reklama

Wiedza i logika. Recenzja gry „Ryzyk fizyk. Edycja familijna"

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

„Ryzyk fizyk. Edycja familijna” to świetna propozycja gry opartej na wiedzy i logicznym myśleniu, kierowanej do całej rodziny.

Ryzyk Fizyk. Edycja familijna
Wydawnictwo Egmont
liczba graczy: 3-10
czas gry: 25 minut
wiek: 7+ 

Zestaw do gry „Ryzyk fizyk. Edycja familijna"

W skład zestawu wchodzi 125 kart z 250 pytaniami, podajnik na karty, 5 markerów, 5 suchościeralnych tabliczek, tabliczka z cyfrą 1, 5 dużych pionków, 5 małych pionków, plansza punktacji i instrukcja.

Projekt nie odbiega od standardowych gier, których głównymi elementami są karty z pytaniami. Zestaw jest dość kolorowy (zwłaszcza plansza punktacji), ciekawie zaprojektowano suchościeralne tabliczki z różnymi rewersami, kolorystycznie dopasowane do kolorów pionków danego gracza. Pionki są drewniane, w nietypowym kształcie małych i dużych ludzików. Karty z pytaniami są niewielkie, utrzymane w nietypowym formacie. Odpowiedzi znajdują się na rewersie kart. Tu drobna uwaga: ważne, by podczas czytania pytania – szczególnie tego z dolnej części karty – gracz nie wyciągał całkowicie karty z pudełka, inaczej ujawni odpowiedzi pozostałym uczestnikom zabawy. Plansza i tabliczki wykonane są naprawdę solidnie.

Przebieg gry „Ryzyk fizyk. Edycja familijna"

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów w jak najmniejszej liczbie rund. By tego dokonać, gracze odpowiadają na pytania (zawsze odpowiedzią jest liczba), zapisując je na tabliczkach, a następnie obstawiają, która z odpowiedzi udzielonych przez wszystkich uczestników zabawy jest najbliższa poprawnej i – co ważne – nie przewyższa jej. Jeśli, zdaniem uczestnika, wszystkie odpowiedzi są zbyt wysokie, można obstawić „jedynkę”.

Recenzja gry „Ryzyk fizyk. Edycja familijna"

Pytania są bardzo przystępne – dość łatwo oszacować odpowiedź bliską poprawnej, ale dokładnej liczby wskazać nie sposób. Rozgrywka może przebiegać bardzo szybko, jeśli gracze są pewni siebie i nie tylko podają odpowiedzi, ale też obstawiają, że są one poprawne. Co ważne, wskazaną w instrukcji minimalną liczbę graczy (3 osoby) można potraktować umownie – dwie osoby będą podczas rozgrywki równie dobrze się bawić. Oczywiście, im więcej uczestników, tym trudniejsze okazuje się zdobycie punktów, tym więcej jest emocji i dyskusji podczas zabawy. Tym większa też precyzja potrzebna jest, by wygrać. Ale – oczywiście – szczęście też może okazać się przydatne w grze.  

Element obstawiania poprawnych odpowiedzi urozmaica rozgrywkę i momentami wprowadza całkiem spore zamieszanie. Jeśli gracz kompletnie nie wie, jaka odpowiedź będzie prawidłowa, może obstawić jedną lub dwie cyfry zapisane przez innych graczy, zwiększając swe szanse na zdobycie choćby jednego punktu. Oczywiście, można też wskazać na siebie, jeśli jest się pewnym słuszności swojego typu. 

Pewnym mankamentem może być fakt, że zestaw zawiera tylko 250 pytań. Jeśli będzie się grało bardzo często (a to więcej niż prawdopodobne, jeśli lubi się format trivia czy w ogóle gry wiedzowe), to szanse zapamiętania odpowiedzi na niektóre pytania znacząco rosną. Tu ułatwieniem będzie fakt, że można połączyć karty z wersji rodzinnej z tymi z wydania deluxe – wtedy sumaryczna pula pytań będzie dużo większa i mniejsze staną się szanse na zapamiętanie poprawnych odpowiedzi.

Pytania w wersji rodzinnej pozwalają odkryć sporo nowych informacji, poszerzyć wiedzę, sprawdzić, na ile ma się pojęcie o świecie. Można też uświadomić sobie, jak bardzo się czasem mylimy w swoich szacunkach dotyczących różnych zjawisk. Kluczowy podczas rozgrywki jest duży zasób wiedzy ogólnej, bardzo przydatna jest geografia. Co ważne, poziom pytań jest dostosowany do rozgrywki ze starszymi (+7 lat) dziećmi.

Jeśli więc lubicie format trivia, gry oparte na wiedzy, jeśli chcecie sprawdzić swoje szacunki dotyczące różnych zjawisk, sięgnijcie po „Ryzyk fizyk. Edycję rodzinną". Nie będziecie rozczarowani. 

Grę „Ryzyk fizyk" kupicie w dobrej cenie w Empiku!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-10-21 13:46:19
0 +-

Kiedy będę miała okazję, chętnie zagram 

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-10-17 17:35:27
0 +-

Chętnie zagram!

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-10-17 13:52:04
0 +-

Zapowiada się świetna zabawa!

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-10-17 13:13:27
0 +-

Ciekawa propozycja dla miłośników planszówek.

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-10-17 12:19:55
0 +-

Fajna gra choć mój syn jeszcze za mały....

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje