Recenzja książki: Zanim wyznasz mi miłość

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zwykliśmy mówić, że przypadki chodzą po ludziach, a najbardziej niespodziewane sytuacje mają miejsce w najmniej odpowiednim momencie. Tak właśnie rozpoczyna się powieść Zanim wyznasz mi miłość Magdaleny Kordel. Codzienność mieszkańców małego miasteczka splata się bowiem z historiami z przeszłości, a wszystko to otulone jest ciepłą i pełną empatii narracją, wzbogaconą poczuciem humoru i trafnymi spostrzeżeniami.

Ewelina to trzydziestokilkulatka, właścicielka małego antykwariatu. Kobieta dzieli swój czas między spotkania z przyjaciółkami – Maszą, miejscową panią weterynarz i Jagną, matką niemal dorosłego już syna, prowadzącą wraz z mężem własną działalność, prowadzenie malutkiej księgarenki oraz odwiedziny u babci Adeli i pomagającej jej, równie wiekowej co nestorka rodu, Muszki. Ewelkę poznajemy w przełomowym dla jej dalszego życia momencie. Kobieta nad brzegiem rzeki zauważa małą dziewczynkę, która prosi ją o pomoc. Wręczywszy mokre zawiniątko, dziewczynka ucieka, a Ewelina odkrywa, że kryją się w nim przemarznięte szczenięta. Z pomocą młodego mężczyzny, który niespodziewanie również zjawia się nad rzeką, kobieta pędzi do Maszy, by ta ratowała psiaki.

Gdy emocje w końcu opadają, Ewelina postanawia dowiedzieć się, kim jest zabiedzona dziewczynka i odkryć tożsamość oprawców szczeniąt. Myśli zaprzątnięte ma też Jaśkiem Nadrzecznym (tak wpisała mężczyznę znad rzeki do skrzynki kontaktów), który niewątpliwie wpadł jej w oko. Okazuje się również, że trybiki przeznaczenia zaczęły się intensywnie obracać, a kobieta znajdzie się w samym centrum wydarzeń. Splątane niczym nici w przyborniku wątki opowiedzianej przez Magdalenę Kordel historii zachwycają i prowadzą czytelnika ku rozwiązaniom, których zupełnie by się nie spodziewał.

Zanim wyznasz mi miłość to pierwszy tom interesująco zapowiadającej się nowej serii książek popularnej polskiej autorki. Widać, że Magdalena Kordel dopiero rozplata poszczególne wątki opowieści, jakby rozkładała je na stole, jednym przypatrując się uważniej, inne zarysowując tylko w ogólnikach. Nie zamyka też większości rozpoczętych wątków, a wręcz raczy czytelnika sprytnie wkomponowanym cliffhangerem. Co będzie dalej? Jak potoczą się losy Eweliny, jej przyjaciółek, babci i Jaśka? O tym czytelnicy przekonają się prawdopodobnie w kolejnych tomach serii.

Książkę Magdaleny Kordel czyta się szybko, cechuje ją niezwykła lekkość, charakterystyczna dla wszystkich powieści autorki. Książka Zanim wyznasz mi miłość wypełniona jest uczuciami, które wydają się wręcz wypływać z tej historii i skapywać na dłonie czytelnika. Zanim wyznasz mi miłość to powieść, w której doświadczenia starszych pokoleń przeplatają się z błędami młodości, w której empatia i bezinteresowna pomoc stają w opozycji do ludzkiej bezduszności i bestialstwa, gdzie dobro ściera się ze złem w ciągłej i odwiecznej rywalizacji.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę Zanim wyznasz mi miłość

Zobacz opinie o książce Zanim wyznasz mi miłość
Zanim wyznasz mi miłość
Magdalena Kordel
Ktoś do kochania
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Ktoś do kochania

UZDRAWIAJĄCA SIŁA PRAWDZIWYCH UCZUĆ Babka Adela i Muszka niepokoją się nagłą nieobecnością Haliny. Adela postanawia wreszcie opowiedzieć najbliższym...

Nieco dziennik, czyli Twoje piękne chwile
Magdalena Kordel0
Okładka ksiązki - Nieco dziennik, czyli Twoje piękne chwile

Nieco dziennik, nieco pamiętnik, nieco kalendarz – to Ty decydujesz, czym będzie dla Ciebie. Dobre rzeczy mają to do siebie, że przychodzą znienacka...