Recenzja książki: Wiatr

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Chociaż silny wiatr każdemu jest w stanie przysporzyć niemałych kłopotów, w wielu dziedzinach życia wykorzystuje się jego moc. Wiatr, interesująca publikacja Wydawnictwa Muchomor, przygląda się zjawisku wiejącego wiatru, podając czytelnikowi wyjaśnienia rzetelne, bo oparte na wieloletnich badaniach astronomów, fizyków, astrofizyków, oceanografów, meteorologów, klimatologów, egiptologów i wielu jeszcze innych naukowców.

Zawarty w lekturze zakres wiedzy jest szeroki, a wzrastający sposób przekazu polega na wyjaśniania zagadnień od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Anna Skowrońska, analizując przyczyny powstania wiatru, omawia jego rolę w przyrodzie. Wylicza niezwykle uciążliwe zjawiska atmosferyczne. Pisze o sztormach tropikalnych oraz ocenie siły wiatru (skala Beauforta). Skupia się na podróżach (żeglowanie, szybowanie, loty balonem), a także obszernie omawia wykorzystanie wiatru w codziennym życiu (zielona energia odnawialna, pływające i lądowe farmy wiatrowe). Opisując działanie elektrowni węglowej, autorka nie tylko wskazuje na wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska, ale również docenia pozytywy pozyskiwania energii zielonej. Poświęca również uwagę obecności wiatru w przestrzeni pozaziemskiej.

Interesujący sposób przekazu (treść wzbogacona przez kolorowe ramki, rysunki, schematy, mapki, zdjęcia satelitarne) sprawia, że zaprezentowane (i pięknie zilustrowane) wiadomości zostaną przez czytelnika przyswojone niemalże z prędkością wiatru. Szybko więc przestanie być dla niego tajemnicą ciśnienie atmosferyczne, pył wulkaniczny, erozja, fen czy kinderdijk. Dzięki spojrzeniu w oko cyklonu dostrzeże oślepiające słońce. Dowie się również, jaki wpływ na siłę wiatru mają drapacze chmur, które z polskich miast jest najbardziej zanieczyszczonym, skąd na Pustyni Białej w Egipcie wzięły się skały wyglądem przypominające wielkie grzyby oraz dlaczego wiejący wiatr zmian wcale nie oznacza zjawisk pogodowych. Na końcu książki znalazły się ciekawostki w kolorowych ramkach. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne, adekwatne do treści. Twarda okładka, grube kartki oraz duży format książki to jej dodatkowe atuty.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor przeznaczona jest dla zainteresowanych zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. A ponieważ zjawiskom owym nie można odmówić tajemniczości, Wiatr pozwoli je poznać niemalże z prędkością wiatru.

Tagi:

Kup książkę Wiatr

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiatr
Książka
Wiatr
Anna Skowrońska
Inne książki autora
Woda
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Woda

Nie możemy bez niej żyć. Stykamy się z nią codziennie. Wiąże się z najpiękniejszymi, ale i bardzo groźnymi zjawiskami w przyrodzie. Czym jest woda? Jak...

Alfabet niepodległości
Anna Skowrońska0
Okładka ksiązki - Alfabet niepodległości

"Alfabet Niepodległości" to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy