Wydawnictwo: Pr鏀zy雟ki i S-ka
ISBN: 978-83-7839-604-8

Ocena: 5.29 (31 g這s闚)

Recenzja: To, co zosta這

Recenzuje: Karolina Mucha

Gdyby Historia mia豉 tylko jedn twarz, wiele rzeczy by這by prostszych. ζtwiej by這by bada i analizowa przesz這嗆. Nie wywo造wa豉by tylu konfliktów. I – co chyba najwa積iejsze – znacznie mniej problemów sprawia豉by ocena jej bohaterów.

Tyle, 瞠 przesta豉by wówczas by Histori. Sta豉by si jednow徠kow opowiastk dla grzecznych dzieci, gdzie zawsze wiadomo, kto jest dobry, a kto z造.

Prawdziwa Historia nie pozwala si tak zdegradowa. Mie軼i w sobie tyle tajemnic, niedopowiedze i ró積ych wersji zdarze, 瞠 nigdy do ko鎍a jej nie poznamy.

Mo瞠 w豉郾ie dlatego najnowsza powie嗆 Jodi Picoult tak wci庵a i intryguje? To, co zosta這 ukazuje ró積e oblicza przesz這軼i – w dodatku z perspektywy tera幡iejszo軼i. Si璕a do tematu Holocaustu, by opowiedzie histori tego, kto sta si katem i tej, która by豉 ofiar, nie zapominaj帷, 瞠 oprawca równie zosta m璚zennikiem w豉snych zbrodni. I – cho przez siedemdziesi徠 lat skrywa si pod mask nowej to窺amo軼i przed mi璠zynarodowymi organami 軼igania – wci捫 cierpi. Bowiem brak kary równie mo瞠 stanowi kar. Cho熲y dlatego, 瞠 istniej wspomnienia, pami耩, sumienie. Czy zatem cz這wiek podaj帷y si za Josefa Webera zdo豉 kiedykolwiek odpokutowa? Czy uzyska przebaczenie, którego tak bardzo 豉knie? Kto móg豚y mu go udzieli?

Znami przesz這軼i oraz poczucie winy towarzysz równie gównej bohaterce, dwudziestopi璚ioletniej Sage Singer. Tej, która ma szans wymierzy sprawiedliwo嗆 Weberowi. Lub sta si jego katem – je郵i przyjmiemy inn perspektyw. Tej, która najlepiej powinna wiedzie, 瞠 istniej czyny, jakich nigdy nie przestanie si 瘸這wa oraz 瞠 dobro i z這 mieszaj si w ka盥ym cz這wieku, cho proporcje bywaj ró積e.

Co zrobi Sage? Czy po wys逝chaniu opowie軼i Josefa – nazisty oraz swej babci – wychowanej w Polsce 砰dówki, przyjmie na siebie rol s璠ziego i egzekutora?

By pozna odpowied, trzeba oczywi軼ie si璕n望 po ksi捫k. Wprawdzie Jodi Picoult cieszy si ju tak du膨 popularno軼i, 瞠 jej dzie specjalnie nie trzeba reklamowa, warto jednak zaznaczy, 瞠 To, co zosta這 przez wielu uznawane jest za najlepsz powie嗆 pisarki. Znajdziemy tu to, co typowe dla jej twórczo軼i: wra磧iwo嗆 na bolesne problemy wspó販zesno軼i, zaanga穎wanie, staranne opracowanie tematu, prób ukazania  wieloaspektowo軼i zagadnienia, zaproszenie do przemy郵e i dyskusji. Do tego, oczywi軼ie, wci庵aj帷a fabu豉, niemal 篡wi bohaterowie, lekka narracja oraz – niestety! – spora ilo嗆 „z這tych my郵i”. Tym razem Picoult doda豉 jeszcze do tej listy znakomit konstrukcj. Dzi瘯i niej realia wojennej rzeczywisto軼i wybrzmia造 pe軟ym g這sem, przypominaj帷, 瞠 瘸dne literackie upiory nie dorównaj sw brutalno軼i cz這wiekowi.

Na uwag zas逝guje jeszcze tytu – znacz帷o ró積i帷y si od orygina逝 (The Storyteller), ale z pewno軼i przyci庵aj帷y wzrok i zapadaj帷y w pami耩.

Co we mnie zosta這 po przeczytaniu tej ksi捫ki? Wspomnienie wci庵aj帷ej lektury. Przera瞠nie (odczuwane wci捫 na nowo) ludzkim okrucie雟twem. Zaduma nad setkami tysi璚y tych, o których 鄉ierci nie ma kto pami皻a.

A w Was? Co pozostanie?

Tagi: To co zosta這, To co zosta這 recenzja, To co zosta這 ksi捫ka, Jodi Picoult To co zosta這, Jodi Picoult recenzja, Jodi Picoult ksi捫ka, Jodi Picoult

Kup ksi捫k To, co zosta這

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce To, co zosta這
Inne ksi捫ki autora
Bez mojej zgody
Jodi Picoult0
Ok豉dka ksi您ki - Bez mojej zgody

Annie nic nie dolega, a mimo to 篡je tak, jakby by豉 ob這積ie chora. W wieku trzynastu lat ma ju za sob niejedn operacj. Wielokrotnie oddawa豉 te...

P馧 篡cia
Jodi Picoult0
Ok豉dka ksi您ki - P馧 篡cia

Luke Warren jest badaczem wilk闚. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedy nawet z nimi zamieszka. Pod wieloma wzgl璠ami s mu bli窺ze ni w豉sna...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Jodi Picoult