Siostrzana miłość. Recenzja filmu "Bez mojej zgody"

Data: 2013-09-10 16:27:38 Autor: eyesOFsoul

Przyznaję się bez bicia: nie czytałam książki. Mam ich tyle w kolejce, że czasem trudno mi zdecydować, po którą sięgnąć najpierw. W dodatku tyle dobrych książek wciąż pojawia się na rynku, że czasem muszę odpuścić. Wszystkiego nie uda mi się nigdy przeczytać. Dlatego kiedy trafiłam na film, pomyślałam, że to miła odmiana.


„Bez mojej zgody” to historia o trudnych wyborach. O tym, że człowiek czasem musi wybrać "mniejsze zło". Tylko czy aby na pewno "mniejsze zło" istnieje? W sytuacji, w której znalazła się Sara Fitzgerald (świetna gra aktorska Cameron Diaz), nie ma dobrych wyborów. Decyzja, która zapadnie, wskazuje tylko osobę, która będzie bardziej pokrzywdzona.

 

be4

Anna Fitzgerald już w pierwszych minutach filmu mówi, jak i dlaczego została stworzona. To dziwne, prawda? Dzieci zazwyczaj są rolą przypadku. Niestety, Anna dzięki genetycznej manipulacji, została stworzona do konkretnego celu. Istnieje po to, by jej siostra, która jest chora na białaczkę, mogła żyć. Przez lata jeździ do szpitali i jako dawca oddaje tkanki siostrze. Niektórzy pewnie nie zdają sobie sprawy, jakie to traumatyczne przeżycie dla dziecka. Nasza bohaterka czyni to jednak bez mrugnięcia okiem. 

bez11

Anna w pewnym momencie wydaje się zmęczona. Nie wie już, kim jest, bo wszyscy patrzą na nią przez pryzmat chorej siostry. I w końcu podejmuje decyzję, by złożyć sprawę w sądzie o usamowolnienie w kwestii zabiegów medycznych. Ta decyzja jest wielkim ciosem dla Sary, matki dziewczynek, która nie potrafi się pogodzić ze śmiertelną chorobą córki. Nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji. Walka ze śmiercią wymaga wielu poświęceń. To akt wiary, nadziei i miłości. To powiedzenie sobie, że zrobiło się wszystko, by wygrać.

 

Reżyser świetnie wykonał swoje zadanie. Jego film opowiada zarówno o umieraniu, bólu, cierpieniu, jak i o miłości i moralnych aspektach związanych z wyborami, jakie spotykają rodzinę Fitzgeraldów na każdym kroku.

 

b3

Bez mojej zgody to także historia o bezsilności i dojrzewaniu.  O tym, jak śmiertelna choroba zmienia ludzi. O tym, że choroba jest często postrzegana jako wyrok, od którego ciągle chcemy się odwoływać. Tylko nie ma do kogo.To opowieść o tym, jak zmienia się w życie w rodzinie chorego. Jak trudno czasem żyć z ludźmi, którzy nie potrafią odpuścić i powiedzieć: "dość".


Bez mojej zgody to świetny film. Warto jednak przed jego obejrzeniem zaopatrzyć się w paczkę chusteczek. Bez łez bowiem raczej się nie obejdzie.

 

Bez mojej zgody (2009)
My Sister’s Keeper
gatunek: Dramat obyczajowy
produkcja: USA
ocena: 8/10

_______________________

* cytat z książki Jodi Picoult, “Bez mojej zgody”

_______________________

Katarzyna Sternalska 
~ eyesOFsoul ©

_______________________

Film Bez mojej zgody powstał na podstawie książki Jodi Picoult pod tym samym tytułem. Więcej informacji o książce znaleźć można tutaj

Książkę Bez mojej zgody kupić można poniżej: 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Dodany: 2016-10-25 16:50:23
0 +-
Ciekawy film, ale książka jeszcze bardziej wzruszająca.
Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2016-10-19 00:47:44
0 +-
Przyznam,że ten film wywołuje pozytywną energię po przeczytaniu recenzji.
Avatar użytkownika - mamut
mamut
Dodany: 2016-08-31 13:40:17
0 +-
Film ciekawy i wzruszający. Tylko czemu kończy się zupełnie inaczej niż książka?
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Dodany: 2016-01-16 21:18:39
0 +-
Mam w planach film i książkę. Ciekawe, co bardziej przypadnie mi do gustu.
Avatar użytkownika - Deremyth
Deremyth
Dodany: 2015-11-16 20:36:28
0 +-
Szczerze mówiąc, nie przepadam za filmami o tej tematyce. Nie zachęcił mnie do przeczytania książki, chociaż słyszałam, że skończyła się ona w zupełnie inny sposób niż film.
Avatar użytkownika - losar
losar
Dodany: 2015-09-09 11:06:01
0 +-
Mysle ze to bardzo wzruszajacy film. Bezsilnosc ludzi i obliczu choroby. Nigdy nie wiemy jaki bedzie wynik, mimo ze robimy wszystko co w naszej mocy... Los ma zawsze swoje plany...
Avatar użytkownika - 5Karolina97
5Karolina97
Dodany: 2014-10-28 10:46:46
0 +-
Bardzo dobry film,pokazujący do czego zdolny jest rodzic,aby uratować własne dziecko.Pokazuje,że gdy dziecko się poddaje rodzic walczy dalej i to jemu najtrudniej jest pogodzić się z czekającą go "stratą".
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Dodany: 2014-09-12 09:16:31
0 +-
Jestem w trakcie czytania książki na podstawie której został nakręcony ten film i gdy tylko skończę czytać sięgnę po tę ekranizację :) Recenzja filmu bardzo zachęcająca.