). Całość utrzymana jest w spójnej tonacji kolorystycznej (dominują róż, czerń i biel), zaprojektowana jest ciekawie, wyraźnie wskazując, że zabawa kierowana jest do osób dorosłych lub starszych nastolatków. Wszystkie elementy sprawiają wrażenie solidnych, a wykonane są z papieru, kartonu bądź plastiku. 

 


party5


 

 

„Party..." to więc bardzo rozbudowana - i udana - modyfikacja popularnej gry „Założysz się". To świetna propozycja na imprezę i gwarancja doskonałej zabawy zarówno dla nastoletnich, jak i dorosłych miłośników planszówek. 

 


-> Grę „Party. Założysz się?" kupicie najtaniej w księgarni Bonito.pl?


 

 


party


 

 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-05-05 22:48:12
0 +-
Może być zabawnie podczas gry.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje