Recenzja książki: Psyjaciele

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Psi przyjaciel to pies, który z człowiekiem rozumie się bez słów i bez szczekania. Zabawna publikacja Psyjaciele kreśli sylwetki sześciu psiaków, które towarzysząc swoim właścicielom w chwilach dobrych i złych, nie tylko umilały im czas, ale również ratowały z niejednej opresji.

Zabawną treść rozpoczyna List Jego Dostojności Antoniego Terefere herbu Psia Kość, który – ogonem buldoga angielskiego – zaświadczył o ważności i prawdziwości zaprezentowanych w Psyjaciołach faktów: żaden z psów nie został wymyślony, a ich przygody (no, może nieco ubarwione) są w stanie zadziwić czytelnika. Narratorzy – poszczególne psy – przywołując wspomnienia dawnych czasów i miejsc, opowiadają o chwilach spędzonych z ukochanymi właścicielami. Zaliczana do Archiwum Historii Niezwykłych (stworzone na potrzeby książki) treść Psyjaciół przechowuje fakty dotyczące bichona Markiza (właściciel: Fryderyk Chopin), setera irlandzkiego Dolara (właściciel: Leopold Janikowski), jamnika Wykopa (właściciel: Henryk Sienkiewicz), psa w typie dobermana Puka (właściciel: Stefan Żeromski), psa w typie boksera Dorka (właściciel: Józef Piłsudski) oraz ratlerka Boby la Beauté (właścicielka: Olga Boznańska). Wyszczekane przez psy raporty wraz z ich sympatycznymi pyskami (takie same psie pyski zdobią spis treści) zapowiadają dobrą zabawę.

Schematyczny układ rozdziałów już od pierwszego rzutu oka pozwala zorientować się w szczegółach. Ozdobione grafiką psiej łapki dane podstawowe (imię psa, rasa, data, właściciel) stanowią wprowadzenie do kilkustronicowej treści właściwej, która opatrzona została kolorowymi ilustracjami oraz zwięzłymi danymi osobowymi właściciela psa (podobizna, imię i nazwisko, lata życia, wykonywany zawód lub pełnione funkcje), a także odnośnikiem do strony internetowej psyjaciele.pl, na której można skorzystać z tajnego hasła (imię psa), poznać więcej szczegółów z życia i twórczości właścicieli psów opisanych w lekturze, a także dzięki wirtualnemu spacerowi odwiedzić przedstawione na kartach Psyjaciół miejsca. Zabawne psie wspomnienia, oprócz faktów historycznych (daty, nazwiska, wydarzenia, miejsca, pseudonimy artystyczne, tytuły dzieł, eksperymenty badawcze, plany, osiągnięcia) i wiadomości z wielu dziedzin nauki zawierają szczegóły dotyczące spotkań z ludźmi oraz zwierzętami, legendy, cytaty z pamiętników i biografii (w przypisach końcowych podano ich źródła).

Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Marcin Kozioł, sprawnie łącząc wiadomości ważne z ciekawostkami, rozwiewa wątpliwości oraz zaspokaja ciekawość: Komu Fryderyk Chopin zadedykował Walc Des-dur op. 64 nr 1? Jak irlandzki seter Dolar kupił Polakom wyspę w Afryce? Co spotkało mamę Klary i Alicji? Jaką wiadomość zawierała zdobiona złotą nicią koperta z beżowego papieru? Pytań znajdzie czytelnik jeszcze więcej, odpowiedzi będą satysfakcjonujące. Kolorowe, zabawne, sympatyczne ilustracje autorstwa Marcina Minora doskonale uzupełniają treść. Atutami publikacji są również: duży format, twarda okładka i gładkie kartki. Adresaci – mali i duzi, panie i panowie – każdy, kto w psie dostrzega najwierniejszego przyjaciela człowieka.

Wszystkie opisane w Psyjaciołach psy znalazły się na kartach historii. Jednak warto pamiętać, że od każdego psa (kundelka również) człowiek może uczyć się miłości, wierności i bezgranicznego poświęcenia. Publikacja Wydawnictwa Bumcykcyk wyraźnie pokazuje, że warto pokochać czworonoga.

Tagi: Psy dla dzieci książka dla dzieci

Kup książkę Psyjaciele

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Psyjaciele
Książka
Psyjaciele
Marcin Kozioł ;
Inne książki autora
Już czytam. Zagadki matematyczne. Kot dostępu
Marcin Kozioł0
Okładka ksiązki - Już czytam. Zagadki matematyczne. Kot dostępu

,,Kot dostępu" to opowieść z zadaniem matematycznym! Oprócz doskonalenia umiejętności płynnego czytania dzieci muszą odkryć tajemnicę za pomocą...

Wojna na miny
Marcin Kozioł0
Okładka ksiązki - Wojna na miny

Czyściutkie kopytka, błyszcząca sierść i... absolutnie odlotowa grzywa. Oto Niunio, jeden z mieszkańców "Stajni pod tęczą". Jego tęczowa grzywa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy