Recenzja gry „Tomcio i wiosenne porządki”. Pierwsza planszówka Twojego dziecka

Data: 2017-05-25 12:17:07 Autor: SiM
udostępnij Tweet
fot. Magdalena Galiczek-Krempa, www.weddblog.pl

„Tomcio i wiosenne porządki”

Projektant: Marco Teubner 

Ilustrator: Anne Pätzke

Egmont

Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 3 lat

Czas rozgrywki: ok. 10-20 min.


Bardzo proste zasady 


Celem gry jest zdobycie jak największej liczby drewnianych żetonów poprzez prawidłowe uzupełnienie fragmentów planszy. Najpierw różnokolorowe fragmenty, reprezentujące różne miejsca czy pomieszczenia w domu, należy ułożyć w kształt okręgu. Pośrodku trzeba umieścić wszystkie przedmioty (zabawki, pokarmy, przedmioty leżące na biurku, ubrania i wyposażenie łazienki) obrazkami do góry, a obok planszy położyć kostkę i sześć żetonów. Gracz rzuca kostką, po czym umieszcza drewnianą figurkę Tomcia na fragmencie planszy w kolorze wskazanym przez kostkę. Następnie spośród przedmiotów leżących pośrodku wybiera ten, który będzie pasował do jednego z wolnych pól na fragmencie planszy, na którym stoi Tomek. Jeżeli kostka wskaże fragment planszy, który jest już uporządkowany (zapełnione są wszystkie trzy pola), gracz może postawić Tomcia w dowolnym miejscu. Jeśli dołoży trzeci przedmiot na danym fragmencie planszy, fragment ten jest już „posprzątany” i w nagrodę uczestnik otrzymuje drewniany żeton - punkt. 
Estetyczny zestaw


Zestaw do gry wykonany jest starannie i utrzymany w estetyce dostosowanej do gustu najmłodszych miłośników planszówek. Każdy fragment planszy jest bogaty w szczegóły, dzięki czemu dziecko może uczyć się nazw nie tylko przedmiotów, które dopasowuje do wolnych miejsc, ale też innych, ukazanych na ilustracjach. Fragmenty planszy i przedmioty wykonane są z grubej, trwałej tektury, figurka Tomcia, żetony i kostka zaś z drewna. Całość sprawia solidne wrażenie - oczywiście o ile dorośli opiekunowie będą dbali o to, by co bardziej żywe dzieci nie wyładowały na grze zbyt wielkich emocji. Gdyby planszę, przedmioty i żetony wykonano z drewna, można by było mówić niemal o niezniszczalności zestawu, ale zapewne znacząco wpłynęłoby to na cenę gry. Kolory na planszy i na kostce są dobrze dobrane, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci bez problemu zorientują się, na której części planszy toczyć się będzie gra w danej kolejce. Ciekawe jest też to, że poszczególne fragmenty kolorowej planszy można ustawiać w dowolnej kolejności.    Nauka poprzez zabawę


„Tomcio i wiosenne porządki" to gra dedykowana już trzylatkom. I rzeczywiście, nawet najmłodsi gracze przy drobnej pomocy rodziców powinni poradzić sobie ze zrozumieniem jasnych zasad. Dla nieco starszych przygotowano trudniejszy wariant gry - w nim przedmioty pośrodku planszy ustawia się obrazkami do dołu. I tu jednak najwięcej radości z zabawy czerpać będą przede wszystkim młodsze dzieciaki. Gra kształtuje spostrzegawczość i cierpliwość, pomaga też w zrozumieniu, że gry planszowe rządzą się określonymi zasadami i nie zawsze się wygrywa - a to może stać się wstępem do bardziej skomplikowanych zabaw. Z kolei dopasowywanie przedmiotów do pustych pól na planszy stanowi dobre ćwiczenie przed przystąpieniem do układania puzzli.  

To właśnie walor edukacyjny „Tomcia i wiosennych porządków" jest po prostu nie do przecenienia. Najmłodsze dzieci mogą podczas zabawy uczyć się nowych słów, nazywając poszczególne przedmioty. Rozpoznają i nazywają coraz bardziej złożone kształty. Utrwalają w pamięci nazwy kolorów. Nade wszystko zaś uczą się tego, że - w domu czy w zabawie - każdy przedmiot ma swoje, jasno określone miejsce. A odkładanie go na nie czy dbanie o porządek wcale nie musi być nudne.  -> Grę „Tomcio i wiosenne porządki" kupicie najtaniej w księgarni Bonito.pl 


1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - iwona-w
iwona-w
Dodany: 2017-08-16 21:57:25
0 +-
Myślę, że można wykorzystać tę gręrównież podczas zajęć popołudniowych w przedszkolu lub podczas zabaw stolikowych przed rozpoczęciem zajęć zgodnych z ramowym planem dnia.
Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-05-25 13:15:07
0 +-
Dla maluszków idealna, starsi też mogą grać, ale w wersji trudniejszej.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje