Trochę wody dla ochłody. Recenzja gry Rurka wodna

Data: 2018-08-28 23:03:57 Autor: Katarzyna Kurowska
udostępnij Tweet

Gdy panująca temperatura zniechęca do jakiejkolwiek aktywności i szukamy różnych sposobów na ochłodę... Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Rurka wodna, która pozwala graczom na jakiś czas przenieść się myślami do chłodnego aqua parku i świetnie bawić się, przemierzając coraz dłuższe zjeżdżalnie… Najpierw trzeba je jednak wybudować.

„Rurka wodna”
Sam-goo Evan Song
Ilustracje: Agsty Im, Tomasz Larek, Christophe Swal
Wydawnictwo: FoxGames
Liczba graczy: 2-6 graczy
Wiek: od 7 lat
Czas rozgrywki: 15 minut

Rurka wodna to krótka i prosta gra dla 2-6 graczy, których zadaniem jest wybudowanie najdłuższej zjeżdżalni w parku wodnym. Mogą to uczynić za pomocą dokładanych kafelków z fragmentami zjeżdżalni o różnych kształtach. Na początku każdy z zawodników wybiera swoją postać – i już tu urzekają wyraziste portrety pewnych typów odwiedzających parki wodne. Po wybraniu postaci gracz stawia pionek w odpowiednim w kształcie na startowym kafelku, z którego wychodzi sześć rurociągów. Zawodnik rozbudowuje ten przypisany do koloru postaci, nie może rozwijać zjeżdżalni przeciwnika, chyba że czyni to „przy okazji” – wówczas otrzymuje żeton premii. Od ich ilości zależy liczba punktów dodawanych do końcowego wyniku. Nie można też doprowadzić do sytuacji, w której obie zjeżdżalnie ze sobą się łączą czy ułożyć kafelka w sposób niepasujący do wychodzących rurek.

Żetony zjeżdżalni dzielą się na różne rodzaje. Poza zwykłymi są tzw. kafelki specjalne, których zagranie pozwala w turze dobrać ze stosu dodatkowy żeton i wykonać drugi ruch. Ponadto są kafelki z atrakcjami, które wymienia się na większe i to je przykłada się do wybudowanej konstrukcji. Trochę innymi zasadami rządzą się kafelki ratowników i tunelu. Jeśli gracz wylosuje tunel (wjazd), kładzie go na końcu swojej zjeżdżalni, następnie bierze ze stosu jego drugą część (tunel-wyjazdowy) i układa w wybranym przez siebie miejscu zgodnie z zasadami rozbudowy. Podobnie wygląda zagranie kafelkami ratowników, których używa się tylko w sytuacji, gdy gracz nie ma możliwości zastosowania posiadanych na ręku fragmentów zjeżdżalni.

Tura gracza składa się z dwóch etapów. Najpierw następuje dobranie kafelka i rozbudowa zjeżdżalni, jeśli zagrywa się kafelkiem specjalnym, to dobiera się kolejny kartonik i znowu zagrywa rozbudowę. Później przesuwamy swój (i, ewentualnie, przeciwnika) pionek na koniec zjeżdżalni. Jeśli gracz rozwinął zjeżdżalnię przeciwnika, bierze żeton premii. I tak do momentu, gdy w stosach i na rękach graczy braknie kafelków zjeżdżalni. Wówczas następuje koniec gry i dochodzi do zliczenia punktów, które otrzymuje się za każdy fragment zjeżdżalni. Dlatego warto budować najdłuższą, najbardziej pokręconą trasę – czasem jeden dobrze dopasowany zakręt pozwoli rozwinąć konstrukcję o kilka „bezpańskich” rurek.

Rurka wodna przypomina mocno uproszczoną wersję Osadników z Catanu i Carcassone. Mimo banalnych zasad, gra sprawia dużo frajdy – zwłaszcza tym, którzy lubią łamigłówki labiryntowe, ponieważ tu trzeba na bieżąco analizować, dokąd prowadzi – lub może prowadzić – kolejny fragment naszej zjeżdżalni i jak można połączyć go z innym, niczyim rurociągiem.

 
I, co nie mniej ważne w kontekście wciąż jeszcze gorących dni, gra naprawdę zapewnia złudzenie miłej wodnej ochłody...

-> Grę „Rurka wodna" kupicie w dobrej cenie w księgarni TaniaKsiazka.pl!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - GosiaCh
GosiaCh
Dodany: 2018-09-13 08:29:40
0 +-

Fajne

Avatar uĹźytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-09-03 14:41:02
0 +-

Planszówki są super!

Avatar uĹźytkownika - jahunter3012
jahunter3012
Dodany: 2018-09-01 13:00:35
0 +-

Wygląda dosyć ciekawie, szczególnie elementy :)

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-08-29 12:13:15
0 +-

Krótka ochłoda. Podoba mi sie wykoanie planszy i pozostałych elementów gry.

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-08-29 07:55:56
0 +-

Brzmi ciekawie :)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje