Recenzja książki: Duch z Niewiadomic

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Upiornie prezentujące się, podniszczone i owiane złą sławą ponure zamczyska to idealne scenografie do horrorów. Co jednak, jeśli taki budynek przejdzie gruntowny remont i przestanie przerażać? Czy wyprowadzą się też z niego duchy, jego dawni i stali mieszkańcy? Warto to sprawdzić, zagłębiając się w lekturę intrygującej i pełnej zwrotów akcji książki Katarzyny Majgier Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic.

W niewielkim miasteczku, Niewiadomicach, od lat na wzgórzu niszczeje osobliwy pałac. Do czasu, gdy rodzina Czereśniaków po niespodziewanej wygranej w Wielkiego Farta (do portfela nowobogackich wskoczyły, bagatela, ponad 34 miliony złotych!) postanowiła go kupić. Odremontowany w stylu wielkomiejskiej willi, stracił dawny urok, ale wyjaśniono wszystkich jego tajemnic. Przekonuje się o tym córka Czereśniaków, Magda, która w przeciwieństwie do swoich rodziców niespecjalnie afiszuje się zdobytym niedawno bogactwem. Z pomocą jedynego rówieśnika z okolicy, Wiktora, Magda poznaje sekrety dawnej mieszkanki pałacu, Róży Niewiadomskiej. Okazuje się bowiem, że krążące o duchu plotki mogą być bardzo bliskie prawdy.

Po lekturze pierwszych rozdziałów książki Katarzyny Majgier, w której poznajemy historię ducha z Niewiadomic, odniesiemy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do jednej z upiornych opowieści Edgara Allana Poe. To wrażenie zaczyna blaknąć, gdy na jaw wychodzą kolejne, odkrywane przez dzieci fakty. Wtedy historia zaczyna zbliżać się raczej do książek Herberta George’a Wellsa. Nietuzinkowy pomysł, świetny styl i wciągająca narracja sprawiają, że od książki naprawdę trudno się oderwać.

Katarzyna Majgier jest wnikliwą obserwatorką. Świetnie portretuje rodzinę Czereśniaków, którzy wiedli żywot zwyczajnych, szarych ludzi, takich, jakich spotkać możemy na każdej ulicy. Mieszkali na wielkim osiedlu, rodzice codziennie wstawali do pracy, którą każde z nich z konieczności po prostu musiało znosić. Dzieci – z większym lub mniejszym entuzjazmem – wykonywały swoje codzienne szkolne obowiązki. Niewyobrażalna wygrana zmieniła ich życie zupełnie. Dla nowobogackich istotne stało się teraz to, by odegrać się na wszystkich, którzy kiedykolwiek więcej od nich. Będę miał lepszą od ministra piwniczkę z winami – zapowiedział pan Czereśniak. Szastając pieniędzmi, Czereśniakowie – poza Magdą – osiągnęli krótkotrwałe szczęście. Póki co, mogą jeszcze kupić prawie wszystko. Co się jednak stanie, gdy w worku z pieniędzmi ukaże się dno?

Duch z Niewiadomic to pełna przygód, bardzo dynamiczna i zabawna historia, która spodoba się oczywiście dzieciom (uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej), ale przy której nie znudzą się również rodzice. W książce Katarzyny Majgier znalazło się wszystko, co mali odbiorcy w publikacjach lubią najbardziej: zagadka, tajemnica, duchy i straszny zamek. A każdy czytelnik wie, że takie składniki wróżą świetną zabawę.

Tagi:

Kup książkę Duch z Niewiadomic

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Duch z Niewiadomic
Książka
Duch z Niewiadomic
Katarzyna Majgier
Inne książki autora
Tajemnica starego pałacu. Konserwator z Warszawy
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Tajemnica starego pałacu. Konserwator z Warszawy

Magda i Wiktor starają się wyjaśnić, gdzie i w jakich okolicznościach zniknęła Róża. Prowadzą śledztwo w terenie, szukając wskazówek na pobliskim...

Nowi sąsiedzi
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Nowi sąsiedzi

Poznajcie Ulę, dzięki której zapomnicie, co to nuda! Dziewczynka ma głowę pełną fantastycznych pomysłów (chociaż jej rodzice mają trochę...

Zobacz wszystkie książki tego autora