Recenzja książki: Odrodzone królestwo

Recenzuje: Zosia Czyńska

Odrodzone królestwo (Wydawnictwo Zysk i S-ka) wieńczy pięciotomową opowieść o drodze Władysława Łokietka do zjednoczonej Polski. To duża, ośmiusetstronicowa pozycja, której lektura zapewnia sporo wrażeń.

Elżbieta Cherezińska buduje mapę średniowiecznej Europy, wraz z jej kryzysami politycznymi i światopoglądowymi, wypełnia ją duchowością zapomnianych wierzeń i walką o niezależność, w której nie ma jednego wroga.

Starzejący się Władysław Łokietek ze smutkiem patrzy na syna i na nieuchronnie zbliżającą się wizję wygaśnięcia rodu Piastów. Młody Kazimierz nie ma męskiego potomka, a wielu czeka na jego przedwczesną śmierć. Byłaby ona na rękę zarówno Janowi Luksemburskiemu, jak i Krzyżakom, którzy dążą do osłabienia pozycji Polski w Europie. Polska jest zjednoczona, ale wizja jej ponownego rozpadu, utrata Kujaw, zagrożenia z południa i z północy, kryzys w relacjach na linii królestwo Węgier i Giedymin, nie pozwalają staremu królowi na zdjęcie wojennej korony. Tymczasem w siłę rośnie Carobert, zięć Władysława Łokietka i mąż jego córki Elżbiety, niezastąpiony sojusznik polskiego króla w walkach z kapryśnym Janem Luksemburskim. Europa wciąż doświadcza wojen, nikt nie jest bezpieczny, a obiecane szczęście pod katolickim przewodnictwem papieża, cesarza i komtura z Malborka nie nadchodzi.

Elżbieta Cherezińska zgrabnie łączy historię z magią, wplatając w opisy bitew i politycznych rozgrywek sceny dotyczące wyznawców dawnej wiary, zniszczonej mieczem chrześcijaństwa. Przywołuje wyznawczynie Mokoszy i Siwobrodych Starców, pragnących zachowania traconych z każdym dniem wpływów. Duch ginącej wiary, silny jeszcze na Żmudzi i Litwie, jest coraz słabiej wyczuwany w Królestwie. Dawne zwyczaje, obrzędy, wiedza znikają, do głosu dochodzi nowe pokolenie, które wierzy tylko w pieniądz i we władzę. Im podporządkowywane jest wszystko, począwszy od ołtarza, skończywszy na tronie cesarskim.

Świat ukazany przez Cherezińską, bogaty i wieloznaczny, to przede wszystkim świat ludzi, którzy tworzą historię. Wielki król Łokietek doświadcza w nim lęku i osamotnienia, komtur krzyżacki odsłania swoje słabości, a król Jan Luksemburski, sprytny polityk i nieustanny marzyciel, szuka w życiu miłości, której nigdy nie zazna. Te ludzkie uczucia targają rozgrywającymi wielką politykę ludźmi, decydując o ich wyborach, a – co za tym idzie – o świecie, którym dane im było rządzić. Na drugim planie są bowiem bohaterowie, postaci fikcyjne – równie dobrze co historyczne skomponowane przez autorkę – których obecność pozwala zrozumieć wielowymiarowość decyzji zapadających na królewskich tronach. Wciąż płonące wsie i palone miasta, wciąż niszczony ludzki dobytek i mordowani ludzie są dowodem nieuchronnej kary za wyrządzane zło. A jednak finał powieści wskazuje na to, że nawet wątpliwe decyzje Piasta były słuszne.

Odrodzone królestwo zamyka opowieść o zjednoczeniu rozbitej na dzielnice Polski i daje nadzieję na kolejne udane książki najpoczytniejszej polskiej autorki historycznej. Przypominając świat ostatnich Piastów, ukazała piękno zróżnicowanej Europy, która wiele utraciła w dążeniu do jednolitości. Magiczny wymiar nierozstrzygniętej bitwy pod Płowcami pozostał na lata symbolem niepotrzebnej walki o dominację w świecie, w którym wszelkie granice są jedynie ułudą i niepotrzebną przeszkodą w drodze do wolności.

Bardzo polecam.

Tagi: bóg

Kup książkę Odrodzone królestwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Odrodzone królestwo
Książka
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Inne książki autora
Gra w kości
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Gra w kości

Uznaje się, iż święci się nie psują - kto się odważy sprawdzić? Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę...

Legion. Audiobook
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Legion. Audiobook

Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa - karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy