Recenzja książki: Złodziejski węzeł. Greenglass House

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Gdy czytelnik raz wejdzie do świata opisanego przez Kate Milford w serii Greenglass House, z pewnością nie będzie chciał go opuścić. Pasjonujące wydarzenia z udziałem Milo w książkach Przygoda w Greenglass House i Duchy Greenglass House oraz historia tajemniczego budynku i jego pierwszych właścicieli opisana w powieści Bluecrowne to zaledwie zapowiedź niedoścignionej i chyba jak dotąd najlepszej w tej serii książki Złodziejski węzeł. Zapnijcie zatem pasy i przygotujcie się na pełną zwrotów akcji, dynamiczną i fascynującą przygodę!

Marzanę czytelnicy mieli okazję poznać w powieści Duchy Greenglass House. W Złodziejskim węźle nastolatka wysuwa się jednak na pierwszy plan i staje się jedną z głównych bohaterek opowieści. Towarzyszyć jej będą znajomi ze szkoły czy okolicy, czyli postaci zupełnie czytelnikowi nieznane, ale też bohaterowie, którzy odegrali ważne role w Duchach Greenglass House. Swój epizod w całej historii ma także Milo Pine.

Akcja Złodziejskiego węzła toczy się w Nagspeake, ale w szczególnym punkcie: w Wolnej Strefie, w azylu, w którym zamieszkali ludzie o trudnej lub niejasnej przeszłości. Mieszka tu także rodzina Hakelbarendów. Pewnego dnia Marzana Hakelbarend uczestniczy w rozmowie rodziców z Emmettem, agentem celnym. Mężczyzna prosi Barbarę i Petera o pomoc w ustaleniu i zlokalizowaniu przestępców odpowiedzialnych za porwanie jedenastoletniej dziewczynki. Rodzice Marzany decydują się wziąć udział w rozwiązaniu tej sprawy. Ale angażuje się w nią również Marzana. Najpierw z pomocą najlepszej przyjaciółki, Nialli, zaczyna gromadzić i ustalać najważniejsze fakty, a z czasem do zespołu zaprasza kolejnych pomocników. Jak się z biegiem czasu okazuje, przestępstwo okazuje się częścią misternej, skomplikowanej intrygi.

Złodziejski węzeł to powieść monumentalna. Zarówno pod względem objętości (ponad 500 stron!), jak i wątków oraz zwrotów akcji, jakie zaserwowała czytelnikom Kate Milford. Oczywiście, mamy tu opartą na starych, dobrych i sprawdzonych schematach powieść detektywistyczno-przygodową, ale autorka zadbała także o to, by wzbogacić ją o niebanalne i dodające smaku elementy. Mamy więc wątek z interaktywną grą książkową, który sprawia, że bohaterowie zaczynają działać jak prawdziwi detektywi, główkują i poszukują odpowiedzi w naprawdę zaskakujących miejscach. To jednak nie wszystko. Kate Milford stworzyła także wątek związany ze sztuczkami magicznymi. Jak się z biegiem opowieści okazuje, iluzje dają magikowi nieograniczone możliwości i tylko od niego zależy, co tak naprawdę zobaczy widz magicznego spektaklu.

Książka Kate Milford to także opowieść o przezwyciężaniu własnych strachów, nieśmiałości czy odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości. Marzana to niepewna siebie, wycofana i cicha dziewczyna. Jednak odnajduje w sobie pokłady siły i odwagi, by przewodzić tajnej organizacji – Złodziejskiemu węzłowi, poszukującemu zaginionej Peony. Powieść z Greenglass House w tle to również historia o wielkiej przyjaźni, o gotowości do pomocy innym, słabszym, zagubionym. To też książka o tym, że każdy może się zmienić – zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Niebagatelną rolę odgrywa w całej opowieści ogromna wyobraźnia młodych ludzi, ich talenty i dzielenie się własnymi umiejętnościami. Kate Milford pokazuje, jak ważna jest w życiu współpraca, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć, pomagając sobie i nawzajem się wspierając. W samotności nawet największy geniusz wiele nie osiągnie.

Złodziejski węzeł czyta się z zapartym tchem, a kolejne strony umykają w magiczny sposób. Akcja pędzi na złamanie karku, a kolejne jej zwroty co chwilę zaskakują czytelnika. Autorka podsuwa jednak także zawoalowane podpowiedzi uważniejszym czytelnikom, którzy postanowią poprowadzić własne śledztwo w sprawie porwania.

Na uwagę zasługują także przestrzenie opisane przez Kate Milford. Za sprawą wcześniejszych tomów poznaliśmy okolice Greenglass House. Teraz przenosimy się do Wolnej Strefy, w której każdy centymetr kwadratowy przestrzeni został skrzętnie wykorzystany. Domy, kawiarnie i restauracje rozrastają się na wiaduktach i schodach. Szkoła, do której uczęszcza Marzana, to dawny reprezentacyjny budynek, skrywający wiele tajemniczych zakamarków. Autorka wraca także do wątku podziemnej kolei, z którą wiążą się równie fascynujące, co niebezpieczne sprawy.

Złodziejski węzeł czytać można bez znajomości wcześniejszych książek z serii Greenglass House. Jednak przyjemność, jaką daje lektura powieści Kate Milford, nie pozwoli na dłużej oderwać się od tego magicznego i zachwycającego świata i każe wracać w jego progi przy każdej nadarzającej się okazji.

Tagi: Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Złodziejski węzeł. Greenglass House

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Złodziejski węzeł. Greenglass House
Inne książki autora
Duchy Greenglass House
Kate Milford0
Okładka ksiązki - Duchy Greenglass House

Witamy w magicznym świecie Greenglass House, gdzie trzynastoletni Milo spędza ferie w domu pełnym dziwnych postaci, które nie są tym, kim się wydają...

Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House
Kate Milford0
Okładka ksiązki - Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House

Powrót do świata bestsellerowego Greenglass House! Lucy Bluecrowne zaczyna nowe życie na lądzie ze swoją macochą i przyrodnim bratem, choć jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje