Recenzja książki: Zmyślona

Recenzuje: Justyna Gul

Zmyślona czy wyśniona?

Fascynująca historia trzech mężczyzn i trzech kobiet, zdrady, zazdrości, ale też lojalność i przyjaźń. Magiczna opowieść o Kręgu, rozkosznym żółtym domku, pewnej leśniczówce i dzieciach. O czym mowa? O „Zmyślonej” oczywiście, kolejnej już po „Poczekajce” i „Zachciance” niezwykle ciepłej, ale i pełnej bólu, jaki niesie życie, książce autorstwa Katarzyny Michalak. To kolejne zaproszenie do uczestnictwa w życiu bohaterów - tych, których już zdążyliśmy poznać i pokochać, jak Patrycja Marynowska i jej mąż, Łukasz, jak i nowych.

Tym razem gości nas w swoim gospodarstwie agroturystycznym Patryk, przyjaciel Łukasza, leśniczy i grafik chroniący się w Zmyślonej przed błędami przeszłości. Spokój jego samotni zostaje jednak zakłócony, kiedy na podwórku pojawia się niejaka Dominika, a tuż za nią… dwójka dzieci. Na oko dziesięcioletni chłopiec i młodsza od niego o kilka lat dziewczynka tworzą parę z piekła rodem, ale przy tym słodką i kochaną. Matka Adasia i Lusi – aktorka i przyrodnia siostra Patryka – podsyła mu dzieci niczym paczkę, sama bowiem przebywa w Irlandii w klinice odwykowej. Pełen emocji list, który wręcza mu Dominika, wyraża tylko jedną obawę - by Patryk nie oddał dzieci ich ojcu, Gabrielowi.

Okazuje się, że małżeństwo hrabiego Romockiego z Hanką skrywa wiele mrocznych tajemnic, które Patryk mimowolnie poznaje, obcując z dziećmi. A ma z nimi nie lada ambaras, choć nieoceniona jest tu pomoc ponętnej Dominiki, jak się okazuje - ślepej wielbicielki Gabriela. Tyle, że ten, pomimo upływu lat, wciąż kocha tylko jedną kobietę – Patrycję, a ta miłość doprowadza do tragedii.

O ile bowiem "Zmyślona" tętni życiem i rozbrzmiewa śmiechem Adasia, Lusi i ich opiekunki, to w "Poczekajce" nasi bohaterowie walczą z rozpaczą. Magiczna niegdyś chatka zmieniła się w Dom Śmierci, a szczęście, które w niej mieszkało, wydaje się przesłonięte przez klątwę. Łukasz i Patrycja, rodzice wspaniałej i rezolutnej Anielki, po stracie synka Bartusia nie znajdują już w sobie sił do życia. Ona zapada w śpiączkę, on po nieudanej próbie samobójczej obserwuje powoli odchodzącą żonę, pragnąc w głębi serca, by podążyć za nią.

Nadchodzi pora, by Patryk w dowód wdzięczności za wyciągnięcie go w przeszłości z oparów alkoholu odpłacił się i uratował przyjaciela oraz jego piękną żonę. Nie będzie to łatwe, bowiem oprócz dwójki dzieci przyjmuje także Anielkę, będzie zmuszony walczyć z Gabrielem oraz z samym sobą i rosnącym pożądaniem. Na jego uczuciu do Dominiki cieniem kładzie się jednak jej zauroczenie wrogiem oraz pewne żenujące fakty, które wychodzą na jaw.

„Zmyślona”, jak to zwykle bywa z twórczością Katarzyny Michalak, może ogrzać nas ciepłem, zauroczyć zapachami polnej łąki i klimatem miłości. Cała gama emocji, jakie budzi historia Patryka, porywa nas, wstrząsając całym jestestwem i zmusza do refleksji nad własnym życiem. Bo choć bez magii i Kręgu jest ono zwyczajne, to wypowiadane przez nas słowa mogą szkodzić bardziej niż klątwa. Całe szczęście, że zawsze możemy schronić się w chatce przyjaciela Patryka – Nadziei, czekając na kolejną opowieść i kolejne zamieszanie, jakie autorka planuje w życiu bohaterów.

Kup książkę Zmyślona

Zobacz opinie o książce Zmyślona
Zmyślona
Katarzyna Michalak
Promyk słońca (wyd. 2023)
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Promyk słońca (wyd. 2023)

Opowieść o namiętnościach tak silnych, że mogą wszystko zburzyć lub ocalić. Ale czym byłoby życie bez nich? Troje wspaniałych przyjaciół dostało swą...

Wojna o Ferrin
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Wojna o Ferrin

Autorka ponad dwudziestu bestsellerów po raz kolejny zabiera nas do tajemniczego świata magii i zmysłów.   ,,Słowa bogini sprawiły...

Forget Me Not
Julie Soto