Recenzja książki: Dlaczego król elfów nie znosił baśni?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dotarcie do krainy elfów umożliwia wyobraźnia. Każdy, kto cieszy się umiejętnością fantazjowania, za sprawą publikacji Wydawnictwa Jaguar stanie na magicznej ziemi, a przy okazji zrozumie, Dlaczego król elfów nie znosił baśni.

Bohaterowie opowieści znani są czytelnikom z cyklu książek: Okrutny książę, Zły król oraz Królowa niczego. Stanowiąc idealne dopełnienie trylogii Holly Black, Dlaczego król elfów nie znosił baśni przenosi czytelników do czasów dzieciństwa Cardana: obrazowe przedstawienie losów Najwyższego Króla – elfiego władcy na Elfhame – pozwala zrozumieć motywy jego dalszego postępowania.

Opowiedziana przez trollkę Aslog z Zachodu baśń (pojawia się w trzech odsłonach, za każdym razem niosąc inne przesłanie) o chłopcu z kamiennym sercem (Czy baśń może mówić o Cardanie? Czy przepowiada jego przyszłość?) jest niczym preludium do kolejnych, stopniowych zmian w życiu. Na razie jednak serce młodego Cardana, który w dzieciństwie często zmuszony był spać, okryty łachmanami, na słomie w stajniach królewskich (matka nie życzyła sobie jego obecności w swoich komnatach) zmieniło się w kamień, a od wyboru, jakiego musiał dokonać, zależał jego dalszy los. Na razie Cardan pałał nienawiścią tak wielką, że aż sprawiała mu ona rozkosz. Pod kuratelą najstarszego brata Balekina Cardan narodził się na nowo. A gdy na Próżny Dwór przybyła słynąca z krwawych podbojów podwodnych krain królowa Orlagh z królewną Toni – Nicassią, Cardan zyskał, po raz pierwszy w życiu, czyjekolwiek względy. Od tej pory Nicassia i Cardan (dwa najczarniejsze charaktery) trzymali się razem. I razem siali wokół siebie strach.

Zanim okaże się, jakie naprawdę było serce Najwyższego Króla – kamienne, z ognia czy ze szkła, czytelnik widzi Cardana, który sam przed sobą odmawia rozważań o przyszłości. Tyle rozrywek zaprzątało jego myśli (obrazowy opis jednej z wielu uczt, w jakich uczestniczył, wszystko wyjaśnia), że aż nauczył się przywdziewać fałszywe oblicze. Cardan – postać niezwykle mroczna, zauroczona złem i zło czyniąca, wykluczona z królewskiej rodziny, ostatecznie rozwiązuje wiele własnych problemów.

Magiczna sceneria opowieści: Jałowy Las, Krzywolas, Mleczlas, Wieża Zapomnienia, Próżny Dwór, Dwór Cieni, Jezioro Masek, Siedziba Madoka (w załączeniu Mapa ruchomych wysp Elfhame), wartka akcja oraz bohaterowie z nieludzkich rodów stanowią doskonałe tło pełnych intryg, fantastycznych wydarzeń. Opowiadając o miłości, zazdrości i nienawiści, o chęci panowania nad losem, a także o tym, że ci, których kochamy, są w stanie zranić najboleśniej, lektura wzbudza głębokie refleksje, przekonując, że w kontaktach z innymi kierować trzeba się sercem nie z kamienia. Zawarte w treści życiowe maksymy wraz z przepięknymi, inspirującymi  ilustracjami (wzrok przyciąga mieniąca się złotem grafika na okładce) autorstwa Roviny Cai niosą przesłanie, pobudzają wyobraźnię, pozostają w pamięci na długi czas.

Publikacja Wydawnictwa Jaguar zainteresuje młodzież lubującą się w opowiadaniach fantasy. Młody czytelnik dzięki niej przeżyje przygodę, a i znajdzie odpowiedź na pytanie: Dlaczego król elfów nie znosił baśni.

Kup książkę Dlaczego król elfów nie znosił baśni?

Zobacz opinie o książce Dlaczego król elfów nie znosił baśni?
The Lost Sisters
Holly Black0
Okładka ksiązki - The Lost Sisters

Sometimes the difference between a love story and a horror story is where the ending comes . . .  While Jude fought for power in the Court of Elfhame...

Heart of the Moors
Holly Black 0
Okładka ksiązki - Heart of the Moors

From New York Times bestselling author Holly Black comes a captivating original novel set between Disney's Maleficent and Maleficent: Mistress of Evil...