Recenzja książki: Zabić drozda

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Najbardziej konserwatywną częścią Stanów Zjednoczonych jest Głębokie Południe, miejsce najsilniejszych napięć rasowych, największego fundamentalizmu religijnego oraz skutecznego ograniczania praw innych grup rasowych i etnicznych. Problemem nierówności ras zajęła się amerykańska pisarka Harper Lee, która jako córka prawnika często była świadkiem konfliktów na tle rasowym. Jej powieść (wydana w 1960 roku) Zabić drozda została uhonorowana nagrodą Pulitzera, a sama autorka otrzymała Medal Wolności za „wkład w literaturę”. Teraz nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazuje się komiksowa adaptacja Zabić drozda.

Akcja powieści toczy się w niewielkim fikcyjnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama w latach trzydziestych XX wieku. Główni bohaterowie to dzieci miejscowego adwokata Atticusa Fincha: Jean Louise (Smyk) i Jeremy (Jem) oraz ich przyjaciel Dill. Temu, co dzieje się w zamkniętej lokalnej społeczności (a dzieje się dużo), czytelnik przypatruje się oczami córki Atticusa. Obserwuje relacje międzyludzkie, próbuje zrozumieć motywy postępowania ludzi białych, tak bardzo uprzedzonych i pełnych nienawiści na tle rasowym. Uczy się od Atticusa praworządności, tolerancji, poszanowania drugiego człowieka – każdego, bez względu na kolor skóry i pochodzenie.

Ze względu na swój młody wiek, Jean Louise nie posiada jeszcze rozległej wiedzy życiowej, dlatego nieustannie zadaje pytania, analizuje odpowiedzi i wyciąga konstruktywne wnioski. Cechuje ją ufność, opiekuńczość, ale i upór oraz pewność siebie. A przyznać trzeba, że dostrzega i rozumie o wiele więcej niż niejeden obciążony stereotypami rządzącymi światem dorosłych mieszkaniec Głębokiego Południa Stanów Zjednoczonych.

Powieść Harper Lee, zobrazowana za pomocą realistycznej grafiki komiksowej, opowiada o odwadze, determinacji, dystansie do siebie, przede wszystkim zaś żalu z powodu niesprawiedliwości społecznej, nierówności rasowej. Przeplatające się w lekturze dwa wątki – fascynacja synem sąsiada, Dzikim Radleyem, i obrona Afroamerykanina Toma Robinsona, który niesprawiedliwie oskarżony został o gwałt na białej kobiecie – odzwierciedlają małomiasteczkową ignorancję oraz ogrom uprzedzeń i nienawiści na tle rasowym. Nie dziwi więc fakt, że wiara Atticusa i jego dzieci w wymiar sprawiedliwości zaczyna się chwiać. Czy nadzieja na ludzką dobroć zostanie przywrócona? Lektura udziela jednoznacznej odpowiedzi.

Publikacja Wydawnictwa Jaguar napisana jest w sposób interesujący i całkowicie przystępny. Komunikatywny język przekazu sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje zagadnienia dotyczące nierówności rasowej, ale również rozumie, że należy uczynić wszystko, by coraz bardziej poprawiać – krok po kroku – trudną sytuację tych, którzy wciąż jeszcze spotykają się z przejawami dyskryminacji. Pełne życia i szczegółów barwne ilustracje Freda Fordhama przekaz ten jeszcze bardziej uwypuklają. Zabić drozda, ujęta w formę powieści graficznej, to klasyka w nowym, bardzo interesującym wydaniu.

Tagi: komiksy

Kup książkę Zabić drozda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zabić drozda
Książka
Zabić drozda
Harper Lee
Inne książki autora
Zabić drozda
Harper Lee0
Okładka ksiązki - Zabić drozda

"Zabić drozda" to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze:...

Idź, postaw wartownika
Harper Lee0
Okładka ksiązki - Idź, postaw wartownika

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie." Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje